Zamknij

Kieszonkowy las powstał na Ursynowie. "Dla ptaków i dla wagarowiczów"

Weronika GajowiakWeronika Gajowiak 14:14, 02.10.2024 Aktualizacja: 14:23, 02.10.2024
Skomentuj WG WG

Ten las po prostu żyje! Nie wymaga specjalnej pielęgnacji i pozwala oddychać mieszkańcom wielkich miast. To proste rozwiązanie na bujną zieleń wśród betonu. Sadzili go dziś studenci, mieszkańcy, a nawet przedszkolaki. Na kampusie SGGW narodził się las Miyawaki. 

Mikrolas Miyawaki to innowacyjna metoda tworzenia lasów na małych przestrzeniach, opracowana przez japońskiego botanika Akirę Miyawaki. Dzięki wykorzystaniu wcześniej przygotowanej grzybni, lasy rosną do 30 razy gęstsze i stają się samowystarczalne już po kilku latach. Zapewnia 18 razy większą różnorodność i wpływa korzystnie na mikroklimat.

W środę taki mikrolas był sadzony na kampusie SGGW. Teren pod uprawę był przygotowywany przez wiele tygodni. Przyszły las będzie mógł odwiedzać każdy, będzie otwarty dla wszystkich, a widoczny jest z przystanku przy ul. Nowoursynowskiej.

Rano na miejscu czekały grabie, konewki, łopaty, a co najważniejsze sadzonki drzew. Lokalnych botaników instruowali specjaliści z organizacji Forest Maker.

To będzie miejsce bioróżnorodne - dla ptaków i dla wagarowiczów. Grzybnia wspiera rośliny, a rośliny wspierają grzybnię. Taka symbioza to obopólne korzyści.

- mówi Jerzy, koordynator przedsięwzięcia.

Las Miyawaki na SGGW. Pierwszy taki las na Ursynowie

Pierwszy tego typu las na Ursynowie sadziło około 70 osób - pracownicy i studenci SGGW oraz przedszkolaki. Wśród sadzonek znalazły się: porzeczka czerwona i czarna, głóg, kalina, czeremcha, leszczyna, dąb, buk, klon, jawor, jesion, sosna, lipa. 

Efekty zobaczymy najwcześniej za dwa lata. Dzięki dużej gęstości sadzonek wyrośnie las o powierzchni około 320 metrów kwadratowych.

SGGW to pierwsza uczelnia w Polsce, która zdecydowała się na założenie mikrolasu na swoim kampusie. W zanieczyszczonym mieście mikrolas stanie się oazą bioróżnorodności, pochłaniającą zanieczyszczenia i dającą schronienie np. ptakom.

Sadzenie Lasu Miyawaki. Zobacz zdjęcia:

[FOTORELACJA]5903[/FOTORELACJA]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

KiczKicz

2 4

Kicz goni kicz! 14:59, 02.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

hbkhbk

0 1

Podejrzewam, że kieszonkowy las będzie najcenniejszy dla firmy Forest Maker. Tak jak łąki kwietne najcenniejsze były dla firmy sprzedającej zestawy nasion łąkowych, by mieszczuch mógł podziwiać maki i chabry, które nie miały nic wspólnego z naturalnymi łąkami kwietnymi Ursynowa. Gdy czytałem, że przed założeniem należy usunąć warstwę ziemi, a potem potraktować, to co pozostało, herbicydami, by jakieś chwasty nie zakłócały wzrostu sielskich roślinek, to jeżyły mi się włosy. Mam nadzieję, że z minilasem nie będzie tak samo. 15:32, 03.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DorryDorry

1 0

Mąki i chabry nie miały nic wspólnego z naturalnymi łąkami Ursynowa? Ciekawa koncepcja, biorąc pod uwagę, że zanim wybudowano wielkie osiedla, był to teren wiejski. 10:15, 04.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%