Zamknij
REKLAMA

Od grudnia kolejna rewolucja w śmieciach. Kto zapłaci więcej?

11.01, 15.10.2020 Sławek Kińczyk Aktualizacja: 16.40, 15.10.2020
Skomentuj SK
REKLAMA

Ryczałt za mieszkanie nie spodobał się mieszkańcom stolicy, więc radni przegłosują dziś opłaty za śmieci uzależnione od zużycia wody. Zdaniem ratusza tak będzie sprawiedliwie, ale już słychać głosy, że zmiana to nic innego jak kolejna duża podwyżka.

Prawie rok temu, w grudniu 2019 roku, radni miejscy przyjęli ryczałtowy system opłat za śmieci obowiązujący od marca. Jedno mieszkanie to 65 złotych opłaty, domy jednorodzinne płacą 94 złote. To rozwiązanie oburzyło sporą część mieszkańców stolicy, zwłaszcza tych samotnych. Ryczałt jest korzystny dla rodzin z dziećmi, ale dla seniorów i osób mieszkających w jedną lub dwie osoby jest niesprawiedliwy.

- Nie rozumiem dlaczego ja, emerytka mieszkająca sama, mam płacić tyle samo co czteroosobowa rodzina. Przecież produkuję mniej śmieci, niż oni - oburza się pani Marzena, mieszkanka osiedla Jary.

Podobne głosy wybrzmiewały m.in. na lutowym spotkaniu prezydenta Trzaskowskiego z mieszkańcami w hali UCSiR.

Projekt spadł, bo trwała kampania wyborcza

Władze stolicy zadeklarowały przeanalizowanie innej możliwości rozliczeń - stawki uzależnionej od zużycia wody. Powstał projekt uchwały, nad którą radni mieli głosować w połowie maja, ale sprawa spadła z porządku obrad, bo radni Koalicji Obywatelskiej przestraszyli się tak wysokiej stawki w trakcie kampanii prezydenckiej, w której startował Rafał Trzaskowski. Uchwalono za to wyłączenie z miejskiego systemu odpadów produkowanych przez firmy, licząc, że stawka dla mieszkańców będzie mogła zostać obniżona.

Nadzieje te był płonne. Dziś radni znów będą rozpatrywać projekt uchwały zmieniającej ryczałt w opłatę uzależnioną od zużycia wody. I znów władze miasta zaproponowały stawkę 12,73 zł opłaty za każdy 1 metr sześcienny zużytej wody. Dokładnie tę samą, co w maju.

Powód? Rosnący cały czas minus w systemie gospodarowania odpadami. Ursynowski radny KO Maciej Wyszyński, członek komisji ochrony środowiska, nie pozostawia złudzeń: ta stawka nie zostanie przez większość w radzie miasta zmniejszona. Ustawa nakazuje bowiem, że system ma się bilansować, czyli opłaty mają pokrywać koszty.

- Utrzyma się, bo jest bardzo duży deficyt w gospodarce odpadami, ponad 500 mln złotych. Po zmianie stawek spadnie do ok. 100 mln - mówi radny.

Dzięki likwidacji ryczałtu deficyt zmniejszy się już w przyszłym roku do "zaledwie" 141 mln złotych. Wg wyliczeń miasta nigdy się jednak nie zbilansuje i co najmniej do 2030 roku będzie wciąż na lekkim minusie.

Dla większości podwyżka

Stawka budzi ogromne emocje. 12,73 złotych za każdy metr sześcienny zużytej wody wyliczono na podstawie danych GUS o średnim zużyciu wody przez mieszkańca Warszawy w 2018 roku. Oznacza to, że miasto przyjęło zużycie blisko 4 m. sześc. na mieszkańca w skali miesiąca. Szacunkowo więc, przy tym założeniu, nowe stawki za śmieci od 1 grudnia 2020 mogą wynieść:

  • 1 osoba w mieszkaniu zużywająca 4 m3 wody w miesiącu - 50,92 zł - zyskuje ponad 14 zł
  • 2 osoby zużywające 8 metrów sześc. wody miesięcznie - 101,84 zł - zapłacą więcej o prawie 37 zł
  • 2 rodziców (po 4 m3) plus 2 dzieci (po 2 m3) - 152,76 zł - zapłaca więcej o ponad 87 zł

Ale podkreślmy - są to szacunki - każdy musi sobie wyliczyć sam nową wysokość opłat, na podstawie zużycia w swoim mieszkaniu lub domu. Informację taką mieszkańcy bloków mają na fakturach rozliczeniowych za czynsz, a właściciele domów - na fakturze od wodociągów. Miasto weźmie pod uwagę średnie miesięczne zużycie wody w ostatnich 6 kolejnych miesiącach przed miesiącem złożenia nowej deklaracji śmieciowej przez wspólnoty mieszkaniowe, spółdzielnie czy właścicieli domów jednorodzinnych. Woda (ciepła i zimna razem) liczona będzie wg wskazań głównego wodomierza w nieruchomości. W blokach na lokatorów opłatę wyliczy administracja.

Biorąc pod uwagę szacunki miasta, nowe zasady naliczania opłat dla większości oznaczają podwyżkę. Oszczędzą tylko osoby samotne (ok. 15 złotych) lub gospodarstwa zużywające bardzo mało wody lub ją mocno oszczędzające. Rodziny trzy, czteroosobowe, które mają przeciętne zużycie wody, zapłacą nawet o 100 proc. więcej. A przecież wprowadzony w marcu ryczałt już był skokową podwyżką.

Miasto nie dotrzymało obietnicy

Przeciwko nowej stawce i uchwale w całości głosować będą radni PiS. Radny Michał Szpądrowski z Ursynowa mówi, że miasto nie dotrzymało obietnicy.

