- Gierek mnie uratował - opowiadał prof. Marek Budzyński, słynny architekt północnego Ursynowa, który oprowadzał dziś mieszkańców po rejonie Pasażu Ursynowskiego. Było mnóstwo ciekawostek, anegdotek i historii o budowie naszej dzielnicy. Nie zabrakło też pytań od uczestników wycieczki.
Spacer po północnym Ursynowie to element III Festiwalu Otwartych Mieszkań - cyklu organizowanego przez warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. W sobotnie popołudnie impreza zawitała w okolice kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego, zwanego Malborkiem, którego architekt Marek Budzyński był projektantem.
- Kościół miał być pomalowany na biało, ale parafianie i ksiądz proboszcz ostatecznie stwierdzili, że tak im się bardziej podoba - mówił prof. Budzyński wskazując na czerwone cegły obiektu. - Te cegły były bardzo złej jakości, wyprodukowane w złym czasie, niewykluczone, że będzie trzeba je pomalować - mówił architekt. Przypomniał też historię pobliskiej fontanny.
- Miała stać w niej woda, ale sanepid miał wątpliwości, dlatego przekonałem burmistrza, aby zbudować fontannę w takiej postaci - opowiadał profesor. Chwalił park im. Jana Pawła II oraz plac przed kościołem, które jego zdaniem znakomicie spełniają swoją funkcję.
Kilkudziesięciu uczestników wycieczki zwiedziło też ogromne patio budynków spółdzielczych w kwadracie Pasaż Ursynowski i Herbsta. To słynne bloki pokryte pnączami, otoczone zewsząd ogrodami. - Popieram takie rozwiązania. Trzeba tak projektować, aby strefa miejska wspierała biosferę a biosfera miasto - mówił architekt Ursynowa. Prof. Budzyński wspominał również stare projekty Ursynowa - w miejscu, gdzie dziś stoi blok przy Herbsta 2a miał kiedyś stać dom kultury a obok kościoła Wniebowstąpienia - filia urzędu miasta - czyli ratusz.
- Gierek mnie uratował - ujawnił prof. Marek Budzyński, gdy uczestnicy zaczęli pytać o najstarszą część Ursynowa. - Udzieliłem kiedyś wywiadu, w którym skrytykowałem ówczesną politykę budownictwa społecznego. Praktycznie wyleciałem wtedy z zespołu projektantów. I wtedy na Ursynów przyjechał Gierek i powiedział: " W tych mieszkaniach ludziom dobrze będzie się mieszkało". Po tych słowach wszystko się odmieniło, zacząłem być dobry! - śmiał się prof. Budzyński.
Kolejną porcję ciekawostek o Ursynowie i architekturze będzie można usłyszeć na wykładzie prof. Marka Budzyńskiego w Domu Towarowym Braci Jabłkowskich (ul. Bracka 25, III piętro), już w najbliższy wtorek 29.09 o godz. 18:30. Temat wykładu: "Ursynów z europejskimi korzeniami".
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Ucywilizują parkowanie na Romera - już się boję! Ile miejsc zniknie, co tu komu przeszkadza, co jest nie tak?
Wujek Maryjan
00:55, 2025-05-19
Gdzie jest Wolica? Ursynów skrywa swoją przeszłość
Wykład był mega fajny i szkoda żeby to miejsce zginęło więc polecam inicjatywę z tablicą. Dobrze pamiętać o historii małej historii lokalnej Stanisław z okolicy
Stanisław
19:44, 2025-05-18
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
a pisiorom ciągle żle!
Jary
16:02, 2025-05-18
Jak uniknąć faux pas podczas komunii.Radzi specjalistka
Na komunię dostałem różaniec oraz reprodukcję "Ostatniej wieczerzy" Leonarda Da Vinci. I byłem szczęśliwy. Nastrój był podniosły, uroczysty. A najmocniej przeżyłem błogosławieństwo od rodziców przed wejściem do kościoła.
Paulo
13:16, 2025-05-18
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz