Zamknij
REKLAMA

Wierzba staruszka po ostrym cięciu. Wreszcie zniknie ogrodzenie

15.45, 13.05.2019 Marta Siesicka-Osiak Aktualizacja: 16.08, 13.05.2019
Skomentuj MSO
REKLAMA

Jej los wydawał się przesądzony - miała być wycięta, jednak postanowiono dać jej szansę. Przyrodniczy symbol Ursynowa Płn. - wierzba na Wiolinowej przeszła właśnie profesjonalny „lifting” i w obecnej formie ma być bezpieczna dla mieszkańców.

Przez prawie osiem miesięcy mieszkańcy, którzy chcieli dojść do stacji metra Ursynów od strony Domu Sztuki, spotykali na swojej drodze ogrodzenie. Zabezpieczało ono przed spadającymi gałęziami, które wyłamywały się z - rosnącej na środku skweru - wierzby.

Podczas jesiennej wichury we wrześniu ubiegłego roku na chodnik spadł spory konar, to skłoniło spółdzielnię „Jary” do zagrodzenia terenu i złożenia wniosku o wycinkę. Urzędnicy zgody nie wydali, zalecili za to cięcia pielęgnacyjne.

Głosy mieszkańców były podzielone – część uważała, że drzewo jest stare i chore, druga część, że trzeba je za wszelką cenę ratować. Do akcji włączyła się była radna Ewa Cygańska, która zleciła i opłaciła niezależną ekspertyzę dendrologiczną. Złożyła też wniosek o uznanie drzewa za pomnik przyrody. Urzędnicy jeszcze go nie rozpatrzyli.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie spółdzielni wynikało, że wierzba jest chora i stanowi zagrożenie, więc należy ją usunąć. Druga eksperyza potwierdziła kiepski stan drzewa, ale dawała nadzieję na uratowanie go. Dziś odbyły się zalecone przez urząd cięcia pielęgnacyjne, założono także specjalne pasy.

Wg pracującej na miejscu ekipy drzewo nie stanowi już zagrożenia dla przechodniów, bo słabsze konary zostały odpowiednio przycięte i odciążone. Spółdzielnia potwierdza, że przejście przy wierzbie jest już bezpieczne, a jeszcze dziś powinny zniknąć płotki, które od miesięcy oddzielały Wiolinową od Domu Sztuki.

W GALERII ZDJĘCIA WIERZBY PO CIĘCIU:

[ZT]16625[/ZT]

(Marta Siesicka-Osiak)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

arekoareko

15 4

trzeba ustawić tabliczkę, że ta wierzba jest pomnikiem przyrody i opisać jej gatunek i wiek 16:40, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

StasioJasioStasioJasio

16 5

to tylko pokazuje ze jak sie bardzo chce to mozna cos uratowac - ale u nas najlatwiej wyciac - niby posadza nowe, ale nim nowe urosnie do takich rozmiarow to moje wnuki tego nawet nie doczekaja :> 16:54, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

seniorekseniorek

7 11

Nasza spółdzielnia ledwie zipie. Jesteśmy zadłużeni. Powinniśmy nie tylko wyciąć te stare drzewo oraz wyburzyć Dom Sztuki. Grunt sprzedać developerowi i zasilić dziurę w finansach. To jedyny ratunek! 20:52, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

SurowieckiegoSurowieckiego

8 7

Nasza wizytówka, brama Ursynowa. Wstyd i potężna strata z roku na rok dla spółdzielni trzymać te baraki w obecnej formie. Pokaleczona wierzba jest już wisienką na torcie w brzydocie tego zakątku. 21:36, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LipnyLipny

7 11

Wyciac. Teren zupelnie inaczej zagospodarowac. Nasadzic wiecej zieleni. 23:06, 13.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maniekmaniek

5 0

A w SM Wyżyny 4 wierzby rosnące między blokami przy Kazury od czterech lat są już NIESTETY tylko wspomnieniem... Bo prościej było je ciachnąć u podłoża niż jesienią grabić liście i zadbać o właściwe cięcie, mimo że całe pnie i konary pocięte później na kawałki były jednak pełne i zdrowe. A w ramach nasadzeń zastępczych spółdzielnia posadziła 1 karłowaty klon. Teraz z okna tylko beton i masy pyłu i kurzu z budowy POW i żłobka. Takie pseudo zmiany na lepsze :( 23:59, 16.05.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%