- W trakcie kampanii zdjęło uchwałę, tłumacząc decyzję uchwałą rady w sprawie wyłączenia nieruchomości niezamieszkałych. Argumentowano wtedy, że obniży to koszt funkcjonowania systemu i pomoże ulżyć mieszkańcom. Okazuje się, że stawka, maksymalna możliwa, została utrzymana. Będziemy głosować przeciwko proponowanym uchwałom - deklaruje Szpądrowski.

Większość w radzie ma jednak Koalicja Obywatelska i sprzeciw PiS niczego nie zmieni. Radnych KO przekonują argumenty władz stolicy o gigantycznym deficycie w systemie, który w obliczu kryzysu gospodarczego i obniżonych dochodów budżetowych trzeba zmniejszyć.

- Deficyt w gospodarce odpadami komunalnymi wywołany jest skokowym wzrostem kosztów odbioru i zagospodarowania odpadów w całym kraju - czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Bo miasto od początku za rosnące stawki obwinia ustawy i rozporządzenia, które wprowadzono w 2016 i w 2019 roku czy drastyczny wzrost o 1000% opłaty środowiskowej w latach 2018-19. Zdaniem urzędników rozwiązania przyjęte przez ustawodawcę doprowadziły do rozregulowania rynku odpadów, za co ostatecznie płacą zwykli obywatele.

(Sławek Kińczyk)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (104)

POWARIOWALIPOWARIOWALI

3 7

Cóż. W zasadzie to skąd będą wiedzieć ile ja wody zużywam? Będą oświadczenia? Bo nie mogą dostać mojego zużycia wody od wodociągów chyba? Na oswiadczeniu to ja wody zużywam 2 m3 na 40 Ukraińców w 1 pokoju i co mi zrobicie? 11:21, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SunnSunn

9 5

cieżko znaleźć dobre rozwiazanie, np. w jednym z mieszkań okolo 65metrów mieszka 7 osob wynajmujacych, wiec ile maja placic? chyba zuzycie wody bedzie miarodajne i jest ok, bo placili 65zl miesieczne tyle co sama babcia w kawalerce mieszkajaca. Inny sposob w zalezności od osob zameldowanych sie nie sprawdzi bo np. w tym mieszkaniu 65 metrowym 7 osob mieszka a nikt nie jest zameldowany a śmieci duzo produkuja.

Sprawiedliwe to moze będzie od ilosci zużytej wody bo innego sposobu bardziej realnego nie ma. 11:27, 15.10.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

Szary CzłowiekSzary Człowiek

7 1

Mam żonę i czwórkę dzieci. Mój kolega z pracy jest bezdzietnym kawalerem. Obaj płaciliśmy po 65 zł za śmieci i sam mu mówiłem, że zgadza się - nie jest to sprawiedliwe. On powinien płacić dużo mniej. Obecnie za miesiąc on będzie płacił 50 zł, ja - ok 200-250 zł. Trzykrotny wzrost to nie jest jednak to, czego oczekiwałem. I bardzo proszę nie pisać mi o 500+ - czwórkę dzieciaków miałem, zanim ono weszło w życie, a poza tym z założenia miało służyć dzieciom, a nie firmom wywożącym śmieci. I nie chodzi mi o zasadę naliczania opłat, tylko o wysokość składki (vide - Szczecin). Bardzo jestem ciekaw, czym jeszcze miasto zachęci mnie, bym np. chciał głosować na formację, z której wywodzi się pan prezydent.
I jeszcze ciekawią mnie dwie rzeczy. Wskazania będą brane z głównego wodomierza? Tzn. sąsiad podlewający kwiatki w ogródku na parterze będzie brany do średniej określającej moje zużycie wody? 13:30, 15.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

3 1

I druga rzecz - dlaczego nie musiałem płacić za wywóz segregowanych śmieci, gdy mieszkałem w Niemczech, a tutaj muszę płacić coraz więcej... 13:31, 15.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

2 0

*składki = stawki 13:37, 15.10.2020


WiktorWiktor

0 0

A przy PIT to nie jest rozwiązanie ? 15:20, 15.10.2020


mareczekmareczek

0 0

@szaryczłowiek Tu jest Polska i będziesz płacić coraz więcej. Trzaskowski już Ci przecież wytłumaczył, że to wina PiSu. Dziwne tylko, że jakoś w innych miastach stawki już po podwyżkach są 2 lub więcej razy mniejsze. Także dalej głosować na kandydatów partyjnych zamiast na ludzi w miarę niezależnych od jakichkolwiek partii. Pogratulować Warszawiakom rozumu. 01:52, 11.11.2020


porapora

3 7

Wg zużycia wody będzie ok, ale co jak ktoś zrobi sobie "lewe" podłączenie i zamiast zużycia na 12 wynajmujących będzie 1m3 na m-c? 11:45, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KabatczykKabatczyk

7 1

A co będzie jak ktoś zrobi "lewe" podłączenie do gazu albo do prądu? Kara będzie, to wie nawet dziecko. 11:56, 15.10.2020


asas

16 2

ludzie chyba gołym okiem widać z powyższych szacunków, że globalnie będzie to straaaaszna podwyżka. I o to chodzi panu Czaskowskiemu, żeby znów wydoić ludzi-pod pretekstem niesprawiedliwości. Oczywiście obecna stawka jest niesprawiedliwa dla osób samotnych, ale dlaczego cena za metr śmieci ma być aż tak wysoka???? Nie może samotna babcia płacić za śmieci 30 zł, a rodzina 90
??? Przecież to jest nienormalne żeby dwie myjące się osoby musiały płacić za śmieci sto kilkadziesiąt złotych!!!!! 12:16, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mareczekmareczek

0 0

System w miarę sprawiedliwy. Lepszy niż ryczałt, ale stawka złodziejska. W tej sprawie należy rozpocząć protesty. Chyba ludzie śpią i nie ogarniają co ich czeka. 200 zł i więcej za segregowanie miesięcznie. Jak nie segregujesz to 400 zł. Trzaskowski albo się poczuł za pewnie, albo budżet jest w takim stanie, że nie ma wyjścia. 01:47, 11.11.2020


