Zamknij

Radni uchwalili: Tańszy Bilet Warszawiaka dla wszystkich zameldowanych

08:49, 18.03.2022
Skomentuj ZTM ZTM

Od czerwca łatwiej będzie można uzyskać uprawnienia warszawiaka lub warszawianki do tańszego biletu komunikacji miejskiej. Osoby zameldowane w Warszawie nie będą musiały przedstawiać potwierdzenia rozliczenia podatku dochodowego. Taką zmianę uchwalili stołeczni radni.

Osoby mieszkające i rozliczające podatek dochodowy od osób fizycznych na terenie Warszawy, oraz ich dzieci, od wielu lat mają prawo do tańszych biletów 30- lub 90-dniowych. I to dużo tańszych. Obecnie normalna cena biletu "miesięcznego" wynosi 180 złotych, podczas gdy z Kartą Warszawiaka płacimy tylko 98 złotych. Bilet na 90 dni kosztuje odpowiednio: 460 oraz 250 zł.

Od czerwca wystarczy zameldowanie

Zniżkę zyskuje się dzięki wgraniu na kartę e-hologramu. Ale żeby go otrzymać lub przedłużyć musimy udowodnić, że rozliczamy PIT w stolicy. Były z tym kłopoty - to dodatkowy papier, który trzeba uzyskać w urzędzie skarbowym lub wygenerować online.

Miasto postanowiło ułatwić tę procedurę. Radni w czwartek uchwalili zasadę, że podczas wyrabiania czy odnawiania Karty Warszawiaka, do zniżek wystarczy fakt naszego zameldowania w Warszawie.

- Uprawnienia zostaną wgrane na Spersonalizowaną Warszawską Kartę Miejską lub inny akceptowany przez ZTM nośnik, na podstawie stałego adresu zameldowania w Warszawie. Pasażerowie nie będą musieli przedkładać żadnych dodatkowych dokumentów - poinformował stołeczny ratusz.

Ponadto e-hologram będzie ważny do końca roku, a nie jak to jest obecnie, do 30 września - czyli będzie więcej czasu na jego przedłużenie np. w biletomacie.

Inne ułatwienia

Uproszczone zostało także uzyskanie Karty młodej warszawianki/młodego warszawiaka. Sprawę tę załatwi jeden rodzic lub opiekun. Tak samo będzie w przypadku Warszawskiej Karty Rodziny. Do biletu imiennego dla dziecka z rodziny posiadającej troje dzieci, zamieszkałego na terenie Warszawy, uprawnione będą dzieci, jeżeli co najmniej jeden z rodziców lub opiekunów jest zameldowany w Warszawie na pobyt stały albo mieszka w Warszawie i rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w urzędzie skarbowym na terenie Warszawy, bez względu na to, czy osiąga dochód.

A co z osobami niezameldowanymi w stolicy, a mieszkającymi tu i płacącymi podatki? 

- Tak jak dotychczas będą one musiały dostarczyć do wglądu rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w warszawskim urzędzie skarbowym wraz ze wskazaniem adresu zamieszkania w stolicy - informuje ratusz.

Uchwała wejdzie w życie 1 czerwca 2022 roku.

(Redakcja Haloursynow.pl)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

solsol

19 2

To teraz kolej aby bilety jednorazowe minutowe, dobowe, trzydniowe itd były również tańsze z kartą warszawiaka.

11:41, 18.03.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kolega JanuszKolega Janusz

8 12

To ja się zamelduję w Warszafce, kupie bilet ze zniżką, a przy najbliższej okazji z powrotem zamelduję tam gdzie poprzednio. Pozdrawiam Rafała.

12:48, 18.03.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

sternik411sternik411

6 3

Już widzę jak ktoś Cię melduje...

22:04, 18.03.2022

HmmmHmmm

17 2

Bardzo rozsądne uproszczenie, choć nie rozumiem dlaczego trzeba czekać.z.tym do czerwca. Brakuje też w artykule informacji, co trzeba zrobić, jeśli ktoś chce z tego skorzystać po raz pierwszy.. Trzeba udać się do ZTM, aby uaktualnili kartę? A co jeśli nie ma adresu zameldowania w dowodzie - trzeba najpierw iść do Urzędu Dzielnicy po zaświadczenie i dopiero potem do ZTM?

13:08, 18.03.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

herbamherbam

0 0

Doskonale pytanie. Od wielu ladnych lat w dowodach nie ma adresu.

19:23, 25.03.2022

RajmundRajmund

9 5

Komunikacja powinna byc darmowa. I tak 2/3 ceny biletu jest pokrywane z podatków wszystkich. A zyjemy w mieście które lekką raczką wywala 130 mln na debilne kładki o utrzymywaniu nierentownych systemów rowerkowych nie wspominając.

10:24, 19.03.2022
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

ss

4 3

kładka i rowerki nie są debilne, ale komunikacja może być darmowa, bo bilety pokrywają właściwie koszty rejestracji, druku biletów, sprzedaży, kontroli, kasowników, serwisu biletomatów, rozliczeń, dystrybucji ......

12:09, 19.03.2022

meninmenin

2 0

Lepiej niech rozwiążą problem absurdalnie drogich i skrajnie niesprawiedliwych opłat za śmieci. Bruksela - obiór śmieci od 1 osoby rocznie kosztuje 70 euro rocznie, czyli ok. 330zl za caly rok. W Warszawie to samo kosztuje ponad 1000 zl.

20:11, 23.03.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%