Wolontariusze odwiedzają przed świętami domy ursynowskich komabatantów i obdarowują ich prezentami. To nowa akcja zainicjowana przez urząd dzielnicy. - W takie dni jak święta ludzie, którzy walczyli o naszą wolność, w tym powstańcy warszawscy, nie mogą być sami - mówią uczestnicy "Choinki dla bohatera".
Projekt dzielnicy skierowany jest do mieszkających na Ursynowie kombatantów – weteranów II wojny światowej, a w szczególności powstańców warszawskich – którzy ze względu na wiek i stan zdrowia nie mogą wziąć udział w spotkaniach opłatkowych.
Wolontariusze z ursynowskich organizacji pozarządowych, uczniowie szkół oraz harcerze skrzyknęli się, i po kolei odwiedzili domy 20 kombatantów. Każda z odwiedzanych osób otrzymała choinkę, świąteczne upominki, płytę z kolędami i książkę o tematyce ursynowskiej. Podczas spotkania wolontariusze przystrajają choinkę i składają domownikom życzenia. Zazwyczaj znajduje się też czas na wspólne zaśpiewanie kolędy.
- To znakomita okazja do integracji międzypokoleniowej, przekazania młodym ludziom swego rodzaju dziedzictwa, przez bohaterów, którzy byli gotowi oddać swoje życie za wolną Polskę. Dla weteranów to dowód szacunku i uznania okazywanego im przez kolejne pokolenia, dowód na to, że pomimo ograniczonej sprawności są wciąż przez kogoś doceniani i dostrzegani. Sam projekt to także świetna okazja do podzielenia się tym, co dziś chyba najcenniejsze, a więc czasem... - mówi Antoni Pomianowski, zastępca burmistrza. Sam odwiedził wraz z wolontariuszami kilkoro kombatantów.
Akcja ma być dowodem na pamięć mieszkańców Ursynowa o ludziach, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju.
- W obliczu rozpoczynających się obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości powinniśmy pamiętać o tych, którzy za tę wolność ryzykowali życie - dodaje Pomianowski.
Starsi ludzie byli wzruszeni wizytami. Odwiedzającym zapadła w pamięć historia pani Marii - uczestniczki powstania warszawskiego, która opowiadała o tym, jak robiła granaty dla powstańców w fabryce butów na Świętokrzyskiej.
- Bardzo mi zależy, by młodzież była patriotycznie nastawiona, i by troszczyła się o Polskę - mówiła pani Maria, dziękując za odwiedziny i prezenty.
Nieocenionymi partnerami akcji "Choinka dla bohatera" były Dzielnicowa Komisja Dialogu Społecznego oraz Towarzystwo Rozwijania Aktywności Dzieci ,,Szansa”, które było koordynatorem akcji. Kontakt z najbardziej potrzebującymi udostępnił oddział Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP.
ZOBACZ ZDJĘCIA Z AKCJI:
4 0
Brawo :) Wspaniała inicjatywa :)