AKTUALIZACJA: We wtorek, 18 lutego w komisji polityki społecznej i rodziny utknął projekt uchwały proponującej ograniczenia w sprzedaży alkoholu. I nie trafi ona na głosowanie na Radzie Warszawy w czwartek, choć już była wpisana do porządku obrad.
W porządku czwartkowej sesji Rady Warszawy znalazł się projekt uchwały wprowadzającej nocną prohibicję. Miałaby obowiązywać na terenie całego miasta w godzinach 22-6. Ograniczenie sprzedaży ma obowiązywać w sklepach i na stacjach benzynowych. Nocna prohibicja nie będzie dotyczyć restauracji, barów, pubów itp.
Uzasadnieniem wprowadzenia uchwały ma na celu zredukowanie liczby incydentów, takich jak awantury, bójki czy poczucie zagrożenia podczas nocnego poruszania się po mieście.
Wprowadzenie zakazu sprzedaży od 22 do 6 przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na ulicach, szczególnie w rejonach o dużym natężeniu ruchu i miejscach publicznych, a także zaradzi problemowi zaśmiecania miasta butelkami i puszkami
- napisali autorzy w uzasadnieniu projektu uchwały. Projekt złożyli radni z opozycyjnego klubu Klub Lewica - Miasto Jest Nasze.
Jako przykład podali Poznań, w którym nocna prohibicja została wprowadzona w centrum miasta. Po roku ograniczeń liczba interwencji policyjnych związanych z przemocą spadła o 23 proc. Odnotowano też 18 proc. spadek liczby zgłoszeń dotyczących zakłóceń porządku publicznego w nocy.
W Warszawie odbyły się konsultacje społeczne, w których za wprowadzeniem nocnej prohibicji zagłosowało 80 proc. uczestników.
Stołeczny ratusz, w ramach badania Barometr Warszawski z 2023 roku, spytał mieszkańców o pomysł nocnego ograniczenia sprzedaży alkoholu. Na pytanie, czy należy to zrobić, 18 proc. respondentów odpowiedziało "zdecydowanie tak", 42 proc - "raczej tak", 21 proc. - "raczej nie", 11 proc. - "zdecydowanie nie", 7 proc. - "trudno powiedzieć".
Według danych ratusza w stolicy działa 3305 sklepów z alkoholem. Jak podaje GUS, miasto ma 1.861.644 mieszkańców, zatem na jeden sklep z alkoholem przypada 563 mieszkańców. Inaczej wygląda to na podstawie danych operatora sieci komórkowej Orange (2.011.700 mieszkańców) - na jeden sklep z alkoholem przypada 608 mieszkańców.
Według danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom pod koniec 2023 roku w Polsce działało 79112 sklepów alkoholowych. Zatem na jeden sklep przypadało 476 mieszkańców naszego kraju. Wobec tego liczba mieszkańców na jeden sklep z alkoholem w Warszawie jest znacznie wyższa niż średnia krajowa.
W latach 2018-2024 nocną prohibicję wprowadziło 176 gmin w Polsce, w 30 gminach dotyczyła części terytorium gminy lub miasta; 9 gmin uchyliło zakaz, a w 5 wojewoda uchylił całą lub część uchwały.
Na konferencji prasowej, która odbyła się 18 stycznia w Gołdapi, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, pytany o to, czy kampania wyborcza ma wpływ na opóźnienie procedowania projektu nocnej prohibicji w stolicy, podkreślił, że nigdy nie był zwolennikiem wprowadzania tego typu ograniczeń.
- Zapowiedziałem, że wsłucham się w głos mieszkańców i przeprowadzimy konsultacje. Zrobiliśmy to. Nie będę się jednak spieszył i robił tego pod niczyje dyktando, na łapu-capu, tylko spokojnie przygotuję projekt - powiedział Trzaskowski.
Na razie prezydenckiego projektu uchwały nie ma.
Mhm13:58, 18.02.2025
czemu nie ma nic o dostawach wszelakiego alkoholu 24 h/ dobę pod każdy krzaczek na motorkach, rowerkach, etc.?
stary pijus14:47, 18.02.2025
ojjjjj, nieeeeee
Huberto15:42, 18.02.2025
Przecież przy tym co się dzieje w tym kraju, co wyprawa rząd i o czym się słyszy jak się człowiek kilka razy nie napije to zwariuje i co teraz będzie? znowu komuna? zakazy-srazy-kartki?
Warszawiak8216:27, 18.02.2025
Ostatnie meliny zamknęły się 35 lat temu. Prawie wszystkie meliniary i meliniarze wymarli. Młode pokolenie od zera będzie odtwarzać ten fach. Zamówienie w aplikacji? Może dostawa kurierem w 15 min? Jakaś sztuczna inteligencja czy algorytmy wspomagające sprzedaż. Z łezką w oku skorzystam jako pierwszy, wspominając jak się na metę w latach 80-tych chodziło.
BH20:10, 18.02.2025
Wraca stare zaropiale i glupkowate. Pamietamy te glupoty kiedy Warszawa jezdzila na Pl Zbawiciela i do melin bo zabraklo alkoholu na imieninach itp Wszedzie konsultanci i eksperci i matolstwo umyslowe Oczywiscie Lewica i jej swiatle pomysly z epoki Gierka i Gomulki Swiat sie zmienil towarzysze i uciekl wam do przodu...
aster11:17, 19.02.2025
ale, że Trzaskowski jest przeciwnikiem takiego zakazu, kto by pomyślał, jak tu teraz narzekać?
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
0 2
co za bzdura, meliny były bo brakowało alkoholu na co dzień, bo było na miesiąc pół litra alkoholu na głowę jeśli miałeś kartkę. Tu mówimy o zakazie sprzedaży od 22 do 6 rano, jeśli nie jesteś w stanie zrobić wcześniej zakupów to po prostu jesteś d3b1lem, a jeśli zrobiłeś zakupy wcześniej a i tak Ci brakuje to znaczy, że masz problem z alkoholem.