Zamknij

Zielony Ursynów ma inny interes. Chcemy rozbudowy!

Sławek KińczykSławek Kińczyk 16:58, 24.09.2024 Aktualizacja: 10:52, 25.09.2024
Skomentuj Mieszkańcy osiedla Na Skraju przynieśli transparent podkreślający ich zainteresowanie i poirytowanie, ale coś poszło nie tak. Miała być Kruca Bomba, a wyszło... Kruca. Spotkanie ws. Planu Ogólnego na Ursynowie 23.09.2024 (SK) Mieszkańcy osiedla Na Skraju przynieśli transparent podkreślający ich zainteresowanie i poirytowanie, ale coś poszło nie tak. Miała być Kruca Bomba, a wyszło... Kruca. Spotkanie ws. Planu Ogólnego na Ursynowie 23.09.2024 (SK)

Kompletnie inne oczekiwania wobec Planu Ogólnego mają mieszkańcy Zielonego Ursynowa. Podczas prac nad zarzuconym projektem Studium, urzędnicy wyznaczyli u nich "strefę wolną od zabudowy". Dodatkowo, już w tym roku, właściciele działek na tym terenie zostali pokrzywdzeni wstrzymaniem przez ratusz wydawania warunków zabudowy na całym Ursynowie, który w planie generalnym dla Lotniska Chopina na Okęciu jest "Obszarem ograniczonego użytkowania". Taką niespodziankę dla warszawiaków zostawił po sobie poprzedni rząd, a obecny nie bardzo wie, jak z tego wybrnąć. Nowelizacja ustawy przeciąga się. Ludzie nie mogą budować i rozbudowywać swoich domów.

Nic dziwnego, że grupa osób z Zielonego Ursynowa domagała się pomocy radnych ws. wstrzymania "wuzetek" oraz zrezygnowania w Planie Ogólnym z ustanowienia na sporej części tego fragmentu dzielnicy obszaru wyłączonego z zabudowy. To racjonalne, bo okolica bardzo się rozwinęła infrastrukturalnie - jest trasa ekspresowa S7, rozbudowana linia kolejowa, w przyszłości z dodatkowymi torami aglomeracyjnymi. Urbaniści tymczasem chcieli ten teren zostawić na pola i pastwiska.

Tereny w naszej okolicy są idealnym miejscem na zabudowę jednorodzinną, niską zabudowę wielorodzinną oraz usługową. Południowe sąsiedztwo - Lesznowola, Mysiadło, Józefosław - od kilkudziesięciu lat podlega postępującej urbanizacji i tendencja ta jest stale rosnąca, a podatek dochodowy zasila właśnie te gminy. Jest to głównie wynikiem bardzo wysokich cen mieszkań w Warszawie.

Uwolnienie tych terenów przyczyniłoby się do zmiany tego trendu i wpłynęłoby na zrównoważony rozwój całego Ursynowa.

- apelowała w imieniu mieszkańców Zielonego Ursynowa Anna Stachowiak.

Zyskała poparcie radnych, którzy podkreślali, że miasto powinno odstąpić od tych tzw. "stref zieleni", pod którymi ukryto duże obszary bez zabudowy.

- Bardzo nie chciałabym, żeby ziścił się scenariusz, że wszystkie dzielnice graniczne będą bilansować spełnienie wskaźników zabudowy w całej Warszawie. Dużą krzywdą byłoby, gdyby obszary takie jak Zielony Ursynów, które czekają od wielu lat na inwestycje, miały zapłacić za to, że miasto musi spełnić wskaźniki. A ten trend pojawił się w projekcie Studium - zwracała uwagę radna Olga Górna z Zielonego Ursynowa.

Trzecią grupą zaniepokojoną swoją przyszłością, która przyszła wyrazić swoje stanowisko w sprawie Planu Ogólnego byli działkowcy z Ursynowa.

Plan to tak naprawdę uproszczony zapis elektroniczny pewnych parametrów zabudowy dla danego obszaru. Ustawa określiła tylko 13 stref planistycznych, z przypisanymi funkcjami i parametrami zabudowy, które można w nim zawrzeć. Ogródki działkowe są w różnych trzech strefach, jako "podkategorie", m.in. w obszarach "wielofunkcyjnej zabudowy mieszkaniowej". Nic dziwnego, że działkowcy obawiają się, że oznacza to kres ich Rodzinnych Ogródków Działkowych i oddanie ich deweloperom. 