IrfyIrfy

13 2

Widzę, że pan Trzaskowski postanowił chyba odpuścić sobie tworzenie szalupy ratunkowej dla dzisiejszej, mocno operetkowej opozycji. Po tym numerze szanse tej jego partii widzę marnie. Bo jak to wygląda? Startuję w wyborach, to wstrzymam opresyjne opłaty, ale jak je przerżnąłem, to już hulaj dusza? Do tego najmocniej walnie w swoich potencjalnych wyborców, czyli klasyczną "klasę średnią 2+2". Bo właśnie tacy ludzie najbardziej oberwą po kieszeni. Nie emeryci, którzy i tak głosują na PiS. No, za to teraz będzie "sprawiedliwie". Niech no się na świecie skończy covidowe szaleństwo, to wszelkiej maści rządzący, zarówno ci z PiS-u jak i wszelkich partii platformopodobnych zbiorą żniwo. W postaci kolejnej fali emigracji. 12:16, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 1

Irfy: nie będzie żadnej nowej partii Trzaskowskiego. W alternatywnej rzeczywistości (pozostawienie Kidawy-Błońskiej w wyborach, na pewne pożarcie przez Dudę i wtedy wchodzi Trzaskowski cały na biało ogłaszając nowe rozdanie na opozycji) to tak. Ale Trzaskowski już się nie odklei od PO, może go wystawią w 2025, chociaż do tego czasu pewnie załapie jakąś fuchę w UE, zresztą Jackowskim nie jestem:) 13:37, 15.10.2020


mietekmietek

13 0

zwiększyć konkurencję na rynku odbiorców śmieci a ceny od razu spadną, ale wtedy cała mafia śmieciowa straci monopol.... 12:31, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PSPS

13 1

Kolejny podatek by zbilansiwac przejadane pieniadze. Jak to mozliwe ze Szczecin ma wyliczona stawke od zuzycia wody 7.5zl za m3 (kazdy moze sprawdzic stawki sa jawne) a tutaj prawie dwa razy tyle. Gratulacje dla wladz miasta, jestescie perfekcyjni w wysysaniu z ludzi kasy... 13:06, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KabatKabat

12 2

Już widzę, jak mieszkańcy będą segregować odpady. W moim przypadku będzie to wzrost > 100 %, to po cholerę mam się męczyć i segregować ?
Nikt nie wzoruje się na modelu skandynawskim, bo po co ?
Najlepiej być bezmózgim radnym ! Szkoda atramentu na kretynów. 13:14, 15.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

kabatynkabatyn

8 0

Przestaną segregować - to pewne! 13:22, 15.10.2020


WiktorWiktor

2 0

Nie skrytykuję :-) 15:18, 15.10.2020


ChochołChochoł

5 1

Czyżby przestała obowiązywać sankcja podwyżki opłaty za niesortowanie o 100 procent? Chyba nie. 15:42, 15.10.2020


ss

5 0

śmieci powinno miasto wywozić za cząstkę podatku VAT - bez zakupów nie ma śmieci 13:44, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UrsynowskiGadUrsynowskiGad

3 2

Już to kiedyś pisałem na forum, jak ktoś pamięta komunę nie musi czytać dalej. Sprawa śmieci to taki PRL w pigułce, miało być coraz lepiej a było coraz gorzej i drożej. A, i jeszcze władza szczuła ludzi na siebie, że byłoby super ale społeczeństwo nie takie. Wczoraj czy przedwczoraj był artykuł o miłym panu, co [...] sąsiadów że źle sortują, zobaczcie ile zebrał "lajków". 13:49, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ChochołChochoł

2 1

To nie PRL tylko Polska w pigułce. Ta obecną przede wszystkim. 15:40, 15.10.2020


WiktorWiktor

4 10

A będzie jakaś górna granica takiej opłaty bo jak ktoś ma dużą rodzinę to zapłaci nawet 500zł/mc ? 15:17, 15.10.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

ChochołChochoł

4 11

A dlaczego miałaby być? Covid a tu zachęcają by nie zużywać wody. Bo woda śmieci. A stawki bandyckie. 15:39, 15.10.2020


covidsrovidcovidsrovid

15 5

Masz pińcet plus i inne zapomogi. Może pora wziąć za siebie i swoją rodzinę odpowiedzialność, a nie tylko daj, daj, daj. 16:35, 15.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

3 10

do ~covidsrovid: 500+ jest na dzieci, a nie na dofinansowanie firm wywożących śmieci. W mojej sytuacji - z żadnych zapomóg nie korzystam, a 500+ jest dla mnie, stosując retorykę niektórych osób nie będących entuzjastami rodzin wielodzietnych, jedynie niewielką rekompensatą za pobieranie ode mnie dużych podatków, również w produktach dla dzieci. Będziesz miał dzieci, to zrozumiesz, dlaczego ponadtrzykrotne podwyższenie opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych nie do końca jest sprawiedliwe. I dla wyjaśnienia - nie chodzi o system, ale o przyjęte stawki w Warszawie, o czym piszę we wcześniejszych postach. 18:00, 15.10.2020


JóziaJózia

11 0

Szary człowieku, podatki płacisz nie tylko Ty. 500 plus ma być dla Ciebie i dzieci, a nie firm śmieciowych. A moja wypracowana przez lata pracy emerytura ma iść na firmy śmieciowe? Chyba jest jasne, że wielodzietna rodzina produkuje więcej śmieci niż samotny człowiek, wiec niech za to płaci. 20:23, 15.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

2 0

Do Józi: Ależ ja nie postuluję, bym płacił tyle, co Ty. Poczytaj inne moje posty - nie jestem przeciwko zasadom naliczania, tylko przyjętym stawkom. Mam ok. 300% podwyżkę, gdy Ty masz pewnie obniżkę. W innych miastach stawki potrafią być niższe o ok. 30%. Czemu u nas się nie da?
I jak rozumiem, takie dowalenie opłat za śmieci to takie odegranie się za to, że rodziny z dziećmi dostają 500+? W myśl zasady - ja nie dostaję, to niech innym zabiorą? Super, modlitwa Polaka z dnia Świra wciąż aktualna... 10:20, 16.10.2020


pytekpytek

2 9

skąd te głąby będą wiedziały ile osób mieszka w lokalu/ domu? 15:33, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Natolin44Natolin44

9 8

Właśnie dlatego nie od ilości osób a os ilości wody. Nie na cię, nie zużywasz wody, nie śmiecisz. Jesteś w kilka osób, raczej więcej zużywasz wody, zwykle tez więcej produkujesz śmieci. System łatwy w liczeniu, opłatę doda się do ceny m2. Tam gdzie brak liczników, pewnie spora opłata ryczałtowa zachęcająca do założenia wodomierzy. 15:53, 15.10.2020


XyzXyz

4 16

Kolejny raz. Woda nie generuje smieci. Ten system promuje brudasow generujacych duzo smieci, a uderza w aktywne osoby dbające o higiene, czy kilkuosobowe rodziny generujace smieci mało. 21:43, 15.10.2020


F.y.F.y.

17 20

Zwykłe s.urwysyństwo i tyle. Dalej głosujcie na tego dyletanta. Brawo. 15:41, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Natolin44Natolin44

23 11

Dokładnie, nie głosować na ten PIS bo on większością głosów wprowadził takie a nie inne przepisy gospodarowania odpadami i spuścił wszystko na samorządy. 15:54, 15.10.2020


XyzXyz

8 19

Placą ci natoliniak za to chamskie lobbowanie?? Wiec juz nie prdol, ze to PO takie cacy, bo w 2013 roku to oni rzadzili i wprowadzili monopol. Jedni i drudzy sa siebie warci. 20:14, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

10 12

System opłaty za śmieci jest sprawiedliwy. Ale opłatę trzeba tak skalkulować by srednio gosp. domowe płaciło 65 pln. Samotna osoba zapłaci mniej, duza rodzina - więcej. Ale tez zwykle mniej/więcej wody zużywają i tym samym raczej mniej/więcej śmiecą. Zużycie wody i prądu jest jakimś miernikiem bytności w miejscu zamieszkania. Zwracam przy okazji na to, by zmiany, system i komentarze nie oceniać na zasadzie „to mi się nie opłaci, będę płacił więcej, wiec to głupie” ale z punktu widzenia racjonalności, łatwości mierzenia i nieuchronności. 15:51, 15.10.2020

Odpowiedzi:9
Odpowiedz

Szary CzłowiekSzary Człowiek

7 3

Co do zasady - zgoda. Co do kalkulacji - nie. Skąd założenie, że jeśli zużywam trzy razy więcej wody, to zużywam też trzy razy więcej śmieci? Ale załóżmy, że nie mamy żadnych badań korelacji śmieci do wody i przyjmujemy taką zasadę. jak pisałem we wcześniejszym moim poście, przed podwyżkami płaciłem, jak kolega z pracy, 65 zł. Po podwyżkach (dla mnie) on będzie płacił ok. 50 zł, ja - 200 do 250 zł. No to średnia wychodzi dla nas 125 - 150 zł. Jakoś w tym momencie przestaję widzieć sprawiedliwość, tylko widzę skok na kasę. Moim zdaniem kolega powinien płacić 40 zł, a ja 90 zł. I wtedy byłoby to dużo bliższe sprawiedliwości, niż jest teraz... 16:04, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

6 6

Czyli zgadzasz się ze od zużycia wody jest ok. Ja tez. Kwestia tylko stawek. Ale tu system musi się samofinansować. Wiec zmiana stawek to konieczna zmiana przepisów, a te w rękach Pisu (nawet się zrymowało). 16:10, 15.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

2 2

do Natolin44 - częściowo się zgadzamy. Ale co to znaczy, że system musi się samofinansować? Bo firmy wywożące śmieci zaśpiewały takie, a nie inne stawki? Może należałoby dopuścić więcej firm do rynku, by zadziałała konkurencja? Bo niby dlaczego w innych dużych miastach przy tych samych przepisach stawki mogą być niższe nawet o 30%? 17:47, 15.10.2020


OlafOlaf

6 1

Bez limitu, proponowany system jest skrajnie niesprawiedliwy. Rozwiązanie powinno być takie np. płacisz za m3 12 zł, ale maksymalnie 80 zł./lokal/dom. 19:55, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

3 2

Stary Człowiek - wczytaj się w przepisy. PiS tak zmienił ustawy, że wiele firm wycofało się z obsługi śmieci. Nie było w stanie spełnić warunków. Może warto zapytać dlaczego? Do tego wzrost opłat za składowanie itp. Zostały duże firmy które mogą dyktować warunki. Nikt przecież nie będzie do Twoich i moich śmieci dopłacał. No chyba ze Premier Pinokio obieca i coś rzuci - ale to już u źródła zapytaj :-) 20:23, 15.10.2020


AZX2AZX2

8 1

@Natolin44 - mylisz się. Przeczytaj ustawę. W Warszawie dziwnie na przetargu staje zazwyczaj jedna firma w kilku dzielnicach a w następnych kolejna. Zbieg okoliczności? Nie sądzę. To po pierwsze. Po drugie Warszawa nie dopuszcza innych oferentów do przetargów więc mamy co mamy. Po trzecie - od prawie roku nie mogę się doprosić o dostawę kontenerów do domu a miasto ma to po prostu w d... pomimo tego że o 50% zwiększyli mi opłaty. Chcąc kupić samemu suez napisał mi że z innych kontenerów niż ich oznaczone nie odbiorą! Po czwarte - obecna podwyżka podniesie mi opłatę o 300% w stosunku do już podniesionej o 50%. Czy ja nagle zacząłem produkować więcej śmieci? 21:08, 15.10.2020


