Piejo kury, piejo... choć mają koguta! Zmienione słowa znanej piosenki pasują jak ulał do wystawy kur ozdobnych, która w sobotę rozpoczęła się w ogrodzie botanicznym w Powsinie. Piękne okazy ściągnęły na Ursynów oglądających z całej Polski.
W Powsinie od sobotniego poranka słychać pianie kur i kogutów. Na dorocznej wystawie kur ozdobnych można podziwiać kilkadziesiąt różnych gatunków. Wśród rzadkich i najpiękniejszych okazów są kury japońskie, którym poświęcono osobną część ekspozycji.
- Można zobaczyć bardzo dużo egzemplarzy rzadkich, bo nasi hodowcy są hodowcami wykwintnymi. Chcemy mieć coś wyjątkowego i ładnego. Wśród najpiękniejszych okazów są Langshan czarny i biały. To potężna kura hodowana przez tylko trzech ludzi w Polsce - mówi Mirosław Mazur, prezes Stowarzyszenia Hodowców Drobiu Rasowego "Czubatka Polska", które zorganizowało wystawę.
W trzech salach powsińskiego ogrodu botanicznego zobaczymy też polską czubatkę, kury sułtany, kury jedwabiste, które zamiast pełnych piór mają puch. Są też japońskie kury Szabo czy najmniejsza kura bojowa na świecie - Ko Shamo.
Oglądający są zachwyceni - do Powsina na wystawę przyjeżdżają całe rodziny, nawet z daleka.
- Specjalnie na tę wystawę przyjechaliśmy z Katowic. Mój syn jest od niedawna pasjonatem kur - mówi jedna z oglądających. - Jest super, to są śliczne ptaki. Nie spodziewałam się, że jest aż tyle gatunków kur! - mówi nam starsza kobieta.
Kury są przyzwyczajone do tłumu oglądających i fotografujących. - To są już prawdziwe gwiazdy! - śmieje się Mirosław Mazur. - Niektóre się kąpią w obecności oglądających, zupełnie bezwstydnie!
Na wystawie spotkaliśmy najmłodszego hodowcę kur ozdobnych w Polsce. 9-letni Eryk Smoter z Wenecji swoją przygodę w drobiem zaczął dwa lata temu.
- Kiedyś wracając ze sklepu zobaczyłem pod drodze kury i pomyślałem, że chcę je hodować! Zaczęło się od 2 kur, dziś mam ich 80 - mówi Eryk. Na wystawie zaprezentował japońską kurę Totenko długopiejącą, którą sam wyhodował, oraz kurę Minohiki.
- To więcej niż pasja, to miłość. Te zwierzęta mają imiona, są członkami rodziny. Wciągnął w to całą rodzinę. Dzieciaki powinny w to wchodzić, bo to piękna sprawa! - mówi Anna Smoter, mama młodego hodowcy.
Wystawę można oglądać jeszcze w niedzielę od 10:00 do 16:00. Bilet występu na wystawę i do Ogrodu Botanicznego PAN kosztuje 22 za osobę dorosłą. Młodzież ucząca się i emeryci płacą 20 zł. Osoby do lat 14 kupują bilet wyłącznie do ogrodu botanicznego, wstęp na wystawę mają bezpłatny (konieczna aktualna legitymacja szkolna).
ZOBACZ GALERIĘ KUR OZDOBNYCH NA WYSTAWIE W POWSINIE
Pietuch23:40, 06.05.2017
Kury niczego sobie, ale ktoś chyba ochuyał z cenami biletów...
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
Spięty gra w konfiguracji zespołowej, a nie jako raper... Chyba, że o kimś nie wiem ;-)
Mehtron
22:52, 2025-05-13
Dni Ursynowa 2025. Wiemy, kto wystąpi!
Dni Ursynowa? Chyba dni pijanej hołoty sikającej po okolicznych krzakach i ścianach bloków przy ul. Nutki i Końskim Jarze.
czetwik
19:19, 2025-05-13
Miś za milion i "święte" skrzyneczki. [WYWIAD]
Juz za 20 lat urośnie fajny park. Tymczasem u s y c h a j a 🔥🔥🔥 drzewa w Alei Kasztanowej, głównie na odcinku od KENu w stronę Stryjeńskich. Dwa już umarły😡, inne ledwo zipią, np. część koron usycha, w kiepskim stanie są tez niektóre bardzo młode kasztanowce nasadzone ledwie parę lat temu przez dzielnice. Slabe deszcze starczają drzewom tylko na parę dni przy suszy. Niestety, zalanie asfaltem ścieżek rowerowych nie pomogło! Albo podlejemy drzewa, albo koniec zabytkowej, historycznej alei.🔥😡
Orzesz
19:05, 2025-05-13
Ursynów przegrywa! Prawie 700 tys. za małą działkę
Phi, nie ma sie czym martwic - to wy płacicie.
lklk
18:51, 2025-05-13