Nie bardzo wierzymy w dobre intencje włodarzy Warszawy, dlatego że jeszcze w ubiegłym roku 38 ogrodów warszawskich było przeznaczonych do likwidacji (miasto temu zaprzecza - dop. redakcji), z czego większość to były ogrody Mokotowa, ale także jeden z dwóch ursynowskich, czyli ten ogród przy Poleczki. My mamy 12,5 hektara, 306 działek, łakomy kąsek od wielu lat deweloperów. Zbieramy wnioski, przedstawimy, myślę około 8 tysięcy od naszych działkowców, popierających pozostanie naszego ogrodu w planie.

- mówił Dariusz Rutkowski, prezes ROD "Ursynów" z ul. Nowoursynowskiej. Dopytywał, w jaki sposób ujęte zostaną działki w Planie Ogólnym. Odpowiedź była niejasna. Naczelnik Piotr Gaweł mówił o możliwości wpisania ROD-ów do jednej z "podkategorii". Miasto chce w porozumieniu z działkowcami wypracować standard.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

belzebubbelzebub

5 1

polskie piekło - tak ktoś kiedyś nazwał naszą chęć kłócenia się i pognębiania oponenta dla samego pognębiania choć z tego nic się nie zbuduje!
trzeba skupić się na rozwiązaniu problemu a nie na tym kto kogo i kto kiedyś tam miał rację a kto jej nie miał !!!!!!! to nie jest sejm- tu są konkretne sprawy do załatwienia 10:12, 25.09.2024

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

mądra jolamądra jola

2 1

Taaa, ino jak to zrobić ?! Kochamy liberum veto wszak ! Kawałek Kabat przy STP ma ten problem z głowy, nie powstanie ch...deweloperka i basta ! Bez kłótni i waśni okoliczni (i nie tylko) mieszkańcy podjęli decyzję, zaakceptowaną przez decydentów dzielnicowych i stołecznych. Można? Można !
12:25, 25.09.2024


MisiekMisiek

1 1

mądra jolu - akurat Kabaty to skrajny przykład w druga stronę - NIMBY z wpływowym lobby

zazwyczaj na świecie ostatnia stacja metra to P and R i tak miało być na Kabatach - zamiast tego samochody z Piaseczna tłuką się przez cały Ursynów na P and R Ursynów/Stokłosy.

Z drugiej strony blokują uspokojenie ruchu na KEN i paru innych ulicach w północnej części Ursynowa 22:26, 25.09.2024


reo

Boom2Boom2

0 0

Może i Kruca wyszło, ale panie z siebie zadowolone. 13:42, 25.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlgaOlga

4 0

Jeden radny błyskotliwie dopiekł drugiemu radnemu...... ale zabawa. Zgadzam się z belzebubem że od radnych naszych powinniśmy wymagać więcej niż od posełków na Wiejskiej. 15:09, 25.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

TubylecTubylec

1 1

Ciekaw jestem ile osób po tej lekturze ruszyło cztery litery, poświęciło kwadrans, i wysłało wniosek z podanego linku? 18:28, 25.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mądra jolamądra jola

1 0

Misiek - "skrajny przykład" jest skrajnym przykładem użycia niewłaściwego określenia na nasze działania,
nosi znamiona pejoratywności i dezawuuje nasze dokonanie.
Masz rację pisząc o P&R Stokłosy, którego usytuowanie wymyślił kuriozalny bałwan, nie bacząc na P&R przy Beli Bartoka ! Mamy samych bałwanów bez wyobraźni, ale z uchylonymi kieszeniami, wokół, i nikt tego nie zmieni - można było wybudować P&R na terenie Tesco, ale kasa i pazera przeważyły.
PS. =mądra jola= to nick zapożyczony z gry półsłówek... Pozdrawiam, i miłego dnia - pan emeryt.🙂 09:02, 26.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

StokłosStokłos

0 0

P&R Stokłosy powstał bo ul. Ciszewskiego miała zostać przedłużona do Wilanowa, i miał przyjąć samochody dojeżdżających stamtąd do metra, kiedy jeszcze nikt nie myślał o tramwaju na Wilanów. Nie jest winą jego planistów że przedłużenie Ciszewskiego to temat na kabaret. Natomiast P&R w Tesco to pierwszy cel mieszkających na południe od Warszawy, nie wiem czy rano dałoby się wepchnąć do metra już na Stokłosach. 12:56, 26.09.2024


TubylecTubylec

2 0

Czy to prawda że rządzą nami rodziny sowieckich (hunta?) okupantów, często bez kwalifikacji i często chorzy psychicznie? Tworzą mafię, która wszystko sobie pozałatwia? Zebrania z plebsem są śmieszne i teatralne? 17:19, 26.09.2024

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Tubylec (prawdziwy)Tubylec (prawdziwy)

0 0

Podpisuj się za siebie, nie ściągaj nicka. 17:49, 26.09.2024


0%