XyzXyz

6 15

Dokladnie AZX. Ten monopol został wprowadzony w 2013 roku za rzadów...platformy 21:48, 15.10.2020


werwwerw

3 11

Guzik, a nie sprawiedliwy, zwłaszcza jak teraz wiekszośc osób pracuje na zdalnym . 22:46, 15.10.2020


AZX2AZX2

4 1

@xyz - mam gdzieś kto go wprowadził. Żadna z głównych partii nie jest święta ale to co teraz robią w Warszawie to jest kuriozum! 07:00, 16.10.2020


Natolin44Natolin44

13 15

Dla krytykantów: jeśli nie od zużycia wody, to jaki system proponujesz? Ale ma być łatwo mierzalny, tani w obsłudze, bez możliwości kombinowania i zaniżania. I nie mówimy tu o stawce! Wg mnie stawka od 1m2 wody powinna być obniżona by 2-osobowe gosp. domowe płaciło około 50-65 PLN. Mało tego: powinien być wybór - domyślnie płacisz za śmieci od zużycia wody, ale (jeśli Was dużo, jeśli dużo zużywasz wody), możesz zawnioskować i masz ryczałt - oczywiście dużo wyższy niż te 50-65 Pln, np. 150,- (ale na stałe) 16:13, 15.10.2020

Odpowiedzi:8
Odpowiedz

XyzXyz

14 23

Woda nie generuje smieci. Moze sie nie myc i smiecic duzo. Mozesz sie kapac dwa razy dziennie a smieci prawie w ogole nie zuzywac. Co ma piernik do wiatraka!! 16:43, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

13 10

Xyz - twoja propozycja? 17:19, 15.10.2020


XyzXyz

9 22

Moje rady kosztują. Za darmo to mozna w morde dostac 17:45, 15.10.2020


pytekpytek

10 2

wiele domów w tym mój ma swoje ujecie wody. Nie mam licznika. Nie wiem jak w blokach ale chyba nie ma licznika w każdym lokalu. To jest zwykły skok na kasę. 19:32, 15.10.2020


PIKPIK

8 3

Prosty system, do ceny produktu należy doliczyć opłatę śmieciową, albo opłaty od liczby mieszkańców z obowiązkowym meldunkiem i wysoką karą za brak meldunku, tak jak w Niemczech czy Norwegii. 19:52, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

8 6

Xyz - ubawiłeś mnie. To nie pisz już czasem nic jeśli to kosztuje :-))))) 20:20, 15.10.2020


XyzXyz

6 17

A to niby dlaczego? Jest armia urzednikow, chyba za cos biora pieniadze, co? A jak ktos chce ode mnie rozwiązania, to prosze bardzo, chetnie sie podejme jako dobra firma konsultingowa, a nie instytucja charytatywna. 21:40, 15.10.2020


Natolin44Natolin44

2 1

Xyz - nie, nikt od ciebie rozwiązania nie chce :-) I to jest w tym wszystkim najlepsze, że żyjesz w jakiejś paranoi swojej specjalizacji. To jest forum, gdzie wymienia się uwagi, pomysły, komentuje. Nie za pieniądze. Także prosimy - nie zdradzaj absolutnie nic ze swoich genialnych, wyjątkowych, jakże drogich i cennych przemyśleń. 18:48, 16.10.2020


PipiripiPipiripi

16 8

I co debile? Wasze ego syte? Głosujecie na tę sama ekipę od półtora dekady i macie, co macie. Gó**niany park fontann i coraz wyższe koszty życia z powodu idiotyzmów waszych przedstawicieli. 16:27, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

kabotynkabotyn

3 3

Co to jest "półtora dekady" ? 17:15, 15.10.2020


covidsrovidcovidsrovid

26 22

I bardzo dobrze. Wreszcie samotni nie będą sponsorować wywozu śmieci rodzinom. 16:31, 15.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

XyzXyz

17 28

Pora wprowadzić bykowe, oby jak najwyższe. 17:42, 15.10.2020


covidsrovidcovidsrovid

18 13

Do Xyz A nie miesci ci się w łepetynie, że ktoś może mieć już dzieci odchowane i nie ma ochoty sponsorować młodych dzieciatych? Myśmy dzieci wychowywali bez pincetów. 20:44, 15.10.2020


XyzXyz

11 19

Te, srovid, a abonament za tv tez placisz od osoby? A u
kablówke? A ubezpieczenie mieszkania? A moze ty wiecej zuzywasz smieci, niz ta rodzina - i moze ty tez myjesz zęby w wodzie po pierogach a do smietnika latasz trzy razy dziennie, co? 21:18, 15.10.2020


H2OH2O

20 23

Każdy na system patrzy z własnego punktu widzenia. Jesteśmy samolubni, egoistyczni, nie potrafimy ocenić go jako całości. Dziś singiel jest za opłata od wody. Jutro gdy będzie miał rodzine - za stałym ryczałtem. Posiadacz dużego mieszkania będzie przeciw opłacie od m2 powierzchni. Ktoś kto zaniża ilość osób jest za opłata od ilości osób - płacić dalej będzie za jedną. A stawki? Podziękuje sejmowej większości pisowskiej. 16:41, 15.10.2020

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

XyzXyz

24 28

No tak. Pan ładny podpisal, ale sie nie usmiechal, on jest jak zwykle niewinny.
16:46, 15.10.2020


KazurKazur

19 22

Głupota H2O poraża. Ciekawe dlaczego w innych miastach nie ma podwyżek lub są minimalne? Wywóz szlamu z Czajki do innych miejscowości w Polsce kosztuje, dodatkowo władze Warszawy nie wybudowały spalarni śmieci, choć należało to zrobić i był na to czas oraz pieniądze w zasięgu ręki. 19:03, 15.10.2020


SwojnickSwojnick

20 7

Co rozwiązanie to gorzej. Potrzebny jest strajk mieszkańców by przywołać władze do porządku. Sugeruję każdego dnia niech każdy mieszkaniec podrzuci worek śmieci pod swój urząd dzielnicy, urząd miasta lub Sejm. Każdego dnia, bez wyjątku, czy babcia z pieskiem, dziecko z plecakiem, czy pan z teczką. Dzień w dzień, niech każdy podrzuca im te śmierdzące śmieci a la Neapol. Na akcje WOŚP Polacy potrafią się skrzyknąć (i słusznie), a tu chodzi tylko o jedno miasto. Większość ludzi korzysta z mediów społecznościowych, niech przysłużą się czemuż pożytecznemu.
A przy następnych wyborach, parlamentarnych jak i samorządowych sugeruję przestać wybierać te same partie. Niech mi ktoś wytłumaczy dlaczego nadal głosuje na PiS, PO, PSL, SDL. 17:20, 15.10.2020

Odpowiedzi:3
Odpowiedz

Natolin44Natolin44

9 21

Do Swojnick - twoja propozycja jak powinno rozliczać się śmieci? (propozycja systemu a nie stawek) 17:25, 15.10.2020


AlfAlf

18 5

Jedyny sprawiedliwy system, to doliczanie opłaty śmieciowej do ceny każdego produktu, czyli kupując produkt płacisz za odbiór odpadu, najczęściej opakowania. Opłata mogłaby być zróżnicowana w zależności od rodzaju opakowania, gabarytów, itp. Inny system, to ważenie śmieci, tak jak jest w Niemczech, lub od liczby/pojemności rzeczywiście odebranych pojemników przez śmieciarkę. Powiązanie opłaty ze zużyciem wody to jakiś absurd. Równie dobrze można to powiązać ze zużyciem prądu albo transferu internetu. Nigdzie na świecie nie ma takich absurdów. 19:49, 15.10.2020


mestimesti

0 0

Alf, ja na wlasnej skorze doswiadczylem wazenia smieci. Jak to wyglada? Sa trzy smietniki na kazde gospodarstwo domowe. Jeden wazony, dwa kontrolowane czy dobrze segregujesz. Wszystkie zamykane na kluczyk, oczywiscie. W polskich warunkach trzeba piec smietnikow na kazde gospodarstwo, bo mamy piec frakcji, Niemcy trzy. Piec kublow na kazde mieszkanie pod kazdym blokiem. Widzisz to? 19:57, 16.10.2020


StryjStryj

5 2

Nie do końca chyba rozumiem. To będzie liczone wg licznika w moim mieszkaniu czy wg prognozy którą wystawia spółdzielnia. Liczniki mam spisywane raz na rok więc jak wylicza średnią z ostatnich 6 miesięcy? 19:31, 15.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mestimesti

0 0

Wylicza ci srednia z 12 miesiecy co w sumie bedzie dokladniejsze. 19:52, 16.10.2020


Ola777Ola777

27 41

Wyjątkowy debilizm. A dlaczego nie od zużycia prądu, albo minut w abonamencie telefonicznym, lub zużycia transferu internetowego. Ludzie aktywni (biegi, siłownia, itp.) często biorą prysznic, niektórzy lubią się kąpać, bo po to kupili sobie wanny i za większe zużycie wody płacą świadomie wyższe rachunki. Teraz dodatkowo będą karani absurdalnymi stawkami za wywóz śmieci. 20:12, 15.10.2020

Odpowiedzi:8
Odpowiedz

XyzXyz

25 40

Dokładnie. I jeszcze wprowadzanie tego teraz, w dobie pracy zdalnej, gdzie wszystkie te osoby zuzywają o wiele wiecej wody to zwykłe sukinsyństwo, arogancja i pogarda wobec mieszkańców. Ludzie masowo tracą pracę a Trzaskowski im wystawia srodkowy palec, a 4 ci w 4 bążur. 20:47, 15.10.2020


 jako jako

32 22

@xyz - poproś swoich pisiorów o zmianę ustawy śmieciowej, to będziesz płacił mniej i znowu będziesz mógł się kąpać nawet 22:58, 15.10.2020


XyzXyz

20 24

Zycie nie konczy sie na pis i po, poszerz sobie chłopcze troszke horyzonty. A PO tez sie przylozylo do ustawy smieciowej w 2013. 07:52, 16.10.2020


 jako jako

20 9

@xyz - zrozum chłopcze, że teraz nie ma już znaczenia kto wprowadzał jakie przepisy. Żyjesz przeszłością, jak każdy typowy pisior. Skoro PiS jest u władzy, to oni mogą zmienić ustawę śmieciową. Dlatego wysyłam cię do nich. Kapujesz chłopcze o szerokich horyzontach? I przestań już skamlać tutaj jak mała dziewczynka. 10:37, 16.10.2020


XyzXyz

7 15

Juz ci napisalem ciućmoku, ze w d.. mam pis, po, ciebie zreszta tez z tym wlazeniem bez mydła peowcom, ale widac, ze to lubisz. A historia jest taka, ze to PO wprowadziło monopol i teraz to jedyny odbiorca dyktuje ceny miastu. Dotarło kapuściany łbie? To wracaj do lekcji. 11:44, 16.10.2020


 jako jako

0 1

@xyz - niby wsiurze masz takie horyzonty, a od razu uważasz, że jak ktoś jest przeciwko pis to musi być za po. Masz tępy ciasny mózg wyprany przez nazioli i uważasz się za wyrocznię. Jak masz tak ciasny horyzont to sięgnij poza niego. Pozdrawiam znad zeszytu - tobie również kilka klas ponad podstawówkę by się przydało. Świat na stodole ojca się nie kończy. 12:28, 16.10.2020


AZX2AZX2

1 0

@jako - buraku tylko potrafisz obrażać innych - zero argumentów. Widać z kogo wioska wychodzi. 16:34, 19.10.2020


XyzXyz

0 0

Czytałem jajko o takich jak ty.
Freud albo Jung. Wg nich wypisywac takie pierdoły w necie, to trzeba miec w ch.j nudne i z.. ane życie. Pogrzeb głębiej, moze w koncu znajdziesz. 08:22, 21.10.2020


Azx2Azx2

31 9

Podwyżka o 300%!! Dwójka małych dzieci non stop pranie... świetnie! Ale jak przychodzi co do czego że śmieci nie zostały odebrane to miasto ma to w d... to samo z dostawa kontenerów na śmieci! 20:58, 15.10.2020

Odpowiedzi:9
Odpowiedz

 jako jako

36 25

całe szczęście, że te maluchy dostają po "pińcet" plus, więc na śmieci starczy. Czuję się wręcz sponsorem twoich śmieci, bo to z moich podatków, więc nie marudź. Mnie nikt niczego nie sponsoruje, 22:57, 15.10.2020


AZX2AZX2

24 27

@jako - w d... mam 500+ bo dwa razy więcej oddaje w podatkach i innych opłatach. twój komentarz że to ty mi coś sponsorujesz jest tak samo chybiony - idę o zakład że płace o wiele większe podatki niż ty. 06:57, 16.10.2020


TylkoPiSTylkoPiS

24 11

@Azx2: prezio powiedział, że macie 500+, bon turystyczny więc wystarczy na śmieci. 09:49, 16.10.2020


 jako jako

21 11

@Azx2 - ale jakie ma to znaczenie, że płacisz podatki? Dostajesz 2x 500, więc stać Cię by płacić za produkowane śmieci. A skoro płacisz podatki większe niż ja, to zdecydowanie stać cię na zapłacenie za swoje śmieci, więc przestań jęczeć. 10:33, 16.10.2020


XyzXyz

11 16

Zycie nie polega na tym zeby placic ciagle nowe podatki No moze dla lewactwa tylko. Ale tu pis z po przy wsparciu jako sie scigają non stop o palme pierwszeństwa 11:39, 16.10.2020


 jako jako

6 1

@xyz - chyba parciu a nie wsparciu :-)) ale tak, w końcu sensownie coś napisałeś, po z pis ładnie się ścigają w tym jak ludzi oskubać. 12:25, 16.10.2020


AZX2AZX2

4 4

@jako - a dlaczego ja mam płacić za śmiecie innych? Place już 94zl teraz z wyliczeń wychodzi mi prawie 290zł miesięcznie! Pytam k... za co? Bo ogród muszę podlewać woda mpwik bo mam zakaz wykopania studni? 17:24, 16.10.2020


 jako jako

5 3

@AZX2 - każdy pośredni system ma wady, nikt za nikogo nie powinien płacić, dlatego opłata śmieciowa powinna być ponoszona przez producentów wprowadzających opakowania do środowiska. Ale dopóki tak nie będzie jakiś system musi być. Ja też dostanę po dupie, ale powiązanie z wodą jest bardziej sprawiedliwe niż z lokalem. Przybliża rzeczywiste zużycie śmieci. Są wyjątki, które dostaną odłamkami, ale będzie ich znacznie mniej, niż w przypadku płacenia za lokal. PS. a na wodę do ogródka nie można czasem założyć oddzielnego licznika? 18:59, 16.10.2020


AZX2AZX2

4 3

@jako - czy myślisz że nie mam oddzielnego licznika? Oczywiście że mam ale to nie zmienia nic ponieważ liczą po całym zużyciu. Nie wiem co Cię boli że ktoś ma dzieci i dostaje 500+? Żadna partia tego nie zlikwiduje chociaż jest to debilny pomysł który generuje więcej kosztów niż jest z tego pożytku! Dla porównania moja rodzina generuje miesięcznie: 2 worki plastiku (120l), 2 worki papieru (120l), 1 worek szkła (60l), 1 worek zielonych w sezonie (60l) i kontener 240l zmieszanych. Płaciłem 60zl teraz 94zł a od grudnia 283zł. Zapytam więc wprost - za co k... mam płacić te 300zł? Nie zwiększyła mi się ilość odpadów! A patrząc na np. mieszkańców bloków tam jest 2-3 razy więcej! 21:20, 16.10.2020


sdfsdf

27 33

Przy takich stawkach to koniec z segregacją... 22:36, 15.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AZX2AZX2

4 10

Sprawa skierowana do RPO który może zaskarżyć uchwałę - innym doradzam to samo. 18:41, 16.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mestimesti

7 6

Nowy sposob wyliczania oplaty jest SPAWIEDLIWY. Oczywiscie, bardzo wkurzeni sa ci, ktorzy zerowali na samotnych babciach - babcie placily za ich smieci, wiec bylo git bon. Inna sprawa to wysokosc oplaty. Takie zmiany lepiej zaczynac od nizszej i pelzajaco podnosic. W ostatnich latach w Polsce ceny wszystkiego rosna drastycznie, ale malymi kroczkami i nikt prostestuje. 19:49, 16.10.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

AZX2AZX2

5 7

Nie jest sprawiedliwe w żadnym stopniu! Mam ogród który muszę podlewać - ogród nie produkuje odpadów a za skoszoną trawę płacę. Małe dzieci generują więcej prania co wpływa na większe zużycie wody. Czy to generuje dodatkowe odpady? Nie! W domu płace 94zł miesięcznie za wywóz nieczystości które segreguję. Po nowych opłatach ze względu na dzieci i ogród mam płacić ~300zł - czy to wg ciebie jest sprawiedliwe? 21:02, 16.10.2020


zetiszetis

5 3

Co do podlewania trawy woda miejska, jest to luksus, na ktory stac nielicznych. Jak juz ci wszystko pieknie urosnie, to gdzie wyrzucasz skoszona trawe, zgrabione liscie, resztki krzewow, opakowania ze srodkow do ochrony rosln, opakowania po nawozach, doniczki po roslinach? Ja mam bardzo maly ogrod. Jednak dwa, trzy razy w roku musze pozyczac przypke, zeby to wszystko wywiezc, a mam raptem tuje, pare krzaczkow, trawnik i torche ozdobnych roslin. Natomiast nasze dzieci generuja ogromna ilosc odpadow. Od pieluch jednorazowych, przez sloiczki, opakowania zabawek, prezentow, jogurciki, soczki, itd. 21:46, 16.10.2020


