Co i gdzie studiować? – to pytanie zadaje sobie prawie 300 tysięcy młodych Polaków, w tym kilka tysięcy młodych ursynowian. Na to pytanie próbuje odpowiedzieć prowadzony od 2000 roku ranking uczelni wyższych "Perspektywy". Właśnie opublikowano jego 24. edycję.
- Jest to pierwszy Ranking Szkół Wyższych Perspektywy opublikowany z uwzględnieniem wyników ewaluacji jakości działalności naukowej uczelni za lata 2017-2021. Nie zmieniło to zasadniczo układu rankingowych tabel, choć niektóre grupy uczelni, np. ekonomiczne, wypadły nieco gorzej niż w edycjach poprzednich - informują twórcy rankingu.
Ursynów jest siedzibą kilku szkół wyższych, w tym dwóch, które wybijają się ponad przeciętność. Są to wiekowa i ceniona Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, wbrew nazwie, kształcąca już nie tylko na kierunkach przyrodniczo-rolniczych, oraz Akademia Vistula, która jest jedną z najbardziej umiędzynarodowionych szkół w Polsce.
SGGW w tym roku zajęła 30. miejsce w rankingu uczelni akademickich. W porównaniu do ubiegłego roku to spadek o dwie pozycje. Jednak w kategorii uczelni rolniczych jest ex aequo najlepsza w Polsce - razem z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.
Na 42. miejscu uplasowała się Akademia Vistula, choć w rankingu uczelni niepublicznych jest na wysokim 5. miejscu. W tym rankingu na 23. pozycji znalazła się siostrzana Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Akademia dodatkowo zajęła wysokie 16. miejsce w rankingu szkół, których absolwenci najlepiej radzą sobie na rynku pracy. W tej rywalizacji najlepsza w Polsce jest SGH.
W rankingu nie znalazła się Uczelnia Łukaszewski, która prowadzi zajęcia w budynku liceum przy Hirszfelda na Ursynowie, ani Collegium Verum (wcześniej Szkoła Wyższa Przymierza Rodzin) z ul. Grzegorzewskiej.
W tegorocznym rankingu "Perspektyw" triumfowały Uniwersytet Jagielloński oraz Uniwersytet Warszawski ex aequo. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska, na siódmym Warszawski Uniwersytet Medyczny.
Wśród szkół niepublicznych najlepsza w Polsce są: Akademia Leona Koźmińskiego, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny oraz Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej. Czwarta jest warszawska Uczelnia Łazarskiego.
Perspektywy opublikowały też ranking kierunków studiów. Jakimi kryteriami się kierowali jego autorzy? Przebadano ekonomiczne losy absolwentów, potencjał naukowy, jakość przyjętych studentów I roku czy publikacje i cytowalność.
Trzy najlepsze kierunki rolnicze to: Architektura krajobrazu, Dietetyka, Kierunki rolnicze i leśne. Najlepiej je studiować na SGGW na Ursynowie.
W humanistyce - zdaniem Fundacji Perspektywy - najlepiej studiować: Archeologię, Filologię angielską (oba na UAM Poznań) i Filologię polską (UW). Wśród kierunków społecznych wyróżniają się: Administracja, kierunki o Bezpieczeństwie oraz Dziennikarstwo i Komunikacja (wszystkie najlepiej na UW). W trendach ekonomicznych są: Ekonomia (UW), Finanse i Rachunkowość (SGH) oraz Zarządzanie (Akademia Koźmińskiego).
W naukach ścisłych: Astronomia, Chemia, Fizyka (najlepszy w tych kierunkach jest UW). W przyrodniczych: Biologia, Biotechnologia (oba na UJ), Geografia (UW).
Najlepsze kierunki związane z medycyną to wg Perspektyw: Analityka medyczna (UJ), Farmacja (UJ), Fizjoterapia (AWF Katowice). A w branży technicznej warto studiować: Automatyka i robotyka (Politechnika Poznańska), Architektura (Politechnika Krakowska), Biotechnologia (UW).
Pełny ranking "Perspektyw" można znaleźć na stronie Fundacji.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz