Zatrzymano siedmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej urządzającej w internecie fałszywe zbiórki pieniędzy na potrzebujących, m.in. na chore dzieci. Wyłudziła w ten sposób 1,5 mln złotych
– poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Przestępczy proceder polegał na tworzeniu fundacji i zakładaniu fałszywych zbiórek pieniędzy na leczenie chorych dzieci, na pomoc powodzianom lub na wsparcie schronisk dla zwierząt. Ostatecznie pieniądze nie trafiały do beneficjentów.
Według ustaleń śledczych zorganizowana grupa przestępcza działała w całym kraju od kwietnia 2024 r. Przestępczy proceder polegał na tworzeniu fundacji i zakładaniu fałszywych zbiórek pieniędzy na leczenie chorych dzieci, na pomoc powodzianom lub na wsparcie schronisk dla zwierząt. Ostatecznie pieniądze nie trafiały do beneficjentów.
W celu uwiarygodnienia zrzutek na stronie internetowej podejrzani wykorzystywali pobrane z sieci zdjęcia chorych dzieci z prawdziwych zbiórek, najczęściej z innego kraju
- przekazało Biuro.
Fałszywe zbiórki nosiły nazwy: „Daria walczy z zabójcą dzieci – guzem mózgu!”, „Pomóżmy schronisku na Woli odzyskać jego blask”, „Walka o oddech Małgosi!”, „Ratowanie życia 4-letniej Majki”, „Walka z niepełnosprawnościami Kubusia”, „Malutka Agatka walczy z potworem!”, „Walka z powodziami w Polsce!”, „Moja córeczka walczy o życie – zaatakował ją nowotwór”, „Ratowanie wcześniaka”, „Walka o życie Eliasza z potwornym nowotworem!” oraz „Walka o życie 4-latki z białaczką”.
Śledczy ustalili, że fundacjami organizującymi fałszywe zbiórki kierowała jedna osoba. Poszczególni członkowie grupy znali się lub byli znajomymi w mediach społecznościowych.
Siedmiu zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i prania brudnych pieniędzy. Cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane, a wobec trzech zastosowano inne środki zapobiegawcze.
Dokładna liczba pokrzywdzonych jest aktualizowana, jednak już na tę chwilę możemy ich liczyć w setkach, ponieważ wpłaty zaczynały się od 5 zł, ale zdarzały się także większe
- poinformowało biuro zwalczania cyberprzestępczości.
Funkcjonariusze zaapelowali, aby osoby, które wpłaciły jakiekolwiek pieniądze na fałszywe zbiórki, zgłaszały pisemne zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Katowicach na adres: 40-042 Katowice, ul. Wita Stwosza 31.
Zorro14:04, 04.06.2025
To *%#)!& bez skrupułów.
Stary09:27, 06.06.2025
Czy takie gnoje zdają sobie sprawę, że przez ich przekręty mogą umrzeć dzieci dla których
społeczne zbiórki są jedyną nadzieją. Po, takich działaniach tych bydlaków ludzie będą obawiać się wpłacać pieniądze nawet na prawdziwe zbiórki. Z tego powodu kary za takie przestępstwa powinny działać odstraszająco czyli być bardzo, bardzo wysokie.
Zmarł znany artysta z Ursynowa
GDY BYM MÓGŁ COFNĄĆ CZAS KUPIŁ BYM ROWER DIRT 26KOŁA NS LUB DARTMOOR BO TO ROWER ODPORNY NA USZKODZENIA ALE JA NIE SKAKAŁ BYM TYLKO WYSOKO SIODEŁKO I JEŹDZIŁ.TREK MARLIN 5 BARDZO SŁABY A W OPISACH CUDOWNY.ZA OSZUSTWA MUSIMY PRAWDZIWE KARY ROBIĆ BO WSZYSCY KŁAMIĄ.KUPUJĄC ROWER NOWY Z 10 MINUT TRZEBA GO SPRAWDZAĆ CZY NIE POPSUTY,NIE USZKODZONY,CZY MOCNO DOKRĘCONE ŚRUBY ITD.
1
05:07, 2025-07-15
Zmarł znany artysta z Ursynowa
NA GWARANCJI WSZYSTKO POWINNI NAPRAWIĆ I ODDAĆ MI NAPRAWIONY ALE ZE 2TYGODNIE BEZ ROWERU BENDĘ.JAZDA NA POPSUTYM TO NIE PRZYJEMNOŚĆ.MTB STREET DIRT TO DOBRE ROWERY ALE 26KOŁA ZA MAŁE DLA MNIE.KUPIŁEM TREK MARLIN 5 ZA 2900ZŁ A ZA 2TYG 2400ZŁ KOSZTUJE KURDE.
CIEKAWOSTKI
04:56, 2025-07-15
Kąpiele dzieci w fontannach. "Nie mamy wyboru"
Polscy janusze w najlepsze.
Walo
04:54, 2025-07-15
Zmarł znany artysta z Ursynowa
CENNA NAUKA:W ROWERZE TREK MARLIN 5 PEDAŁY SĄ Z CIENKIEGO PLASTIKU WIĘC OD DELIKATNEJ JAZDY W BUTACH WOJSKOWYCH PO 4TYGODNIACH DWA PĘKŁY,AMOR MA WIELKIE LUZY PO2TYG,OPONĘ TYLNĄ PRZEBIŁA ROŚLINA I 75ZŁ WYMIANA DĘTKI A PRZEDNIA OPONA PĘKNIĘTA NIE WIEM OD CZEGO.TREK NIESTETY NIE JEST TAK DOBRY JAK W OPISACH.ZNACZEK TREK NA GŁÓWCE RAMY ODKLEJA SIĘ.
ZNUF PRAWDY
04:44, 2025-07-15