Ratusz ogłosił wyniki rywalizacji projektów zgłaszanych przez sąsiadów do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. Na Ursynowie wybrano 36 projektów, które mają zostać zrealizowane przez różne jednostki miejskie w przyszłym roku.
Frekwencja znów mizerna - zaledwie 4,2 proc., choć nieco wyższa niż w ubiegłym roku (3,4%). Nasza dzielnica uplasowała się na na ósmym miejscu wśród warszawskich dzielnic, ustępując: Rembertowowi (6,2%), Ursusowi (5,4%), Wawrowi i Wesołej (po 4,8%), Białołęce i Włochom (po 4,5%) oraz Żoliborzowi (4,4%).
W całej Warszawie zagłosowało około 75 tysięcy mieszkańców. Do wyboru mieszkańcom Ursynowa przedstawiono 97 projektów w różnych kategoriach, z których ostatecznie przeszło 36. Na realizację wszystkich wybranych projektów dzielnica przeznaczyła łącznie około 8 milionów złotych.
Po kilku latach dominacji projektów ekologicznych, w tym roku mamy powrót popularności projektów rowerowych. Najwięcej głosów w naszej dzielnicy - 2191 - zdobył pomysł młodego społecznika z Ursynowa Jerzego Szemplińskiego dotyczący remontu drogi dla rowerów na ul. Surowieckiego - od alei KEN aż do zjazdu z wiaduktu. Drugim punktem tego projektu jest poprawa stanu nawierzchni na ulicy Muchomora, czyli popularnej drogi do Powsina. Remonty mają kosztować 680 tys. złotych. To nie pierwsza edycja "Spójnej sieci dróg rowerowych na Ursynowie". Co ciekawe, poprzedni projekt z 2025 roku jeszcze nie został zrealizowany (chodzi m.in. o remont drogi na Wąwozowej), a niektóre rowerowe projekty Szemplińskiego czekają na realizację już od ponad dwóch lat! Ciekawe jak urzędnicy poradzą sobie z przyszłoroczną inwestycją?
Z projektów rowerowych przeszedł jeszcze "Milion na ursynowskie ciągi piesze i rowerowe" Marcina Kulinicza, drugiego "weterana" projektów dla cyklistów - ponad 1,6 tys. głosów. Obejmuje on stworzenie operacyjnego funduszu o wartości 1 mln zł, który byłby wykorzystany na interwencyjne miejscowe naprawy doraźne ciągów pieszych i rowerowych - np. łatanie uszkodzeń nawierzchni, obniżanie krawężników czy wystających studzienek - w oparciu o zgłoszenia od mieszkańców. Trzecim tego typu projektem (wybranym w obszarze lokalnym) jest remont drogi wzdłuż Rosoła od Jeżewskiego do centrum ogrodniczego. Tam wciąż rządzi stara kostka.
Drugie miejsce w dzielnicy z wynikiem 2067 głosów zajął projekt "Dosadźmy krzewy i kwiaty przy ulicach Ursynowa - zadbajmy o dobre powietrze. Zróbmy to dla dobra siebie i przyszłych pokoleń". Ta inicjatywa przewiduje utworzenie około 5.000 metrów kwadratowych trawników i krzewów przy największych ulicach Ursynowa - w miejscach, gdzie nie można sadzić drzew - co ma na celu poprawę estetyki przestrzeni miejskiej, jakości powietrza oraz zwiększenie bioróżnorodności. Koszt: ponad 560 tys. złotych.
Ponad 1,7 tys. głosów oddano z kolei na projekt Wiesława Nowickiego pod hasłem "Chronimy jerzyki i inne ptaki Ursynowa - skrzynki lęgowe". Kolejne wysokie miejsce zajęły "Toalety przy placach zabaw (kontynuacja)" z 1704 głosami oraz wspomniany "Milion na ursynowskie ciągi piesze i rowerowe" z 1637 głosami, a 1,5 tys. zagłosowało na (multi) KINO znów na Ursynowie - czyli na darmowe seanse filmowe.
Cykl pokazów filmowych na Ursynowie, które chociaż częściowo pomogą załatać dziurę w naszych sercach i duszach po zamknięciu i zburzeniu Multikina.
- argumentowali autorzy.
W tym roku po wielu latach przerwy powrócono do obszarów lokalnych w Budżecie Obywatelskim, które kiedyś - jeszcze za czasów Budżetu Partycypacyjnego - już były. Dzielnice podzielono na kilka takich rejonów z osobnym głosowaniem, aby mogły zwyciężać również projekty mikrolokalne. Jak to wyszło? Projekty te cieszyły się dużym powodzeniem, dość powiedzieć, że zwycięskie zdobywały po ponad tysiąc głosów, co nawet w skali całej dzielnicy jest dobrym wynikiem.
Na Zielonym Ursynowie zwyciężyła kontynuacja projektów z cyklu" Zielony skwer na Ursynowie" autorstwa radnego Pawła Lenarczyka z Otwartego Ursynowa. Za 240 tys. złotych chce on utworzyć nowy skwer na rogu ul. Puławskiej i Bogatki przed sklepem spożywczym. Przeszły też: kosze na śmieci na Zielonym Ursynowie, nowe ławki, modernizacja placu zabaw na Kajakowej przy DOK oraz kino letnie.
Ursynów Północny wraz z Imielinem i Służewiem wybrali projekt "Jeże na Ursynowie - stworzenie naturalnych schronień dla jeży oraz prelekcje dla mieszkańców" autorstwa Michała Osowskiego. To projekt, który zebrał prawie połowę głosów, a kosztować będzie tylko 30 tys. złotych. Będzie też "Debetonoza części skrzyżowania Indiry Gandhi - Cynamonowa, wymiana nawierzchni i nowa zieleń" za 700 tys. złotych, również tego samego autora.
Przeszły także: "Zielona skarpa przy metrze Stokłosy", projekt zakładający powstanie zielonej alei na środkowym pasie alei Rodowicza "Anody" od Circle K do Ciszewskiego, nowe nasadzenia przy przystanku Imielin oraz jedyny w tym gronie projekt "miękki" - "Pomoc psychologiczna dla młodzieży - wsparcie nastolatków, rodziców i nauczycieli" autorstwa Marty Siódmiak.
Poparcie gwarantujące realizację projekty zyskały również: ławki dla seniorów, tablica o Wolicy - dawnej wsi, zakup nowości do Mediateki, seanse filmowe z prelekcjami, szkolenia z reagowania w sytuacjach kryzysowych oraz "Joga z sauną i łaźnią dla ursynowian w wieku 50+".
Obszar nr 3 (Natolin, Kabaty) wyróżnił się projektem "Zielone ulice Natolina i Kabat", który otrzymał 1115 głosów. To znów projekt Jerzego Szemplińskiego - tym razem dotyczący dosadzenia zieleni przy ulicach: Wąwozowej, Belgradzkiej, Rosoła oraz Stryjeńskich.
Drugi był projekt oświetlenia chodnika i drogi rowerowej na Rosoła przy Belgradzkiej, a trzeci - projekt Jeremiego Czarneckiego - chodzi w nim o wykonanie niecek infiltracyjnych w pasie zieleni pomiędzy jezdnią ul. Stryjeńskich na odcinku od ul. Wąwozowej do ul. Przy Bażantarni, które umożliwią retencjonowanie wody ze ścieżki rowerowej i chodnika.
Kabaty wybrały też projekt doświetlenia ciemnych przejść - przy rondzie na Pileckiego oraz na ul. Jaworowej. Wybrano również projekt naprawy małej infrastruktury w zachodniej części parku Przy Bażantarni za 200 tys. złotych.
643 głosy i promocję otrzymał głośny projekt Wojciecha Staszewskiego dotyczący poszerzenia tzw. przejścia do lasu tylko dla chudych - przy ogrodzeniu Metra Warszawskiego. Temat ten opisywaliśmy na Haloursynow.pl. Realizacja będzie kosztować prawie pół miliona i będzie polegała na przesunięciu muru metra.
[ZT]34268[/ZT]
Ponadto przeszły: Kwiaty na Kabaty, Natolińska jadłodzielnia, wspomniany wcześniej remont drogi rowerowej na Rosoła oraz Kabaty - rewitalizacja w ciągu zieleni w al. Kasztanowej.
Wielkim przegranym tegorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim jest projekt radnego Pawła Lenarczyka oraz społeczników: Piotra Ciary i Pawła Nowocienia dotyczący wznowienia lodowiska w sezonie zimowym na ul. Kajakowej połączony z warsztatami jazdy na rolkach w hali na Dereniowej. Pomimo otrzymania ponad tysiąca głosów, pomysł nie przeszedł, a co roku zgarniał sporą pulę. To prawdopodobnie ofiara nowego podziału terytorialnego w Budżecie - projekt był za duży na głosowanie lokalne na Zielonym Ursynowie, a mieszkańcy całej dzielnicy tym razem nie zagłosowali tak gremialnie jak w poprzednich edycjach. Czy to oznacza, że pod koniec roku lodowisko nie powstanie? Decyzja będzie należała do władz dzielnicy, które mogą wyłożyć pieniądze na ten cel z budżetu Ursynowa.
I jeszcze kilka zdań o zwycięskich projektach w całej Warszawie. 12. edycją Budżetu Obywatelskiego wygrał projekt Ernesta Kobylińskiego pt. "Zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla miejskich szpitalu", który zdobył ponad 14 tys. głosów w całej stolicy.
Chodzi o zakupy na potrzeby Bloków Operacyjnych oraz Oddziałów Anestezjologii i Intensywnej Terapii zlokalizowanych w miejskich szpitalach. Skorzystać ma także ursynowski Szpital Południowy. Koszt inwestycji - 4,8 mln złotych. Inne projekty ogólnomiejskie, które wygrały głosowanie to: Tramwaj wodny wzdłuż Wisły, 2050 drzewa i krzewów dla Warszawy (kontynuacja), Silne umysły, silne społeczeństwo - bezpłatne wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla mieszkańców Warszawy; AED-y dla Warszawy (defibrylatory ratujące życie) oraz Łaki kwietne dla Warszawy. Wybrano też projekt zakładający odbudowę tęczy na Placu Zbawiciela, która spłonęła w wyniku podpalenia. Na nową tęczę zagłosowało prawie 7 tys. osób.
Wyborca05:33, 02.07.2025
Ursynów jest wypełnione miłośnikami obecnego rządu i prezydenta miasta, sam słyszałem przed wyborami mocne okrzyki Donald kochamy cię oraz brawa... przerażające ale nie ma się co dziwić że wyniki są jakie są i dzielnica ba nawet miasto jest jakie jest.
Metro w środę - jak kursuje? Powróciło na Ursynów!
A teraz zobaczcie jakby to było gdyby Warszawa rządził Batyr z PiS. Najpierw musiałby ustalić jak się dziś nazywa. Potem sprawdzić jak tam dziewczyny w hotelach po nocy. Potem wziąłby snusa lub coś innego licząc na ciekawe wizje które podpowiedziałyby co z metrem. Gdy minęłaby 9 rano zatekefonowalby do Jarosława (by nie budzić wcześniej) z pytaniem co zrobiłby on lub Lech w takiej sytuacji. I tak jakoś by rozpoczął dzień…
Warszawiak
08:26, 2025-07-02
Metro w środę - jak kursuje? Powróciło na Ursynów!
To nie ruskie trole. To pisowskie wypełzły z norek i próbują ujadać. Jak zwykle. Panie Boże - chroń Warszawę przez pisem!
Dominika
08:19, 2025-07-02
Metro w środę - jak kursuje? Powróciło na Ursynów!
Roberto vel Wafel vel Zniesmak - przestań hejtować Trollu. Zmieniaj IP. Masz rozdwojenie jaźni? Na szczęście Warszawa nie jest pisowska i nie będzie. Prezydent nie będzie dzwonił na Nowogrodzką i pytał co robić - wasz byłby dokładnie taki.
AntyPIS
08:12, 2025-07-02
Metro w środę - jak kursuje? Powróciło na Ursynów!
Gdy czytam niektóre komentarze to coś mnie strzela. Oczywistym jest że gdyby w Warszawie rządził pisuar, nie było by takich pożarów ani wręcz żadnych, już od dawna hulało by co najmniej 20 linii metra a taksówki miejskie dowoziły by ludzi do pracy latając nad naszymi głowami! Cudownego dnia!!
Batyr-Sutener-prezyd
07:53, 2025-07-02
3 6
A co ma do tego wielka polityka? Ależ Wy Pisowscy nie potraficie przeżyć, że Warszawa nie jest Wasza! I nigdy nie będzie!!!
2 5
To wyjedź. Po co się męczyć?
2 5
Agencie.
Nienawistny PISlamisto.
Jeżeli teraz rządzi taka władza,to znaczy ,że większość narodu tak chce.
A Warszawa jest piękna.
Zaniedbana była za czasów twojego Lesia
Żyj dalej w swoim świecie.
Nienawiść przemoc
Jak można wybrać w wyborach bandziora stadionowego - nikt NORMALNY tego nie zrobi