Elektroniczne oko pilnuje parków, miejskiej infrastruktury, podgląda zachowanie kierowców i lokatorów. Ma poprawić bezpieczeństwo mieszkańców, choć budzi też pytania o prywatność i koszty. W ostatnich latach ursynowski ratusz zainwestował spore środki na budowę własnego systemu monitoringu wizyjnego. Ile jest kamer należących do dzielnicy? Tego dowiadujemy się z odpowiedzi na zapytanie radnego Łukasza Błaszczyka z Projektu Ursynów.
Impulsem do złożenia interpelacji był niepokojący sygnał od mieszkanki dzielnicy, której syn padł ofiarą napadu. Okazało się, że w miejscu zdarzenia nie było żadnego monitoringu miejskiego. Problem ten nie jest odosobniony - z rozmów radnego z mieszkańcami wynika, że znaczna część dzielnicy, w tym okolice terenów rekreacyjnych, placów zabaw i osiedli, nie jest objęta monitoringiem.
Zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom, w szczególności dzieciom i młodzieży, korzystającym z terenów rekreacyjnych, powinno być priorytetem władz dzielnicy
- podkreśla radny Błaszczyk w swoim pytaniu do burmistrza.
Z odpowiedzi urzędu dzielnicy wynika, że rozbudowywany system kamer liczy sobie 365 urządzeń, które non stop rejestrują to, co dzieje się w ich zasięgu.
Najwięcej znajduje się na osiedlu domów komunalnych przy ul. Kłobuckiej - aż 133 urządzenia. Kolejne lokalizacje to Urząd Dzielnicy i jego otoczenie (aż 90 kamer!), osiedle domów komunalnych przy ul. Pileckiego (28 kamer) oraz Park im. Romana Kozłowskiego (23 kamery).
Pozostałe kamery rozmieszczone są w różnych częściach dzielnicy:
Decyzja o instalacji monitoringu w parkach i na placach zabaw to odpowiedź na powtarzające się akty wandalizmu. Szczególnie spektakularne zniszczenia dotyczyły parku Przy Bażantarni, gdzie dewastowano popularny mostek, wywracano śmietniki, a nawet odnotowano przypadki oddawania moczu na placach zabaw.
Incydentem, który przesądził o instalacji monitoringu w tym miejscu, był przypadek z czerwca 2022 roku, kiedy dwóch nastolatków zaczepiło 13-latkę bawiącą się w parku, by następnie prawdopodobnie odurzyli ją i zaciągnęli w okolice ul. Nowoursynowskiej, gdzie doszło do próby gwałtu.
Kamery służą tylko i wyłącznie temu, żeby mieszkańcy korzystający z parku - z tej części wypoczynkowej, czy skateparku - poczuli się bezpiecznie, że jeżeli coś się wydarzy, to my to monitorujemy i służby zawsze będą mogły się zgłosić do nas po nagranie
- tłumaczył nam zastępca burmistrza Ursynowa Klaudiusz Ostrowski.
Dzielnica nie zamierza poprzestać na obecnym stanie i planuje dalszą rozbudowę systemu monitoringu. W ramach zadania w budżecie "Poprawa bezpieczeństwa - zakup systemu monitoringu i montaż kamer na terenach przeznaczonych do rekreacji i zabaw" zainstalowane zostaną kolejne kamery w parku Przy Bażantarni - dokładnie sześć.
Rozbudowana zostanie też przestrzeń dyskowa na nagrania z kamer
- poinformował ursynowski ratusz. W sumie pójdzie na to ok. 60 tys. złotych w tym roku.
Według urzędników monitoring przynosi zamierzone rezultaty. Przykładem jest park im. Romana Kozłowskiego, gdzie we wrześniu 2023 roku zamontowano 23 kamery. Mniej jest aktów wandalizmu.
Podobnie pozytywne doświadczenia odnotowano na osiedlu domów komunalnych przy ul. Kłobuckiej, gdzie po wymianie kamer zniknął tzw. mały wandalizm. Dzięki nagraniom udało się również wykazać nierzetelność firmy zajmującej się wywozem odpadów oraz zidentyfikować osobę odpowiedzialną za podpalenie.
Oprócz kamer należących do zasobu administrowanego przez Urząd Dzielnicy Ursynów, na terenie dzielnicy znajdują się również kamery z zasobu głównego ratusza. Wśród 24 lokalizacji znajdują się między innymi okolice stacji metra: Ursynów, Stokłosy, Imielin, Kabaty, Natolin, skrzyżowania głównych ulic oraz ujęcia wody oligoceńskiej. Całością miejskiego systemu monitoringu zarządza Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa, które ma swoją siedzibę przy ul. Młynarskiej.
Mieszkaniec14:02, 23.05.2025
Obrazu z kamer w Parku Przy Bażantarni nikt nie kontroluje.
Dewastacja "kamiennego kręgu" od strony ul. Przy Bażantarni postępuje nadal.
Pijana młodzież nie przejmuje się kamerami, zapewne nikt im tam nigdy nie wysłał patrolu.
Powieszą kolejne kamery i co z tego..... ???
agi19:29, 23.05.2025
Tzw. bezpieczeństwo nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla ciągłego ograbiania z prywatności!
Wielki Brat na Ursynowie. Dzielnica ma już setki kamer
Tzw. bezpieczeństwo nie jest żadnym usprawiedliwieniem dla ciągłego ograbiania z prywatności!
agi
19:29, 2025-05-23
Oszustwo przerwane w ostatniej chwili!
a po co na emeryturze takie kwoty na kontach? Jak ciągle słychać, tylko problemy z nimi;)
Emeryt niebawem
18:59, 2025-05-23
Rusza sezon festiwali muzycznych. Będzie głośno!
o co chodzi - o kasę. Nie liczy się zatruwanie życia innym, lub szkody w mieniu - dewastacje po tzw. "koncertach". Proponuję pozwać organizatorów o to ostatnie i zobowiązać do usuwania szkód. Tak długo, jak długo cwaniacy oszczędzający na sprzęcie nagłaśniającym dobrej jakości i lokalu będą finansowo na plusie, usłyszymy "nic się nie da z tym zrobić". Życzę im sezonu ulewnych deszczów i burz, żeby im się odechciało tych rykowisk plenerowych.
wiadomo
16:31, 2025-05-23
Wielki Brat na Ursynowie. Dzielnica ma już setki kamer
Obrazu z kamer w Parku Przy Bażantarni nikt nie kontroluje. Dewastacja "kamiennego kręgu" od strony ul. Przy Bażantarni postępuje nadal. Pijana młodzież nie przejmuje się kamerami, zapewne nikt im tam nigdy nie wysłał patrolu. Powieszą kolejne kamery i co z tego..... ???
Mieszkaniec
14:02, 2025-05-23