Zamknij

SGGW zazielenia Ursynów z okazji UNIgreen Day

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 10:37, 22.03.2025 Aktualizacja: 10:55, 22.03.2025
Skomentuj SGGW SGGW

Wyjątkowa akcja sadzenia drzew odbyła się na kampusie SGGW. Okazja? Pierwszy dzień wiosny oraz obchody UNIgreen Day. Co to takiego?

Przed biurem UNIgreen na kampusie SGGW na Ursynowie posadzono lipy – drzewa, które symbolizują troskę o środowisko i przyszłe pokolenia. Sadzenie drzew było nie tylko uczczeniem pierwszego dnia wiosny, ale też uczczeniem trzeciej rocznicy powstania sojuszu UNIgreen, zrzeszającego osiem europejskich uniwersytetów przyrodniczych. W jego skład wchodzi także Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

Celem tej inicjatywy jest wspieranie zielonej transformacji poprzez badania naukowe, innowacje technologiczne oraz edukację.

Zależy nam na budowaniu świadomości społecznej problemów kryzysów klimatycznych, z jakimi się obecnie mierzymy oraz również zależy nam na budowaniu gotowości, aby zarówno na poziomie nauki zarówno na poziomie dydaktyki, jak i akcji społecznych starać się z tymi problemami z tym kryzysem walczyć

- mówi dr hab. Karol Chrobak z SGGW.

Dlaczego sadzenie drzew jest tak ważne?

Drzewa odgrywają kluczową rolę w miejskich ekosystemach. Chronią nas przed skutkami globalnego ocieplenia, obniżając temperaturę w miastach, oczyszczają powietrze i wspierają bioróżnorodność. Dr hab. Beata Gawryszewska z Katedry Architektury Krajobrazu podkreśla, że:

Jedno duże drzewo produkuje tlen dla trzyosobowej rodziny, co czyni je niezastąpionym elementem walki o lepszą jakość życia. Warto o sadzeniu drzew mówić, że to wielka rzecz

- mówi naukowczyni, zachęcając do sadzenia drzew na prywatnych posesjach.

Na kampusie studenci i wykładowcy przed biurem UNIgreen posadzili dwie duże lipy, specjalnie przygotowane przez ośrodek SGGW w Rogowie.

Takie drzewka powinny mieć rok wcześniej podcięte korzenie, żeby te korzenie zdążyły się zagęścić, bryła korzeniowa, żeby się nie rozsypała, żeby nie zgubiła ziemi, powinna być specjalnie zabezpieczona, a korona drzewka powinna być poprzycinania odpowiednio, żeby jak wypuści wiosną po posadzeniu listki, nie wypiła całej wody, którą zgromadziła tam i żeby w bezpieczny sposób mogła się przyjąć na miejscu, w którym to wsadzimy

- powiedział Grzegorz Wasilewski z Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie.

To w tym ośrodku rosną drzewa - przygotowywane w warunkach zrównoważonego leśnictwa - które trafiają później do polskich lasów.

To niejedyna akcja sadzenia drzew na SGGW. Kilka miesięcy temu na kampusie powstał pierwszy na Ursynowie mikrolas.

[ZT]31108[/ZT]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%