W ursynowskim ratuszu pojawiły się tabliczki NFC. Mają ułatwić poruszanie się po budynku osobom niewidomym i niedowidzącym. Nie wiadomo tylko, czy takie osoby będą miały jak z nich korzystać. Wiceburmistrz zapewnia, że tak.
W urzędzie dzielnicy pojawiło się 87 tabliczek z technologią NFC. Wystarczy przytknąć do nich telefon, a ten powie nam, gdzie aktualnie się znajdujemy. Na razie nie wszystkie jeszcze działają, ale to tylko kwestia czasu.
- 95 procent ma już zawartą informację i można z nich korzystać – mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.
Tabliczki mają pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym. Dzięki nim łatwiej odnajdą odpowiednie pomieszczenia w urzędzie. Ponadto na tabliczkach zawarta jest też informacja zapisana alfabetem Braille’a. Wszystkie są wykonane z metalu i mają być odporne na ścieranie. W przyszłości ma się pojawić ich więcej.
Technologia NFC montowana jest w smartfonach i staje się coraz popularniejsza. Jednak korzystanie ze smartfonów przez osoby niewidome może być utrudnione – nie ma na nich wyczuwalnych przycisków, przez co mogą nie wiedzieć, co klikają.
- Konsultowaliśmy wszystko z pełnomocnikiem ds. dostępności. Sam jest osobą niedowidzącą i to on zaproponował tabliczki. Pokazał mi też, jak sam korzysta ze smartfona – dodaje wiceburmistrz Ostrowski.
Burmistrz zaznacza również, że obecnie jest tyle aplikacji na smartfony dla niewidomych, że korzystanie z nich w ogóle nie nastręcza takim osobom problemów. Urządzenia czytają treść wyświetlaną na ekranie. Tak samo użytkownik może podyktować to, co ma znaleźć się np. w wiadomości tekstowej.
Na tabliczki wydano nieco ponad 4 tys. zł. Ursynowski ratusz jest pierwszym urzędem w Warszawie, w którym skorzystano z takiego rozwiązania. Ma być przez to przykładem, w jaki sposób można ułatwić osobom niepełnosprawnym pobyt w urzędzie.
- Mi zależy na tym, żeby urząd był jak najbardziej dostępny i uniwersalny – stwierdza wiceburmistrz Ostrowski.
Od kilku miesięcy w urzędzie można skorzystać z dwóch stanowisk informacyjnych, które informacje zapisane mają alfabetem Braille’a. W zeszłym roku udostępniono petentom powiększalnik. Zamontowano również urządzenia wspomagające osoby z aparatami słuchowymi oraz pętlę indukcyjną. W urzędzie pracuje także osoba posługująca się polskim językiem migowym. Umawiając się na wizytę, zawsze można zgłosić swoją niepełnosprawność i poprosić o pomoc.
hdnsme20:15, 26.01.2021
Urzednicy bawia sie w covida, wiec wszelkie drogowskazy w urzedzie maja niewielkie znaczenie.
Jprdle18:26, 27.01.2021
Kolejny złoty deal klaudiego...
dajcie spokój z tym 14:53, 28.01.2021
Co jeszcze wymyśli dla zarobku ? Co jeszcze ?
To jest zwykłe wykorzystywanie naszych pieniędzy dla własnych korzyści. Ilu będzie korzystało ? Petenci stoją w kolejce na ulicy , a nikt z urzędu poza otwarciem drzwi im nie pomaga . Nie mówi, że numerków do okienka realizowanych jest na piętrze , a część na parterze. Tablica informacyjna elektroniczna nie informuje , tylko stwarza pozory.
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Tak garstka osób potrafi wpłynąć na wygląd otoczenia które będzie służyło przyszłym pokoleniom na lata. Podziwiam radnych że ugieli się tak łatwo - mam nadzieję że odbije im się to czkawką. Szkoda szkoda szkoda.
Łukasz
06:49, 2025-05-14
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
Znowu patusy popite i poćpane będą darły ryje po nocy na Ursynowie robiąc okoliczne dewastacje bo tylko tak umie się ta hołota przyjezdna bawić.
Q
06:28, 2025-05-14
Rząd dopłaci do zakupu roweru. Nawet 4,5 tys. zł
Aktualny rząd klaunów nadaje się tylko i wyłącznie do utylizacji. Najgorszy antypolski rząd od 1989!!!
AntyOszołom
06:25, 2025-05-14
Rusza Eurowizja 2025. Kiedy wystąpi Polska?
Steczkowska to totalny wulkan kobiecości i seksu. Zawsze mi podnosi temperaturę a występ był świetny 🔥
Krzyś
06:22, 2025-05-14
1 0
Nie umiesz obsługiwać, lub masz za cienki telefon? To się weź do roboty