AZX2AZX2

3 6

@zetis - co Ty za przeproszeniem p...sz - jakbym mógł to bym wykopał studnie głębinową i podlewał ogród ale w miejscowym planie mam zakaz jak mi doprowadza wodociąg. A że mam wodociąg to miasto mnie zmusza do podlewania wodą z wodociągu i muszę za to płacić dodatkowo! Odpady zielone również opłacam za wywóz a część idzie na kompost więc nie potrzebuje żadnej przyczepki aby to wywozić! 21:58, 16.10.2020


zetiszetis

5 3

Zaloz sobie zbiornik na deszczowke. Albo w zwiazku z nowymi oplatami oprotestuj odmowe zalozenia studni. Masz teraz podstawe. 22:02, 16.10.2020


AZX2AZX2

3 4

@zetis - widać g... wiesz ale piszesz. Miejscowy plan jest prawem miejscowym - zmienić go można tylko sądownie i trwa to kilka lat. Mam wodociąg i z niego będę podlewać bo za to płace. Ale nie mam zamiaru płacić za śmieci jeśli muszę podlewać ogród bo samo miasto mnie zmusza do płacenia w ten sposób. 08:21, 17.10.2020


AZX2AZX2

6 9

Najlepsze jest to że wszyscy popierający te opłaty nie maja świadomości ile zużywają wody! Jeżeli ktoś myśli że zużywa 2,5m3 miesięcznie to gratuluje rozumu! 21:08, 16.10.2020

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

zetiszetis

9 6

Lykniij cos na uspokojnie, AZX2. Polowa wpisow w tym watku to twoje dzielo. Coz, jako jedyny z wypowiadajacych sie, masz ogrodek, ktory podelwasz sobie woda spozywcza. To luksus, na ktory stac malo kogo. Natomiast nowe wyliczenie oplat za smieci jest uczciwe: duzo ludzi (rodzina, kolonia Ukraincow czy studentow) placi za smieci o wiele wiecej niz jeden czlowiek. Malo tego: biedny, ktory oszczedza wode, placi mniej niz bogaty, ktory pierze z polowa wypelnienia pralki czy wlacza pustawa zmywarke. O podlewaniu ogrodka woda uzdatniona do picia nawet nie wspominam. 21:59, 16.10.2020


AZX2AZX2

4 6

@zetis - poczekaj aż przyjdzie ci rachunek to się zdziwisz. Myślisz że zużywasz 2,5m3 jak podaje gus i miasto? Buahahaha nawet osoby starsze zużywają więcej. Wiec zamiast 15zl/os jak to było przed ostatnia podwyżka zapłacą przynajmniej 30zl. Nie jestem zwolennikiem podziału 65/94 jak to jest teraz ale na pewno tez nie system jak ma być. A na „luksus” jak to nazywasz ciężko zapracowałem i tak mieszkam w domu jednorodzinnym który sam wybudowałem za swoje ciężko zarobione pieniądze i to widać cię boli najbardziej! 08:27, 17.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

5 5

Do Zetis - serio porównujesz rodzinę wieloosobową do "kolonii" Ukraińców albo studentów? W takiej "kolonii" wszyscy to osoby pełnoletnie i najczęściej pracujące, a ja co - mam swoje dzieci do pracy posyłać, by na śmieci zarobiły? Przy dzieciach zużywam więcej wody, ale nie produkuję tyle razy więcej śmieci. Generalnie - jak pisałem, nie jestem przeciwnikiem samego systemu naliczania - uważam, że powinienem płacić więcej, niż samotna emerytka, ale sześciokrotność opłaty? W innych miastach przy identycznych przepisach stawki mogą być niższe nawet o ok 30% (Szczecin), a u nas się nie da? I proszę nie dawać argumentu, że mam 500+. Te pieniądze mają iść na dzieci, a nie firmy śmieciowe i nie są mi darowane, bo płacę duże podatki. Największym problemem nie jest przyjęty system, ale wysokość stawek. A ja uważam, że są zbyt wysokie. I przykładowo - taka emerytka powinna płacić ok 40 zł, a ja ok. 90 - średnia arytmetyczna by wyszła taka sama, jak obecne opłaty po 65 zł. A przy obecnym systemie 15:14, 17.10.2020


Szary CzłowiekSzary Człowiek

1 1

to 120 - 150 zł 15:25, 17.10.2020


AZX2AZX2

4 2

@Szary Człowiek - nie przetłumaczysz takim jak zetis. Ciekawe tylko jak to będzie u niektórych co tu komentują jak mama przestanie opłacać rachunki będą dzieci itp. idę w zakład że pierwsi wtedy polecą po 500+ a z kranu będą łapać po kropelce do wanny aby oszukać licznik i nie płacić 300zl za śmieci. 01:18, 18.10.2020


BulwersBulwers

0 4

Oto co nam funduje Don Fekalio.
To zwykły skok na kasę - podwyżki uderzą w zdecydowaną większość ludzi. Tylko samotny dziadek kąpiący się raz w tygodniu co sobotę, zapłaci mniej.
Wszyscy jeszcze będziecie płakać! 10:03, 21.10.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Natolin44Natolin44

2 1

to pokłosie zmian PIS w sejmie i ustawach. Poczytaj więcej o tym, a nie tylko to, co nadaje TVPiS i inne pisie źródła. W jednym masz rację: samotny dziadek, czyli J.Kaczyński, zapłaci mniej :-) 11:56, 21.10.2020


GabGab

0 0

Jeżeli ktoś ma studnię głębinową i nie płaci za wodę to za śmieci nie będzie płacił? 19:08, 15.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%