Od wielu lat w kampusie SGGW przed pomnikiem Stanisława Staszica zawsze na początku maja, spotykają się członkowie społeczności akademickiej oraz uczniowie i nauczyciele szkół imienia Staszica, w tym gimnazjum nr 91 z ul. Kajakowej. Także w tym roku Stowarzyszenie Wychowanków ursynowskiej SGGW zorganizowało uroczystość upamiętniającą postać wielkiego Polaka, patrioty, naukowca i filantropa.
W spotkaniu oprócz władz uczelni, władz i członków Stowarzyszenia Wychowanków, studentów i pracowników SGGW uczestniczyli także wychowawcy i uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. St. Staszica w Miętnem oraz Gimnazjum nr 91 im. Stanisława Staszica w Warszawie. Sylwetkę ks. Stanisława Staszica (1755-1826) w dwustu sześćdziesiątą rocznicę urodzin przypomniał wiceprezes Stowarzyszenia Wychowanków Józef Rzewuski.
Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Alojzy Szymański w swoim wystąpieniu podkreślał szczególne zasługi Stanisława Stasica dla rozwoju nauki i jego wkład w powstanie wielu instytucji edukacyjnych i gospodarczych. To przecież Stanisław Staszic był jednym z założycieli Instytutu Agronomicznego w Marymoncie, protoplasty Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
- Z małego Instytutu Agronomicznego utworzonego 200 lat temu powstała uczelnia, która dzisiaj pod względem naukowym i badawczym w dziedzinach rolnictwa i leśnictwa jest klasyfikowana w pierwszej setce wszystkich uniwersytetów na świecie. To zasługa takich ludzi jak Stanisław Staszic - mówił profesor Alojzy Szymański.
Życiorys ks. Stanisława Staszica zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem. Na zakończenie uroczystości pod pomnikiem St. Staszica złożone zostały pamiątkowe wieńce.
1 0
Czemu dni Ursynowa są tego samego dnia codziennego piknik SGGW? Nie mógł ktoś pomyśleć? Bez sensu. Jeden fajny i drugi.