Zamknij

Turbosprężarka. Budowa i zasada działania

REKLAMA 10:23, 30.06.2020 Aktualizacja: 10:25, 30.06.2020
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które stosowane jest w motorach spalinowych. Jak działa turbosprężarka i jak dbać o to urządzenie?

Budowa i cel stosowania turbosprężarki

Turbosprężarkę możemy podzielić na dwie części: turbinę oraz sprężarkę, które stanowią odpowiednio część gorącą i zimną. Turbina to element układu wylotowego silnika, natomiast sprężarka stanowi element układu dolotowego jednostki napędowej. Turbosprężarka zbudowana jest także z pierścieni uszczelniających, łożysk oraz kanałów olejowych.

Urządzenie stosowane jest w celu zwiększenia mocy silnika spalinowego. Dzięki turbosprężarce możliwe jest doprowadzenie większej ilości tlenu, który jest niezbędny do tego, by zachodził proces spalania. Stosowanie turbosprężarki ma też inne zalety, do nich zaliczyć można przede wszystkim zmniejszenie zużycia paliwa oraz redukcję emisji szkodliwych substancji, które trafiają do środowiska. Według producentów turbosprężarka powinna wystarczyć na całe życie silnika, jednak pod warunkiem, że reszta podzespołów będzie sprawna, a z tym bywa różnie. W przypadku naprawy turbosprężarki oraz części znajdziemy m.in. w sklepie internetowym Ucando.pl.

Jak dbać o turbosprężarkę?

Wielu kierowców nie wie, jak zadbać o turbosprężarkę, a jej żywotność w dużym stopniu zależy od nas samych. Przedstawiamy zatem kilka rad, których przestrzeganie pozwoli cieszyć się jej dłuższą sprawnością.

  1. Używaj olejów najwyższej jakości i dbaj o regularną ich wymianę. Najlepszym rozwiązaniem są oleje syntetyczne.
  2. Zaczekaj, aż silnik osiągnie pełną temperaturę roboczą. Po uruchomieniu silnika warto poczekać, by rozgrzać go na biegu jałowym, by olej silnikowy dotarł w każde miejsce, w szczególności do turbiny.
  3. Nie gaś od razu silnika po dynamicznej jeździe. Chcąc cieszyć się długą pracą turbiny po długiej jeździe nie należy nagle gasić silnika. Należy zatrzymać pojazd i przez kilkanaście sekund pozostawić silnik na biegu jałowym.
  4. Nie ignoruj usterek innych podzespołów - wiele z nich może wpływać na trwałość turbosprężarki.
  5. Stosuj wysokiej jakości filtry powietrza i oleju. Ich regularna wymiana zapobiegnie dostawaniu się pyłów do wnętrza silnika i turbiny
  6. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, gdyż od jego kondycji zależy bezawaryjność i niezawodność pracy turbosprężarki, a wszelkie zanieczyszczenia mogą doprowadzić do uszkodzeń turbiny, a nawet do zatarcia silnika.

Regeneracja czy nowa turbina?

Długość pracy turbosprężarki nie jest zupełnie zależna od nas, jednak z pewnością związana jest z dbałością o pojazd. W przypadku uszkodzenia wielu kierowców zadaje sobie pytanie czy turbosprężarkę warto poddać regeneracji, czy zaopatrzyć się w nową turbinę. Zaletą pierwszej opcji jest przede wszystkim cena, gdyż to rozwiązanie jest kilkukrotnie tańsze od zakupu nowej części. Dzięki nowej turbosprężarce: https://www.ucando.pl/k/turbosprezarki/U0704 mamy pewność, że spełnia wszystkie normy i wymagania producenta.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Smutna wiadomość dla fanów kabaretu

Bardzo przykre. Bo ten Jej humor był niesamowity, inny niż inne. Już sam tembr głosu kazał czekać co będzie dalej... Andrzeju...

Fan

01:11, 2025-07-18

Młodzi z całego świata na Ursynowie. Polonia Camp 2025

Elity promujące Polskę? Ci, co plują na naszą kulturę, historię i język? Owsiak "róbta co chceta", "gdzie jest ten słoik", Rusinek - sekretarz komunistki-noblistki, co twierdziła, że lustracja to nienawiść? Otylia, która ma niby co promować? Bralczyk zwalczany za "Murzyna"? (Wyborcza mu już wybaczyła?) I Sikorski, który twierdzi że ZYSKALIŚMY NA II WOJNIE ŚWIATOWEJ. Dno... A bez tej lustracji to teraz mamy to co mamy w sądownictwie i nie tylko.

I to mają być te eli

23:47, 2025-07-17

Koniec chaosu na Poloneza?

Wygrodzenie kawałka ulicy to kpina, nie rozwiązuje problemu, ponieważ samochody parkują na ulicy trochę dalej (w stronę cmentarza) i w dalszym ciągu blokują przejazd. Ulica w dalszym ciągu jest niebezpieczna do przejazdu. Czy te tempe urzędasy nie potrafią postawić dwóch znaków zakazu postoju i parkowania na całym newralgicznym odcinku? Czy to taki wielki wysiłek intelektualny? A może to brak kompetencji lub czysta złośliwość. Sprawę można załatwić w kilka dni a urzędasy "rozwiązują" problem ponad rok??!!. Poza tym jest wiele idiotycznych rozwiązań komunikacyjnych na Ursynowie i w Warszawie.

MJT

22:41, 2025-07-17

Czy Magda Gessler dobiła Karpielówkę?

"Swoją decyzję tłumaczy niskim zapotrzebowaniem na kuchnie góralską w tej części stolicy". Jasne w "Siwym Dymie" przy Puławskiej w tygodniu ciężko miejsce na parkingu znaleźć, w weekendy o wejściu bez rezerwacji można pomarzyć. Ich nie dotyczą problemy pocovidowe, inflacyjne i wzrostów kosztów pracy. Klientów więcej niż mogą obsłużyć.

Warszawiak82

14:50, 2025-07-17

0%