Zamknij
ZOBACZ:

Zrób stolik, uszyj torbę. Na Ursynowie otwiera się FabLab!

Redakcja Haloursynow.plRedakcja Haloursynow.pl 09:59, 26.05.2025 Aktualizacja: 10:14, 26.05.2025
Skomentuj FabLab na Ursynowie - przy ul. Dembowskiego 1 (SK) FabLab na Ursynowie - przy ul. Dembowskiego 1 (SK)

Przez dwa lata trwał remont i wyposażanie. Teraz czas na wielkie otwarcie! W środę dla mieszkańców otwiera się FabLab, czyli pierwsze na Ursynowie centrum kreatywności i warsztatów, potocznie zwane nowoczesną "męską szopą", choć nie tylko dla mężczyzn. Dzielnica zainwestowała w nie prawie 8 milionów złotych. Czy będzie warto?

Ursynowski FabLab powstał w budynku przy Dembowskiego 1, tam gdzie jeszcze do niedawna mieściła się szkoła tańca Riviera. Obiekt znajduje się w budynku B Liceum Ogólnokształcącego im. A. Kamińskiego, które również będzie korzystać z tej przestrzeni. Na ponad 560 metrach kwadratowych powstały nowo zaaranżowane pomieszczenia, specjalnie zaprojektowane pod przyszłą działalność kreatywną.

Czym jest FabLab i po co to na Ursynowie?

FabLab, czyli z języka angielskiego "fabrication laboratory", to nowoczesne centrum kreatywności oraz warsztaty dostępne dla wszystkich mieszkańców. Pomysł narodził się w USA, gdy naukowcy postanowili udostępnić zaawansowany sprzęt gorzej usytuowanym obywatelom, co miało sprawdzić, czy dzięki temu podniesie się ich standard życia.

Jak wyjaśniają władze dzielnicy, są to miejsca, w których można wymyślać, projektować i wcielać swoje pomysły w życie. Idea przypomina znane ze szkół zajęcia praktyczno-techniczne, ale w znacznie bardziej zaawansowanej, współczesnej formie.

To naprawdę duża inwestycja, która doprowadzi do powstania bardzo kreatywnej przestrzeni na Ursynowie. Pracownie w FabLabie będą wyposażone w nowoczesny sprzęt, taki jak na przykład drukarka 3D czy profesjonalne studio nagraniowe. Będzie można także w stolarni zbudować stolik, a w przestrzeni krawieckiej uszyć np. torbę. To wszystko oczywiście pod czujnym okiem ekspertów

- mówił burmistrz Ursynowa Robert Kempa, gdy radni przekazywali pieniądze na to przedsięwzięcie.

Ursynowski FabLab składać się będzie z dziewięciu pracowni wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji stolarnię, pracownię laserowych ploterów tnących, pracownię elektroniczną z lutownicami, oscyloskopami czy mikroskopami, oraz pracownię krawiecką z wydzieloną przymierzalnią.

W modelarni znajdą się wielofunkcyjne narzędzia rotacyjne, piaskarka czy myjka ultradźwiękowa, a jedna z pracowni będzie umożliwiała druk w technologii 3D. Nie zabraknie także pracowni audiowizualnej połączonej ze studiem, sal warsztatowych, pracowni sitodruku czy miejsca spotkań dla mieszkańców oraz kuchni.

[FOTORELACJA]6060[/FOTORELACJA]

[FOTORELACJA]5406[/FOTORELACJA]

Wszyscy chętni będą mogli bezpłatnie korzystać z profesjonalnego sprzętu, którego zakup dla własnych potrzeb byłby bardzo kosztowny. 

Tego typu inicjatywy dobrze wpisują się w miejską przestrzeń. W miastach nie ma tak, jak na przykład na wsiach, gdzie można mieć swoją stodołę i tam majsterkować. A ludzie tego potrzebują. Na naszych warsztatach zazwyczaj jest więcej chętnych niż miejsc. Słabszy jest tylko okres wakacyjny, ponieważ wiele osób wyjeżdża. To jednak dotyczy tylko warsztatów płatnych. Na bezpłatnych spadku zainteresowania nie widzimy 

- opowiada Przemysław Jeszke, przedstawiciel fundacji Robisz.to, która wpółprowadzi FabLab na Pradze.

