Potówki – dolegliwość, która dotyka niemal każde niemowlę oraz starsze dzieci. W większości przypadków nie jest niczym groźnym, ustępuje samoistnie po kilku dniach, jednak nie dziwi zaniepokojenie, szczególnie młodych rodziców, każdą zmianą skórną pojawiającą się na ciele malutkiego dziecka. Czym są potówki? Jak wyglądają? Jak je leczyć, jak im zapobiegać?
Potówki (Miliaria) to zmiany skórne, pojawiające się najczęściej u niemowląt i dzieci, w zależności od stadium rozwoju, potówki mogą wyglądać różnie – od maleńkich kropeczek po ropne pęcherzyki. Potówki możemy podzielić na zwykłe, przy których nie występuje stan zapalny i potówki czerwone – z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego skóry. Najczęściej lokalizuje się je na karku, pod pachami, na plecach, brzuchu lub w pachwinach, a pojawiają się najczęściej z tak błahego powodu, jak np. nieodpowiedni ubiór malucha - założenie nieprzewiewanych ubranek, wykonanych z „nieoddychających” materiałów lub założenie zbyt wielu warstw ubranek powoduje, że delikatna skóra dziecka może ulec odparzeniom, w efekcie zaczyna się pocić, pot ten nie ma dokąd odpłynąć, zamknięte bowiem zostają ujścia gruczołów potowych i pojawiają się potówki. Należy pamiętać o odpowiednim rozmiarze ubranek dziecięcych - za małe, ciasne ubranka także mogą być powodem wystąpienia potówek.
Innym powodem wystąpienia potówek jest np. przegrzanie dziecka podczas snu, dziecko przykryte kołderkami, śpiące w pokoju przy rozkręconym kaloryferze jest narażone na wystąpienie potówek. Należy wspomnieć, że dziecko niemające za wiele ruchu, leżące w jednej pozycji przez dłuższy czas narażone jest w większym stopniu na powstanie potówek niż dziecko „aktywne” – chociażby na rękach dorosłych.
Kolejną przyczyną powstawania potówek u dzieci jest nieodpowiednia pielęgnacja ich skóry. Zbyt tłuste kremy, za duża ilość oliwek „zapycha” skórę dziecka, utrudnia proces oddawania ciepła. Należy nie zapominać o codziennej higienie i kąpielach niemowlaków, brud jest świetnym środowiskiem do powstawania potówek.
Jeśli potówki pojawiają się na policzkach niemowlaka karmionego piersią, to przyczyną jest ciepło wytwarzane przez mamę podczas kontaktu buzi malucha ze skórą mamy.
Potówki u niemowlaka mogą powstać także z powodów fizjologicznych – niedojrzałość gruczołów potowych, szczególnie u noworodków i niemowlaków, skutkuje niemocą w oddawaniu ciepła.
Należy pamiętać, że jest to powszechne podrażnienie skóry, nie ma powodów do niepokoju, należy uświadomić sobie, co powoduje ich powstawanie i odpowiednio zadbać o pielęgnację skóry naszego maleństwa. Jeśli uciążliwe potówki nie znikną po kilku dniach, jeśli pojawi się stan zapalny, potrzebna jest konsultacja z pediatrą, który najpewniej dobierze odpowiednie sterydowe maści lub zaleci stosowane antybakteryjnego mydełka.
Jak leczyć potówki? – domowe sposoby
W pierwszych dniach występowania potówek najodpowiedniejsze będą domowe sposoby na zwalczanie i leczenie tych maleńkich krostek i grudek.
Podczas codziennej pielęgnacji ważne jest, by nie stosować w tym czasie oliwek ani tłustych kremów i balsamów. Zamiast tego można wybrać emolienty do kąpieli, które odpowiednio nawilżą skórę dziecka. Doraźnie można zastosować kąpiel lub okłady z krochmalu– wystarczy mąkę ziemniaczaną wsypać do ciepłej wody( 1 łyżka mąki na 3 litry wody) - z pewnością ukoi i nawilży skórę maluszka. Do kąpieli możesz też dodać kilka kryształków nadmanganianiu potasu, który ma działanie bakteriobójcze.
Zwrócić należy uwagę na ubiór naszego maleństwa – ciuszki powinny być w odpowiednim do wzrostu rozmiarze, odpowiednie do pory roku, najlepiej z naturalnych materiałów. Ubranka, które mają bezpośredni kontakt ze skórą noworodka, powinny być wyprane w odpowiednim dla dzieci proszku i dokładnie wyprasowane.
Więcej o potówkach u niemowlaka przeczytasz w tym artykule.
Higiena to podstawa. Przewijanie maluszka, częsta zmiana pieluszek, pozwoli uniknąć powstawania potówek, kąpiele i dokładne oczyszczanie delikatnej skóry dziecka, także we wszystkich zagłębieniach i „fałdkach”, pozwoli na utrzymanie stanu skóry we właściwym stanie.
W mieszkaniu, a szczególnie w pokoju, w którym niemowlę śpi, należy zadbać o odpowiednią temperaturę – dziecko nie potrzebuje upałów. Miejsce przewijania dziecka też ma znaczenie – gołe plecki dziecka nie powinny leżeć na ceratce, która znajduje się na każdym przewijaku, warto rozłożyć bawełniana pieluszkę lub delikatny ręczniczek.
(mat. promocyjny)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz