Każdego roku od każdego podatnika urząd skarbowy wymaga, aby się rozliczył ze swoich dochodów i zapłacił podatek, jeśli tak wynika z jego deklaracji. Jest też możliwy zwrot podatku, jeśli rozliczenie PIT 2022 wykaże, że nadpłaciliśmy podatek fiskusowi. Jedną z podstawowych i najważniejszych kwestii jest dochowanie terminu rozliczenia.
PIT to angielski skrót od Personal Income Tax i oznacza osobisty podatek dochodowy. Dotyczy przychodów osób uzyskujących dochody i jest związane z dochodami z tytułu, między innymi, umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, prowadzenia działalności gospodarczej, emerytur, wolnych zawodów oraz innych działalności, na przykład artystycznej.
Terminy rozliczeń możemy znaleźć na stronie podatki gov. To ważne, aby tego dopilnować, nikt nie chce narazić się na karę z urzędu skarbowego. Może to być dotkliwa kara finansowa, a w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności, więc temat jest naprawdę poważny i nie warto go odkładać. Termin został jakiś czas temu ujednolicony, tak więc rozliczanie PIT 2022 kończy się 2 maja 2023. Dlaczego 2 maja, a nie tak jak mówi ustawa 30 kwietnia? Ponieważ 30 kwietnia wypada w dzień wolny i zgodnie z przepisami PIT rozliczenie zostaje przesunięte na kolejny dzień roboczy. W tym roku to właśnie 2 maja. Jeśli zdarzy nam się przekroczyć ten termin, musimy bezwzględnie jak najszybciej złożyć deklarację i zapłacić podatek - jeśli mamy taki obowiązek. Oprócz tego koniecznie trzeba złożyć razem z deklaracją tak zwany czynny żal. Jest to dokument, w którym składamy wyjaśnienie, dlaczego spóźniliśmy się z rozliczeniem, podajemy powód i wnioskujemy o niewymierzanie kary.
To, jakiego druku do rozliczenia swojego podatku użyć wynika z przepisów, ale także z tego z jakiego tytułu uzyskujemy dochody. Możemy wyróżnić kilka podstawowych deklaracji, między innymi: PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-28, PIT-38, ale także inne. Kiedy zaczniemy już rozliczać podatki 2023, ważne jest abyśmy dobrali odpowiednią deklarację. Jak to zrobić? Jest kilka sposobów. Można poradzić się księgowego, doradcy podatkowego lub zasięgnąć informacji w biurze rachunkowym. Jednak chyba najprostszym i najszybszym, a przede wszystkim bezkosztowym sposobem jest sprawdzenie tego w internecie. Profesjonalnie omawia ten temat na przykład portal PITax - rozliczenie PIT 2022 jest u nich szeroko opisany. Opisuje, kiedy obowiązuje która deklaracja, jak ją rozliczyć, które ulgi są dostępne i dla kogo, a nawet udostępnia darmowy program do jej rozliczenia.
Złożenie PIT 2023 jest możliwe na trzy podstawowe sposoby: w wersji papierowej w urzędzie, w wersji papierowej pocztą oraz w wersji elektronicznej przez internet. Pierwsze dwie metody wymagają wydrukowania deklaracji. Ostatnia to tak zwany ePIT. W zaciszu swojego domu możemy rozliczyć się na przykład na stronie rządowej, posiadając profil zaufany PIT. To szybka opcja, podczas której otrzymamy UPO, Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Warta polecenia jest zdecydowanie aplikacja PITax, która pomaga dobrać deklarację, rozlicza ją z nami krok po kroku, podpowiada dostępne ulgi, a na koniec wysyła ją do skarbówki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz