Zamknij

Transfuzja krwi – jak przebiega ten zabieg?

Redakcja Haloursynow.pl + 10:16, 15.02.2019 Aktualizacja: 10:17, 15.02.2019
Skomentuj mat. prasowe mat. prasowe

Przetaczanie krwi to poważny zabieg, do którego dochodzi niezwykle często podczas bardzo skomplikowanych operacji. Krew do transfuzji pochodzić może od innych osób, ale też od samego pacjenta. Aby przetoczenie krwi się udało, konieczne jest spełnienie kilku warunków.

Przygotowanie do zabiegu

Transfuzja krwi najczęściej wykonywana jest z powodu utraty krwi podczas skomplikowanych i długotrwałych zabiegów operacyjnych. Potrzebna jest również osobom, które które maja nabyte lub wrodzone skazy krwotoczne, które powodują zaburzenia krzepnięcia krwi lub niedokrwistość, czyli zmniejszenie poziomu stężenia hemoglobiny we krwi poniżej normy. Zdarza się również, że do utraty dużej ilości krwi doszło w wyniku poważnego wypadku lub głębokich ran ciętych i kłutych.

Wyróżnia się dwa rodzaje transfuzji – homologiczną, kiedy pacjentowi przetaczana jest krew innej osoby oraz autologiczną, kiedy krew jest jego własna.

Czynności, które należy wykonać przed zabiegiem

Pierwszym etapem jest przygotowanie pełnej dokumentacji pacjenta. Należy sprawdzić, jaką grupę krwi oraz czynnik RH posiada, wynik próby zgodności oraz upewnić się co do jego danych personalnych. Następnie konieczne jest wykonanie makroskopowej ceny krwi. Krew nie może być wykorzystana, jeśli stwierdzi się występowanie w niej skrzepów, zauważy się zmiany barwy lub mętnienie osocza, albo hemolizę, czyli rozpad krwinek czerwonych pod wpływem różnych czynników, w tym wad budowy erytrocytów oraz nocnej napadowej hemoglobinurii.

Kolejnym krokiem jest wykonanie próby biologicznej. Pozwoli to upewnić się, że występuje zgodność grupy krwi biorcy i dawcy. Próba ta polega na przetoczeniu niewielkiej ilości krwi, zazwyczaj około 20 ml, a następnie na zwolnieniu przepływu. Jeśli okaże się, że pojawia się niezgodność między grupami, wystąpić mogą poważne objawy, dlatego pacjent powinien być pod ścisłą opieką lekarza.

Przebieg transfuzji krwi

Najczęściej przetoczenie krwi odbywa się poprzez wlewu dożylnego – wenflon wprowadzony do żyły połączony jest z workiem wypełnionym krwią przygotowaną do przetoczenia. W trakcie zabiegu pacjent powinien być monitorowany. Konieczne jest również sprawdzanie sprzętu, a więc szybkości wlewu czy drożności aparatu do przetaczania.

Zdarza się jednak, że w nagłych przypadkach, kiedy pacjent potrzebuje krwi natychmiast lub gdy przetaczanie będzie trwało kilka dni, do żyły obwodowej zakłada się cewnik. Dzięki temu transfuzja wykonana jest niezwykle szybko i skutecznie.

Tekst przy współpracy z https://www.allecco.pl/.

(REKLAMA)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kolizja na skrzyżowaniu. Utrudnienia w alei KEN

STARSZY BRZYDKI CHORY POLAK ITP KIERUJE AUTEM I ZOBACZY ŁADNE MŁODE DZIEWCZYNY WIĘC WŚCIEKŁOŚĆ,GNIEW MA I NIBY NIEUMYŚLNIE WYPADKI ROBI A CAŁA POLSKA KOSZTY POKRYJE.JA ZDROWO ODŻYWIAM SIĘ,MYJĘ,TRENUJĘ,UNIKAM SZKODLIWYCH LUDZI BY BYĆ ZDROWY.

BOMBA TO

08:51, 2025-07-16

Przystanek czy palarnia? Ursynów wciąż kopci!

Przystanki to jeszcze pikuś. Autobusami praktycznie nie jeżdżę, ale jak już raz na jakiś czas muszę poczekać i ktoś mi tam kopci, to najpierw grzecznie a potem buracko proszę, żeby wyszedł z fajurem poza zasięg mojego węchu. Zazwyczaj działa. Za to do furii doprowadza mnie towarzystwo palące przed wejściem do Centrum Onkologii. Musiałem tam bywać z powodu choroby jednego z rodziców. Tam prawie zawsze smród urywa głowę. I stoją te łazęgi, z kroplówkami, plastrami, bandażami i kopcą, jakby od tego zależało ich życie. Ja bym ich z tego szpitala wywalił na zbity łeb. Bierze taki/taka tę chemię bo już ma zapchlonego raka a i tak musi sobie zakopcić. Nie rozumiem też, dlaczego nie przejdą na te "liquidy", czy jak to się zwie? Przecież to rozwiązanie "win-win". Palacz niszczy sobie płuca tak jak kocha, ale ja nie muszę wdychać smrodów...

Irfy

08:32, 2025-07-16

Flaga i hymn na nowo? Rząd chce korekty

Tak im przeszkadza?

Q

07:59, 2025-07-16

Kupcy okupują parking. Czy będzie zmiana?

a gdyby tak przy każdej żabce, czy innym sklepie osiedlowym stały całą dobę samochody dostawcze pełniące rolę magazynów zewnętrznych? łoł! to by było rozwiązanie na powiększenie powierzchni sklepów. proste i skuteczne. trzeba tylko kilka posiedzeń i narad stosownych urzędników.

Bolo

07:47, 2025-07-16

0%