Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" od 26 lat przygotowuje najbardziej wiarygodne rankingi szkół w Polsce. Tworzone są one na podstawie wyników na egzaminach, sukcesów szkoły na olimpiadach. Kryteria rankingu liceów to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy uczniów w olimpiadach (25%). Nie uwzględnia się więc opinii uczniów czy rodziców na temat danej szkoły, nie mierzy atmosfery w placówkach, co warto wiedzieć, przed zapoznaniem się z wynikami rankingów. Pamiętajmy jednak, że szkoła to nie tylko pogoń za wynikami.
Na pierwszym miejscu w rankingu liceów w Polsce oraz wśród warszawskich po raz kolejny uplasował się "Staszic" z ul. Nowowiejskiej na Ochocie. Dostał 100 pkt na 100 możliwych. Charakteryzuje się najwyższymi wynikami matur oraz dużą liczbą olimpijczyków.
Na drugim miejscu jest IX LO im. Klementyny Hoffmanowej ze Śródmieścia, do której uczęszcza wielu uczniów z Ursynowa. Trzecie miejsce to XXVII LO im. Tadeusza Czackiego z ul. Polnej.
W setce najlepszych liceów w Warszawie wg rankingu miesięcznika Perspektywy na 2025 rok znalazło się aż 8 szkół z Ursynowa. Dominują te prywatne, choć licea publiczne depczą im po piętach. Najlepiej widać to w czołówce.
Lider od wielu, wielu lat jest ten sam. To 4. Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Batalionu AK "Parasol" z ul. Hawajskiej. Szkoła ta uzyskała 8. pozycję, rok temu była dziesiąta. Liceum to w tym roku wyróżnia się doskonałymi wynikami z matury z przedmiotów obowiązkowych, za to brakiem olimpijczyków. W rankingu ogólnopolskich znalazło się na bardzo wysokim 16. miejscu.
Drugie miejsce wśród ursynowskich szkół zajęło publiczne LXX Liceum im. Aleksandra Kamińskiego, czyli popularny "Kamyk" z Dembowskiego. Szkoła ta znalazła się na 38. miejscu (ten sam wynik co w ubiegłym roku) i wyprzedziła o jedno oczko LO Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II, które w poprzednim roku było drugie na Ursynowie. "Kamyk" miał świetne wyniki matur, porównywalne z ursynowskim liderem. W rankingu ogólnopolskim szkoła z Dembowskiego zajmuje 114. miejsce.
Czwarte miejsce na Ursynowie należy do NLO im. Roberta Schumana Fundacji "Primus" z Kabat. W rankingu warszawskim szkoła ta zajęła 45. miejsce (spadek o osiem oczek w stosunku do ubiegłego roku).
Kameralne Liceum Ogólnokształcące Niepubliczne nr 40 z ul. Stryjeńskich to piąta szkoła z Ursynowa w rankingu warszawskim. Znalazła się na 60. pozycji (w poprzednim rankingu na 55.)
Społeczne Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego STO z Polinezyjskiej jest 71. w Warszawie i po największym awansie w ubiegłym roku, zaliczyło... największy zjazd - o 27 oczek w dół.
O dużym sukcesie może mówić wspinająca się z roku na rok w górę rankingu szkoła z ulicy Szolca-Rogozińskiego, czyli CLVIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Księżnej Izabeli Czartoryskiej. W tym roku placówka ta wyprzedziła swojego rywala z dołu tabeli - liceum Kossutha. Wylądowała na 81. miejscu w rankingu warszawskim, awansując o trzy pozycje.
88. miejsce w rankingu (spadek o 6) zajęło LXIII LO im. Lajosa Kossutha z ul. Hirszfelda. Szkole nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłych lat i corocznych awansów. To wg rankingu ósme liceum Ursynowa.
W rankingu nie uwzględniono jeszcze najnowszego ursynowskiego liceum - CLXVI Liceum z Oddziałami Sportowymi z ul. Koncertowej. Z jednego powodu - szkoła nie wypuściła jeszcze maturzystów.
Podkreślmy jeszcze raz - rankingi są pomocne przy wyborze szkoły, ale nie powinny być głównym argumentem.
Na kolejnej stronie artykułu - pierwsza dziesiątka warszawskich liceów 2025 wg "Perspektyw".
Mama 13:47, 15.01.2025
1 1
Trzeba nie kochać swojego dziecka żeby posyłać je do szkoły w tym slumsie pełnym żuli, narkomanów, pobić i prostytucji jakim jest Ursynów. Nic dziwnego zresztą że nim jest skoro zarządza nim dwóch burmistrzów po Collegium Humanum. Praca adekwatna do wykształcenia. Dzielnica schodzi na dno.