Zamknij

Niesamowite znalezisko na budowie szkoły przy Tanecznej! FOTO

10:57, 20.02.2018 Aktualizacja: 14:26, 20.02.2018
Skomentuj RR SP100/urząd dzielnicy RR SP100/urząd dzielnicy

Dzielnica buduje nową halę sportową dla szkoły przy ul. Tanecznej. Podczas wyburzania starego obiektu odkopano akt erekcyjny z 1962 roku. Zachował się w nienaruszonej butelce po winie.

Od dwóch lat trwa rozbudowa podstawówki nr 100 w Grabowie. Niedawno otwarto nowe skrzydło placówki, a już wkrótce uczniowie będą mieli dużą halę sportową, która powstaje w miejscu maleńkiej sali wybudowanej w 1962 roku.

Podczas wyburzania obiektu budowlańcy natrafili na akt erekcyjny wmurowany w fundamenty starej hali. Była to metalowa tuba, w środku której znajdowała się pusta butelka po winie, a w niej zwinięty w rulon doniosły akt. Dziś czyta się go z uśmiechem na twarzy.

W siedemnastą rocznicę odrodzenia Ludowego Państwa Polskiego, gdy I sekretarzem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej był Władysław Gomułka, Przewodniczącym Rady Państwa PRL - Aleksander Zawadzki, Premierem Rządu PRL - Józef Cyrankiewicz, I sekretarzem Komitetu Warszawskiego PZPR - Walenty Titkow, Przewodniczącym Rady Narodowej m. st. Warszawy - Janusz Zarzycki

- głosi nagłówek Aktu Erekcyjnego. 

"Setka" to tzw. tysiąclatka, a więc szkoła wybudowana jako pomnik Tysiąlecia Państwa Polskiego. W latach 60. XX wieku rządząca niepodzielnie Polska Zjednoczona Partia Robotnicza pod przywództwem I sekretarza Władysława Gomułki, wezwała społeczeństwo do składek na rozpoczęcie budowy "Tysiąca szkół na Tysiąclecie".

Jedną z nich była właśnie szkoła na osiedlu Grabów, powstała w miejscu starej i małej szkoły przedwojennej. Jak czytamy w odkopanym akcie erekcyjnym - patronat na budową szkoły przy Tanecznej objęły Zakłady Mięsne "Służewiec".

Załoga tego Zakładu jest młoda i docenia znaczenie rozwoju nauki w Kraju. Zespół kierownictwa politycznego i gospodarczego Zakładu pragnie, aby szkoła ta stała się kuźnią kadr pracowników oświaty, kultury i nauki w naszej dzielnicy

- czytamy w dokumencie sporządzonym i zamurowanym w fundamentach szkoły 3 grudnia 1962 roku. Odkopany dokument trafi do szkolnej gabloty historycznej.

Ciekawe, czy z taką samą ciekawością następne pokolenia będą czytały odnalezione akty erekcyjne współczesnych budowli? Na Ursynowie ostatnio akt erekcyjny wmurowywano w fundamenty powstającego przy ul. Gandhi domu kultury. Z kolei za 500 lat odkopany zostanie akt erekcyjny złożony pod budowę cerkwi prawosławnej przy ul. Puławskiej, co jest elementem tradycji wschodnich chrześcijan.

(Sławek Kińczyk)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(7)

Larum Larum

6 7

Polacy budowali wlasnymi rekami z wlasnych pieniedzy w czynach spolecznych a dzis wszystko jest wlasnoscia rzadu ,ktory sprzedaje rozdaje jak swoje i pieniadze do swoich kieszeni chowa Jakich okrapnych czasow doczekalismy

12:47, 20.02.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

1 2

Bajki z mchu i paproci o radosnych czasach komunizmu.
Radosnych zwłaszcza za Gomółki ... /:

08:24, 21.02.2018

wawawawa

9 1

Ale jakie niesamowite zjawisko ? W tamtych latach budowało się szkoły i zamurowywano akty erekcyjne pod każdą. Sama jako dziecko uczestniczyłam w takich szkolnych uroczystościach. O ile dobrze pamiętam to w czterech. Wynika z tego, że akty są pod każdą szkołą " tysiąclatką" i to norma.

13:47, 20.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dziadek tedidziadek tedi

6 2

Jaka tamta władza była ale starała się aby nowe pokolenie miało szkołę na miejscu a nie musiało do niej biegać lub jeżdzić kilometrami jak przed wojną.

13:48, 20.02.2018
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

przechodzieńprzechodzień

5 1

Na pewno była lepsza od tej, która siedziała nam niedawno na karku przez całe osiem lat...

23:54, 20.02.2018

przechodzieńprzechodzień

3 1

"Akt Erekcyjny" - Brr! Nie dość że akt, to jeszcze erekcyjny... jak to dobrze, że bez fotografii.

23:51, 20.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AłswajsAłswajs

2 2

Za komuny takiego Ciołka by z PGRu nie wypuścili a nie do stolicy pchali. Studia najpierw by musiał skończyć. Taka prawda. A za kompromitujące decyzje to wysyłali do Wołomina na sekretarza gminy a nie dawali nagrody i mowili że nic się nie stało. Za komuny było lepiej i wie to każdy zwykły człowiek. Inteligencja siedziała cichutko a klasa.

09:18, 21.02.2018
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%