Parking osiedlowy przy Kulczyńskiego 9 oraz sama uliczka od dawna wołały o remont. Teren znajduje się pod zarządem dzielnicy, a parkują na nim mieszkańcy osiedla Kulczyńskiego. Parkowali to za dużo powiedziane - samochody zatapiały się w błocie i dziurach, a stan nawierzchni uliczki wołał o pomstę do nieba.
Ludzie przez lata wysypywali sobie wiaderka gruzu i żwiru i jakoś to było.
- usłyszeliśmy od pana Henryka, mieszkańca osiedla.
Pierwsze apele o remont pojawiły się w 2014 roku, jeszcze w końcówce rządów koalicji Naszego Ursynowa z PiS i burmistrza Piotra Guziała. O pilną modernizację prosiła radna PiS Barbara Rylska. Władze Ursynowa starały się łatać dziury i zasypywać wyrwy w prowizorycznych miejscach postojowych.
O poważniejsze działania starał się w późniejszych latach radny Piotr Skubiszewski z Otwartego Ursynowa - i to nie raz. Interpelacje pisał też Antoni Pomianowski z ówczesnej Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa.
Wnioskowałem o to już w 2019 roku i wówczas informował Pan o braku stosownych środków. Jestem jednak przekonany, że przez te 4 lata było możliwe zaplanowanie tej inwestycji w budżecie dzielnicy. Z każdym rokiem stan tego parkingu jest coraz gorszy, a ze względu na jego charakter poruszają się nim także piesi, dla których jest to niekomfortowe i niebezpieczne.
- pisał opozycyjny radny do burmistrza.
Przełom nastąpił dopiero w 2023 roku, gdy dzielnica obiecała przygotowania do generalnego remontu. Ciągle jednak brakowało pieniędzy - nawet w czasach, gdy burmistrz Robert Kempa chwalił się największym budżetem inwestycyjnym od lat.
Ze względu na znacznie ograniczone dochody samorządu warszawskiego inwestycja zostanie rozłożona w czasie. Pierwszym etapem jest przygotowanie koncepcji parkingu, na którą mają wpływ obowiązujące przepisy techniczne, ograniczenia wynikające z dostępności terenu będącego własnością m.st. Warszawy, a szczególnie sposób zagospodarowania wody opadowej, jak i zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na tym obszarze.
- odpisywał burmistrz.
Na zapytania radnego Skubiszewskiego odpowiadał, że "sprawa zostanie uwzględniona w planie remontów na 2023 rok".
Dzielnicy udało się spełnić tę obietnicę dopiero po roku. We wrześniu 2024 ruszył remont i wyznaczanie na nowo miejsc postojowych. Wykonano je z płyt ażurowych, są one już dostosowane do dzisiejszych przepisów - czyli są szersze. Paradoksalnie liczba miejsc wzrosła o 10.
Liczba miejsc wzrosła, a to dzięki poszerzeniu zatoki równoległej do al. KEN i dorobieniu 4 zatok przy Figlowisku
- mówi wiceburmistrz Klaudiusz Ostrowski.
W ostatni wtorek 19 listopada przyszedł czas na zakończenie remontu. Firma Fal-bruk, która na zlecenie dzielnicy prowadziła remont, przez dwa dni wylewała nowy asfalt na Kulczyńskiego - nie tylko przy nowych miejscach postojowych, ale już od ulicy Polaka.
[FOTORELACJA]5981[/FOTORELACJA]
Nowe oblicze parkingu i uliczki cieszy mieszkańców, choć mają oni zastrzeżenia do pozostałości po ekipie remontowej. Brygada po sobie nie posprzatała. Przy miejscach postojowych są grudki asfaltu, przy chodnikach leży rozebrana i porozrzucana kostka. Część sąsiadów dziwi się, że bez remontu pozostawiono kilkumetrowy odcinek na samym końcu Kulczyńskiego, tam gdzie łączy się z kostkowaną drogą osiedlową. Prawdopodobnie wynika to z tego, że dysponentem tej części jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Na Skraju".
W tym roku ursynowski ratusz wziął się za kontynuację remontów parkingów publicznych. Wiosną i latem 2023 roku remonty przeszły miejsca postojowe przy ul. Raabego. Wiosną tego roku nowe oblicze zyskały m.in. zatoki postojowe przy Braci Wagów, przy Kostki-Napierskiego na wysokości Puławskiej, przy Cynamonowej, a jesienią przyszedł czas na remont parkingu na działce miejskiej znajdującej się w rejonie stacji metra Stokłosy.
To nie koniec prac przy Kulczyńskiego w rejonie Polaka. Dzielnica zapowiada, że wkrótce w porządny chodnik zmieni się popularny skrót, którym drogę do metra skracają się mieszkańcy idący od ulicy Polaka do chodnika wzdłuż alei KEN. Burmistrz chce przekazać środki na budowę paru metrów chodnika Zarządowi Dróg Miejskich, w którego gestii znajduje się pas drogowcy alei KEN.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz