Wraca letni spacer po historycznych zakątkach Ursynowa. W lipcu uczestnicy poznali tajemnice ulicy Puławskiej. Jest ona najdłuższą ulicą po lewej stronie Wisły. Zaczyna się na placu Unii Lubelskiej i kończy w Piasecznie. Spacerowicze powędrowali dawnym Traktem Wareckim, który łączył Warszawę z Piasecznem. Pozostałością po nim jest ulica Taneczna i dalej Farbiarska. Odwiedzili też zabudowania dawnej wsi Grabów - stare domy, szkołę, kościół.
- Przeszliśmy w okolicach fabryki Jana Szala, następnie stawu Krosno. Razem z mieszkańcami zakończyliśmy ten niesamowity spacer historyczny tam, gdzie kiedyś powstała osada Pery. Dzisiaj są tam Pyry - mówi przewodniczka Kamila Zaręba.
W tym miesiącu uczestnicy zwiedzą tereny Dąbrówki, dziś osiedla Zielonego Ursynowa, a kiedyś także wsi. Czego można się spodziewać?
Na ulicy Jagielskiej znajdowała się cegielnia Rostkowskiego, w której pracowało wielu okolicznych mieszkańców. Dalej wycieczka poprowadzi śladami kolejki grójeckiej, która transportowała cegły z okolicznych fabryk, a później woziła pasażerów.
- Historia XX- wiecznej Dąbrówki jest bardzo interesująca. Dziś po cegielni, kolejce, dawnych polach i szklarniach praktycznie nie ma śladu, ale warto, korzystając ze wspomnień dawnych mieszkańców, przypomnieć historię tej małej osady i zobaczyć, co dzisiaj znajduje się w tym miejscu - mówi Ola Brzozowska, która poprowadzi sobotni spacer.
Wycieczka rozpocznie się w sobotę 19 sierpnia o godz. 11 na przystanku Jagielska 02. Spacer nie wymaga specjalnej kondycji. Wstęp wolny, bez wcześniejszych zapisów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz