WHO informuje, że liczba osób chorujących na raka z roku na rok wzrasta. Wysoce prawdopodobne jest to, że co 4 osoba zachoruje na nowotwór złośliwy. Jednym z nowotworów, na którego zachorowalność znacząco wzrosła, jest rak płuc. Każdego roku diagnozuje się ponad 22 tys. nowych przypadków.
Ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta wraz z wiekiem. Statystyki pokazują, że częściej chorują mężczyźni. Do czynników ryzyka niewątpliwie zalicza się palenie papierosów, otyłość, brak aktywności fizycznej bądź mała aktywność, niewłaściwa dieta oraz prowadzenie niezdrowego stylu życia.
Niestety, rak płuc każdego roku zbiera naprawdę duże śmiertelne żniwo. Szansą na wyleczenie jest szybka diagnostyka. Powszechnie uważa się, że rak płuc zdiagnozowany we wczesnym stadium pozwala na radykalne leczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku nieprawidłowych wyników badań i występowania objawów lekarz kieruje pacjenta do onkologa (https://www.damian.pl/lekarze/onkolog-warszawa,s,s). Ile kosztuje wizyta u specjalisty? Cena konsultacji w Warszawie zaczyna się od ok. 200 zł.
Późne rozpoznanie choroby niewątpliwie negatywnie wpływa na rokowania - niestety, pacjenci z zaawansowaną chorobą zazwyczaj nie kwalifikują się już do operacji. Gdy guz pierwotny rośnie, objawy najczęściej są skąpe, co niewątpliwie utrudnia diagnostykę. Z drugiej strony mogą pojawić się symptomy świadczące, iż w organizmie dzieje się coś złego.
Wczesnym objawem raka płuc może być kaszel, który często bywa bagatelizowany. Początkowe objawy raka płuc są niecharakterystyczne i poza kaszlem, który utrzymuje się tygodniami, pojawia się nieprzyjemne uczucie zalegania wydzieliny i problemy z jej odkrztuszeniem. Mogą pojawić się też duszności oraz chrypka. Gdy pojawia się krwioplucie, rak jest już zaawansowany.
To nie wszystkie wczesne objawy, które mogą się pojawić - część z nich może mieć charakter paraneoplastyczny. Powstają one jako reakcja autoimmunologiczna na znajdujące się we krwi substancje wytwarzane przez komórki nowotworowe czy antygeny nowotworu. Do takich objawów należy:
Gdy rak płuc jest już rozsiany, najczęściej pojawiają się przerzuty w mózgu, kościach czy wątrobie i bardzo często leczenie ma charakter tylko paliatywny. Dlatego też należy zwracać uwagę nawet na objawy, które nie wydają się bardzo niepokojące. Rak płuc może powodować np. szybką męczliwość, którą chory tłumaczy sobie jako brak kondycji. Często pojawiają się też bóle kostno-stawowe oraz spadek masy ciała. Może też pojawić się ogólne osłabienie i brak siły, którym będzie dodatkowo towarzyszyć gorączka bądź stany podgorączkowe.
W razie występowania jakichkolwiek objawów należy udać się do lekarza. Raka płuc diagnozuje się poprzez badanie radiologiczne czy tomografię komputerową. Gdy w obrazie widoczny jest guz, najczęściej stosuje się jeszcze badanie histopatologiczne w celu ustalenia budowy histologicznej guza.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz