Odrestaurowany Fort Służew startuje w prestiżowym warszawskim konkursie architektonicznym w kategorii "Nowe życie budynków". Mieszkańcy stolicy mogą mu także przyznać swoją nagrodę w głosowaniu internetowym. XIX-wieczne unikalne zabudowania wojskowe przez lata niszczały. Na szczęście trafiły w ręce odpowiedzialnego dewelopera, który zrobił z nich perełkę Ursynowa.
Fort VIII Służew może poszczycić się ponad 130-letnią przeszłością. Został zbudowany na polecenie cara Aleksandra. Budowa została ukończona w 1890 roku. Ta część Twierdzy Warszawa składała się z 28 obiektów i zajmowała 26 hektarów powierzchni. Była najbardziej wysuniętą na południe twierdzą stolicy.
W czasie II wojny światowej stacjonowały tu wojska niemieckie, później obiekt administrowany był przez Wojsko Polskie. Sam fort popadał w ruinę, a wokół niego (nie do końca nielegalnie) wyrosło osiedle generalskie.
W 2005 roku teren zmienił właściciela i z wojskowych rąk trafił do prywatnego inwestora - firmy Turret Development - zaczęto planować i projektować przestrzeń przylegającą do powstającej tu inwestycji mieszkaniowej.
Załatwianie wszystkich formalności, łącznie ze zgodami wydawanymi przez konserwatora zabytków, trwało 10 lat. Prace ruszyły w 2016 roku i zostały zakończone w połowie 2019 r. Efektem są odrestaurowane, lecz zachowujące historyczną wartość, wnętrza i teren wokół nich.
Rewitalizacja pozostałości po dawnych fortyfikacjach objęła charakterystyczne koszary szyjowe z cegły, rów forteczny, pozostałości kaponier i wałów. W uratowanym obiekcie zabytkowym o elewacjach z cegły z nasypem ziemnym i zielenią na dachu inwestor urządził 1800 m kw. przestrzeni komercyjnej. Działają tu restauracje, kawiarnie i inne lokale usługowe.
Efekty można porównać ze stanem pierwotnym na naszych zdjęciach.
ZOBACZ ZDJĘCIA FORTU PRZED I PO REWITALIZACJI - kliknij na białym kółku, trzymaj i przesuwaj:
Dziś, pięknie odrestaurowany Fort Służew startuje w prestiżowym konkursie architektonicznym m.st. Warszawy. Jury przyzna nagrody w 6 kategoriach podstawowych: Architektura użyteczności publicznej, Architektura komercyjna, Architektura mieszkaniowa, Nowe życie budynków, Projektowanie przestrzeni publicznej oraz Wydarzenie architektoniczne.
Fort z Ursynowa startuje - oczywiście - w kategorii Nowe życie budynków. Nominowani są do niej autorzy tej udanej rewitalizacji: Turret Architekci, Maria Janusz-Myszkiewicz, Ewa Domanus, Sławomir Grygorczuk, Adam Żelichowski; Pracownia Architektoniczno-Konserwatorska Festgrupa, Katarzyna Skiba, Piotr Kordek, Marcin Górski, Tomasz Kowalik, Anna Sikora i Barbara Kubisa.
Dodatkowo, spośród ogłoszonych nominacji, ta z największą liczbą głosów w plebiscycie internetowym otrzyma tytuł Nagrody Mieszkańców. Głosować można na stronie: www.nagroda-architektoniczna.pl.
- Wskażcie najlepsze spośród nominowanych inwestycji i wydarzeń zeszłego roku. Wystarczy wejść w formularz internetowy, przejrzeć opisy i zdjęcia, a później wybrać faworyta. Na Wasze głosy czekamy do 11 października. To dla nas cenna wskazówka i podpowiedź, jakiego miasta chcecie – zachęca prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.
A tak wyglądała renowacja Fortu Służew zakończona w ubiegłym roku:
[FOTORELACJA]3174[/FOTORELACJA]
[ZT]13385[/ZT]
[ZT]10977[/ZT]
[ZT]7238[/ZT]
3 0
Fajne miejsce.
2 0
Świetna sprawa!
2 0
Świetna adaptacja fortu, niezłe wkomponowanie w pobliskie osiedle. Brawa dla firmy Turret za uratowanie zabytku. Większość deweloperów myślałaby tylko jak doprowadzić do rozbiórki ruiny i zabudować kolejne m2, tymczasem tu udało się stworzyć perełkę, z której może być dumny każdy mieszkaniec tego osiedla - bo nie oszukujemy się, to oni w dużej mierze sfinansowali restaurację fortu.
4 0
Tam jest pięknie. Szkoda tylko że park jest dla wybrańców.
2 0
Świetne miejsce, pięknie odrestaurowane. Ale to, ze park wokół zamknięty na klucz, to jakies nieporozumienie!
0 0
Jo tyz bylem tu 77 r