Zamknij

Rusza Budżet Obywatelski 2026. Można już zgłaszać projekty!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 15:12, 09.01.2025 Aktualizacja: 18:11, 15.01.2025
Skomentuj tężnia z Budżetu Obywatelskiego przy ul. Lanciego na Ursynowie (UM) tężnia z Budżetu Obywatelskiego przy ul. Lanciego na Ursynowie (UM)

Wystartował Budżet Obywatelski 2026 w Warszawie. Można już składać swoje projekty. I choć akcja ma wiele wad, na które skarżą się mieszkańcy, to jest ona jedynym sposobem na realizację pomysłów, których oczekują sąsiedzi w swoim najbliższym sąsiedztwie.

Opóźnienia w realizacji projektów, zmiany wprowadzane przez urzędników niezgodnie z intencjami autorów, możliwość przegłosowania najbardziej absurdalnego pomysłu przez „klikę”. To największe wady Budżetu Obywatelskiego. Jednocześnie nie ma innej opcji, gdy chcemy, aby w naszym sąsiedztwie powstało coś, czego potrzebujemy - ławka, fontanna, nowa zieleń czy koncert.

Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego rozpoczęła się we wtorek 7 stycznia 2025 roku. Dotyczy projektów, które teoretycznie muszą zostać zrealizowane przez miasto w 2026 roku. A więc pomysły zgłaszane teraz, zaprocentują dopiero za rok. I to pod warunkiem, że urzędy się wyrobią. 

Na Ursynowie nie brakuje przykładów negatywnych. Wciąż niezrealizowane zostały m.in. pomysły Jerzego Szemplińskiego na usprawnienia dla rowerzystów w dzielnicy. Od kilku lat nie rusza realizacja pomysłu wytyczenia ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Stryjeńskich. O tych niezrealizowanych projektach napiszemy więcej już wkrótce.

Są też udane realizacje pomysłów. Od lat ursynowianie wybierają np. lodowisko z Budżetu Obywatelskiego na ulicy Kajakowej, z którego korzysta w sezonie nawet kilkadziesiąt tysięcy osób. Dzielnica przyspiesza budowę obiektu, by dłużej służyło w zimę. 

Budżet Obywatelski: Twój pomysł zmienia otoczenie

Można już zgłaszać swoje pomysły na 2026 rok. Jest na to czas do 21 stycznia. Może to być dowolny projekt – czy to lokalny, dzielnicowy, czy miejski. Z dziedziny kultury, sportu, rekreacji, zieleni, infrastruktury drogowej itp. Nowością są właśnie trzy poziomy Budżetu Obywatelskiego. Ten najnowszy - lokalny wprowadzony został po to, by małe projekty typu ławki, kwietniki czy warsztaty sąsiedzkie, ważne dla osiedlowych społeczności, nie przegrywały rywalizacji o głosy z większymi przedsięwzięciami.

Ursynów został podzielony na trzy takie osiedlowe obszary:

Dzielnica na Budżet Obywatelski 2026 przeznaczyła w sumie 8 mln złotych - ponad trzy miliony na projekty w kategorii „dzielnicowe”, ponad 600 tys. Złotych na obszar lokalny nr 1 (Zielony Ursynów), ponad 2,4 mln na obszar lokalny nr 2 - Ursynów Północny i okolice (do wysokości tunelu POW) oraz ponad 1,9 mln na obszar lokalny nr 3 - czyli w skrócie Natolin i Kabaty.

Jeśli nasz projekt dotyczy jednej lokalizacji ląduje w obszarze lokalnym, jeśli dwóch - w dzielnicowym. Jeśli projekt dotyczy przynajmniej dwóch dzielnic, startuje z puli ogólnomiejskiej.

Aby zgłosić swój pomysł nie trzeba być pełnoletnim mieszkańcem Warszawy.

Każda osoba mieszkająca w Warszawie może zgłosić swój pomysł. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Osoby, które mają już 13 lat, mogą zgłosić projekt samodzielnie. Osoby, które mają mniej niż 13 lat, mogą zgłosić projekt za zgodą rodzica lub opiekuna prawnego.

- informuje urząd miejski.

Projekty można zgłaszać online na specjalnej stronie internetowej lub papierowo w urzędzie dzielnicy przy al. KEN 61. Pod swoim projektem będziemy musieli zebrać jeszcze min. 5 podpisów z sąsiedztwa (projekty lokalne), 10 z dzielnicy (poziom dzielnicowy) i 15 mieszkańców Warszawy (poziom miejski).

A jak napisać projekt? Nie jest to trudne, strona internetowa poprowadzi nas za rękę, ale skąd mieszkaniec ma wiedzieć, jak przygotować np. kosztorys albo który grunt jest miejski, a który nie? Tu z pomocą przychodzą urzędnicy od Budżetu Obywatelskiego w Warszawie.

Kiedy maratony pisania projektów do Budżetu Obywatelskiego?

W sobotę 11 stycznia w Centrum Kreatywności Targową odbędzie się pierwszy maraton pisania projektów. W dzielnicy Ursynów też będą takie maratony oraz dyżur konsultacyjny w urzędzie dzielnicowym: 

  • 13 stycznia 2025 (poniedziałek) godz. 16.00-19.00
  • 18 stycznia 2025 (sobota) godz. 9.00-13.00
  • 20 stycznia 2025 (poniedziałek) godz. 16.00-19.00
  • 21 stycznia 2025 (wtorek) godz. 8.00-17.00 - dyżur telefoniczny: (22) 443 75 03

Budżet Obywatelski 2026 przynosi kilka ciekawych zmian. Można zgłaszać "miękkie" projekty na terenach nienależących do miasta, co było w ubiegłych latach przeszkodą dla wielu autorów. Ma to znaczenie szczególnie na Ursynowie, gdzie większość terenów należy do spółdzielni mieszkaniowych. Są natomiast ograniczenia dla proejktów inwestycyjnych, czyli „twardych”.

Zgłoszone projekty od 22 stycznia do 15 kwietnia będą oceniane przez urzędników i dopuszczane do głosowania. Nowością jest obowiązkowa publikacja przez urzędników oceny skutków realizacji dopuszczonych do głosowania projektów dla społeczności lokalnej (do 20 maja). Sam plebiscyt odbędzie się w tym roku od 1 do 15 czerwca, a ogłoszenie wyników 1 lipca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(8)

bikebike

4 4

Projekty RO-WE-RO-WE. Mam nadzieję, że mieszkańcy po raz kolejny pokażą ich potrzebę w głosowaniu.

17:03, 09.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

atsats

0 0

Tak - może wreszcie dadzą zakazy poruszania się spandeksiarzy, gdy obok jest ścieżka. Obecnie niby jest to prawnie uregulowane, ale semisportowe imbecyle dalej próbują robić np. z Rosoła tor kolarski.

22:07, 16.01.2025

JprdleJprdle

9 2

Kolejna edycja jak wyprowadzić kasę z budżetu. Zrobić audyt inwestycji z poprzednich edycji BO. Jakie były rozdmuchane koszty i jak to wygląda po kilku latach. A i sprawdzić dokładnie zasady przyznawania środków, bo z daleka zalatuje to wałkiem.

20:02, 09.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

??????

3 5

To mieszkańcy decydują w głosowaniu czego najbardziej potrzebują, nikt inny.

21:48, 09.01.2025

CebulaCebula

5 2

hotel dla biedronek, za 30 tysiecy !

08:03, 10.01.2025
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Jprdle Jprdle

3 2

300 koła co najmniej. Po co się ograniczać!

14:41, 10.01.2025

GantzGantz

3 2

Wszystkie projekty inne niż infrastrukturalne powinny być z góry odrzucane.
Ja rozumiem - drogi, wiaty rowerowe, chodniki, nawet skateparki, czy coś, ale żadnych imprez, żadnych dokarmiań, żadnych głupot w stylu łąka kwietna (na górce, przy ul. Polaka - nonsens tego przedsięwzięcia stawał się jasny, dla każdego kto przyszedł i na to popatrzył).

15:25, 10.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dariusz RóżekDariusz Różek

2 0

Wszystkie środki na bezpieczeństwo i porzadek! Dzielnica jest brudna. Bezdomni umierają na ulicach. Brakuje policji. Włamania, samobójstwa, kradzieże, narkotyki, pobicia to codzienności naszej dzielnicy. Niech ktoś zrobi z tym porzadek a nie milony na bzdety. Rafał Trzaskowski to mądry i dobry człowiek czemu nie załatwi dodatkowe kasy w MSW na policję w STOLICY? Zamiast tego toleruje Kempe i Ostrowskiego po Collegium Humanum na stanowiskach burmistrzów w naszej dzielnicy.

18:55, 25.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%