Inwestycja za miliony złotych

Całkowity koszt realizacji ursynowskiego FabLabu wynosi blisko 8 milionów złotych. Za 4,5 miliona złotych wybrana w przetargu firma budowlana gruntownie remontowała przez cały rok pomieszczenia, a dodatkowe środki zostały przeznaczone na zakup specjalistycznego i kosztownego wyposażenia.

Prace rozpoczęły się jesienią 2023 roku, gdy dzielnica podpisała umowę na adaptację pomieszczeń. Zgodnie z pierwotnym harmonogramem, prace miały zakończyć się w listopadzie 2024 roku, jednak ostatecznie obiekt zostanie oddany do użytku w maju 2025 roku.

28 maja otwarcie FabLab na Ursynowie

Ursynowski FabLab będzie prowadzić miejska jednostka Warszawskie Laboratorium Innowacji Społecznych "Synergia". Na dzień otwarcia - środę 28 maja w godz. 14-20 przygotowano atrakcje dla odwiedzających. Będą cztery różnorodne warsztaty tematyczne. Każdy z nich reprezentuje inny obszar kreatywności i będzie prowadzony w systemie rotacyjnym, gdzie o uczestnictwie decyduje kolejność przyjścia.

  • FabLab Taka Szpilka - zaprasza na warsztat "Nitka Stylu: Szycie z Charakterem", podczas którego uczestnicy będą mogli zamienić skrawek materiału w małe arcydzieło – stylowy dodatek, który zrobią samodzielnie.
  • FabLab W Tym Sęk - warsztat "Drewniany Potwór – składaj, sklejaj i strasz!", gdzie można zbudować swojego potwora - zębatego, rogatego albo całkiem nie z tego świata, używając drewna i wyobraźni.
  • FabLab Kamera Akcja - warsztat "Zatrzymaj Ruch – Ożyw Obraz!", wprowadzając uczestników w świat filmowych iluzji. Będzie można stworzyć własną animację, dodać głos i opowiedzieć historię.
  • FabLab Oto Dioda - warsztat "Muzyka z Eteru – Zrób Instrument, Który Czuje Ruch", gdzie uczestnicy skonstruują nietypowy instrument elektroniczny i przekonają się, jak brzmi dotyk… którego nie ma.

FabLab Ursynów ma służyć nie tylko jako miejsce tworzenia, ale również pełnić funkcje integracyjne i edukacyjne. Będzie to pierwsze Miejsce Aktywności Lokalnej na wysokim Ursynowie, gdzie mieszkańcy będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczeniami i realizować wspólne projekty.

[ZT]25279[/ZT]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ObywatelObywatel

6 10

Muszę przyznać, że to bardzo poważna inwestycja, wszystkim mieszkańcom bardzo potrzebna (...). Na przykład po siedzeniu na sorze 10+ godzini odesłanym do domu chorym chętnie odwiedzą to miejsce by rozciągnąć umysł. Takie inwestycje to prawdziwy skarb i słusznie wydane pieniążki - sarkazm poziom ultra.

10:34, 26.05.2025
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

agnikagnik

4 4

SOR to nie sprawa dzielnicy, a za PIS to moja 90 letnia wówczas teściowa siedziała 12 godzin, więc jest lepiej

10:40, 26.05.2025

ObywatelObywatel

2 6

Przecież pan prezydent mówił w debacie, że zarządza szpitalami...to jak to jest? zarządza ale nie zarządza? a już mu uwierzyłem, że w Warszawie jest tak pięknie. Lepiej wydawać górę kasy na głupoty i *%#)!& by nimi się chwalić następnie w mediach niż inwestować w poważne sprawy, potrzebne większości mieszkańcom. OK!

12:59, 26.05.2025

asteraster

2 0

widze, że hajs w tym kraju mozna wydawać tylko na chorych i na dzieci, a reszta ma na to pracować za miskę ryżu.

10:17, 27.05.2025

OSTATNIE KOMENTARZE

0%