Dom i ogród

Zamknij

Koniec sporu na Imielinie? Spółdzielnia mówi szach-mat

Andrzej Rogiński 05:30, 27.05.2026 Aktualizacja: 07:29, 27.05.2026
3 Koniec sporu na Imielinie? Spółdzielnia mówi szach-mat Blok przy Dereniowej 10 (fot. SK)

Czy to koniec sporu o legalność nowej rady nadzorczej w ursynowskiej spółdzielni Imielin? Po siedmiu latach mieszkańcy bloku przy Dereniowej 10 dostali zawiadomienia o tym, że nie są członkami spółdzielni. To realizacja zapisów ustawy, z czym SMB Imielin długo zwlekała, a co doprowadziło do chaosu prawnego.

We wtorek, 26 maja właściciele lokali w budynku mieszkalnych przy ul. Dereniowej otrzymali ważne pismo od Zarządu SMB Imielin. Właściciele czekali na nie 7 lat.

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

Dowiedzieli się oficjalnie, że nie są oni członkami SMB Imielin lecz tworzą Wspólnotę Mieszkaniową „Dereniowa 10”. Spółdzielnia poinformowała, że „z dniem wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, tj. z dniem 21 lutego 2018 r., nieruchomość przy ul. Dereniowej 10 w Warszawie wyszła spod autonomicznego zarządu spółdzielni mieszkaniowej w rozumieniu art. 27 ust. 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W konsekwencji, stosownie do art. 3 ust. 8, dotychczasowi właściciele lokali będący członkami Spółdzielni utracili z tą datą członkostwo w Spółdzielni Mieszkaniowo-Budowlanej „Imielin” z mocy prawa.

Spółdzielnia zwlekała przez 7 lat

11 października 2017 r. został zawarty pierwszy akt notarialny ustanawiający odrębną własność lokali. Od tej daty, w oparciu o art. 18 ust. 1 Ustawy o własności lokali, zarząd nieruchomością przy Dereniowej 10 sprawowała SMB Imielin.

„Art. 18. 1. Właściciele lokali mogą w umowie o ustanowieniu odrębnej własności lokali albo w umowie zawartej później w formie aktu notarialnego określić sposób zarządu nieruchomością wspólną, a w szczególności mogą powierzyć zarząd osobie fizycznej albo prawnej".

Kolejni właściciele podpisywali akt notarialny przyłączając się do pierwszego aktu przyznającemu zarządzanie nieruchomością przez Spółdzielnię, która wybudowała lokale i je sprzedała inwestorom.

Zarząd nieruchomością sprawować będzie Spółdzielnia do czasu aż właściciele lokali podejmą uchwałę powierzającą zarządzanie innemu podmiotowi. Zgodnie z art. 30 Ustawy o własności lokali ten, któremu powierzono zarząd nieruchomością w sposób określony w art. 18. ust. 1, obowiązany jest m.in. składać właścicielom lokali roczne sprawozdanie ze swojej działalności, zwoływać zebranie ogółu właścicieli lokali co najmniej raz w roku w jego pierwszym kwartale. W przypadku niedotrzymania terminu zwołania zebrania ogółu właścicieli zebranie zwołać może każdy z właścicieli. Podczas takiego zebrania głosowane jest absolutorium dla zarządu.

Zarząd SMB Imielin w swym piśmie do właścicieli lokali poinformował, że zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, z dniem wyodrębnienia własności ostatniego lokalu, co nastąpiło 21 lutego 2018 r., stosuje się przepisy Ustawy o własności lokali.

Koniec sporu o to, czy rada nadzorcza jest legalna

Przywołane pismo Zarządu Spółdzielni kończy dyskusję o tym czy dzielnicowy radny Antoni Pomianowski jest czy też nie jest członkiem Spółdzielni z tytułu posiadania lokalu przy Dereniowej 10. Każdy kto będzie twierdził, że właściciele lokali w tej nieruchomości, począwszy od 21 lutego 2018 r., są członkami SMB Imielin, będzie wprowadzał w błąd.

Teraz mamy jasność, że cztery osoby związane lokalowo z Dereniową 10, w tym radni dzielnicy Antoni Pomianowski i Maciej Antosiuk, nie są członkami tej Spółdzielni a więc nie są członkami Rady Nadzorczej tejże.

Sprawę opisywaliśmy w ostatnich artykułach:

::addons{"type":"only-with-us","color":"black"}

(Andrzej Rogiński)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (3)

onnnnonnnn

3 0

Ale czy to nie iznacza że cała Rada Nadzorcza została powołana niezgodnie z prawem i jej wybów jest nieważny? Na pozostałych członków RN głosowali również mieszkańcy D10.

08:14, 27.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

2 0

Spór to dopiero się zacznie za ninależnie pobrane świdczenia czy VAT...

08:15, 27.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Chłopcy zPl.BRONIChłopcy zPl.BRONI

0 0

jest taka aplikacja: ,,gdzie się ukryć,, jakby co

08:46, 27.05.2026
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%