Pierwsze dwa odcinki parku linearnego wzdłuż ulicy Płaskowickiej na Ursynowie są już gotowe. Przed majówką szykuje się otwarcie parku między ulicą Stryjeńskich a aleją KEN, gdzie znajduje się duży plac zabaw ze zjeżdżalnią i wielkim Misiem - symbolem Ursynowa, ogród deszczowy, fontanna, polana rekreacyjna, ogród inspirowany wrzosowiskiem oraz promenada z tzw. żółtą wstęgą, a więc akcentem, który ciągnie się przez całą długość parku.
W tym momencie trwają odbiory. W maju, albo nawet wcześniej, będziemy udostępniać te dwa odcinki
- mówi Olga Rosłoń-Skalińska, wicedyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W rejonie Braci Wagów park będzie miał "czarną dziurę". To teren przeznaczony przez dzielnicę pod targowisko miejskie, którego budowa nie może ruszyć od ponad dwóch lat, przez skargę Spółdzielni Mieszkaniowej "Wyżyny" rozpatrywanej przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze.
Dzielnica porozumiała się z Zarządem Zieleni i na szybko wykonawcy parku zlecono przedłużenie alejek oraz zasianie trawy na terenie przyszłego targowiska. Ten kawałek parku pełnił ostatnio rolę zaplecza technicznego budowy parku.
powyżej: widok na zaplecze budowy parku przy Braci Wagów, to teren planowanego targowiska miejskiego i "dziury" w parku nad POW (dron - PB, SK)
Ten teren zostanie zmodyfikowany na czas przejściowy. Pojawi się kontynuacja żółtej wstęgi, wydłużona zostanie alejka
- dodaje burmistrz Robert Kempa.
Intensywne prace trwają również na innych odcinkach nowego parku - od alei KEN na wschód. Na wysokości Natpollu - tam gdzie do niedawna parkowały samochody - też wykonawca pozostawi dużą przestrzeń pośrodku pasa nad tunelem. Dlaczego?
powyżej: do niedawna parkowały tu samochody, teraz trwa budowa parku, ale docelowo ma być tu część sportowa - (fot. dron - PB, SK)
Tu dzielnica zaplanowała część sportowo-rekreacyjną w przyszłym parku linearnym. Za jej wybudowanie odpowiadać będzie sama, a więc z bieżących prac została wyłączona. Tymczasowo wysiany zostanie tu trawnik. W co się zamieni w ciągu najbliższych lat?
W maju na sesji rady dzielnicy oraz miasta władze Ursynowa zgłoszą nowe zadanie inwestycyjne dotyczące tego fragmentu parku nad POW.
- Mamy uzgodnienia, mamy koncepcję roboczą, na podstawie której ogłosimy przetarg na projektowanie obiektu sportowego - mówi burmistrz Ursynowa Robert Kempa.
W tej koncepcji nie ma boiska wielofunkcyjnego, jak jeszcze dwa lata temu planowała dzielnica. Jest za to powrót do pomysłu z 2016 roku, gdy arch. Katarzyna Łowicka z zespołem przygotowywała koncepcję parku linearnego. Chodzi o rolkowisko z dodatkową funkcją.
Będzie rolkowisko, które zimą będzie służyło jako rozkładane lodowisko, takie jak na Kajakowej przy DOK. Chcemy zakupić rozkładane lodowisko dla Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji już na stałe, bez konieczności wynajmowania i zlecenia montażu
- zapowiada burmistrz.
Obok rolkowiska w planach jeszcze inne atrakcje sportowe. Co konkretnie? To wyjdzie podczas projektowania. W założeniach jest rolkowisko o pow. 500 mkw. zarówno w trawą w środku, jak i bez niej.
- W stosunku do pierwotnych koncepcji zmniejszamy zakres zabetonowania, bo tego oczekują mieszkańcy - dodaje Kempa.
W tym roku na projektowanie zaplecza sportowego w parku dzielnica przewidziała ok. 200 tys. złotych. Wiosną przyszłego roku dorzuci pieniędzy na realizację i ogłosi przetarg. Optymistyczny wariant to budowa rolkowiska w 2026 lub do połowy 2027 roku.
- Na rozkładane lodowisko w grudniu 2026 raczej trudno liczyć, ale na wiosnę 2027 powinno być już rolkowisko - mówi burmistrz. Do tej pory na tym terenie będzie po prostu rosła trawa.
agnik13:06, 14.04.2025
Bzazarek powinien być tylko większy a nie na 44 stanowiska. Mam gdzieś wasze "parki" wyliniałe linearne, nie będę w smrodzie spalin z Płaskowickiej siedzieć , wole iść do Parku Cichociemnych albo jechać rowerem do Lasu Kabackiego lub do Powsina. A na bazar jak zlikwidujecie u nas bede jeździć do Konstancina. zarobi Konstancin a nie Natolin.
Dziura dla Bonżura13:31, 14.04.2025
To dziura dla Bonżura.
Cicho sza14:38, 14.04.2025
ale data: 13.31 _ 14.04 🙂
?????17:37, 14.04.2025
To dlaczego zlikwidowano parking przed Natpolem, skoro aktualnie nie będzie tam zagospodarowania i parking mógłby rok, dwa czy dłużej nadal funkcjonować?
Karol_322:03, 14.04.2025
Bazarek powinien być przy Natpolu. To najlepsze miejsce.
Parkobazarek00:09, 15.04.2025
Bazarek, który ma być otwarty przez cały tydzień potrzebuje stałego parkingu na kilkadziesiąt samochodów. Parkingu, który będzie posiadał wolne miejsca do parkowania, a to jest wykluczone, bo wszystkie dostępne miejsca zajmą mieszkańcy (którym właśnie zlikwidowano miejsca postojowe). Gdzie będą więc parkować klienci bazarku? W parku.
Twój nick05:41, 15.04.2025
Niestety dzielnica zmierza do fundowania koszmaru parkingowego mieszkańcom. Ilość samochodów nie zmaleje, a będzie rosła, czy tego chcemy czy nie. Tworzenie ścieżek rowerowych jak nie jesteśmy w stanie wyegzekwować nie parkowania na nich jest sztuczne. Komunikacja miejska nie jest aż taka dobra żeby móc zrezygnować z samochodu. Dodatkowo zagęszczanie blokami bez pojęcia- to będzie paraliżowało miasto komunikacyjnie.
Edek07:38, 15.04.2025
Liczba (nie ilość, samochody są policzalne) samochodów będzie malała, obecnie w Warszawie są 943 samochody na 1000 mieszkańców...
Boom08:12, 15.04.2025
Edek, podaj źródło danych. Czyżby Instytut Danych Wyssanych z Palca?
Arc09:36, 15.04.2025
Liczba samochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca Warszawy w 2025 roku to 0,78.
Boom10:39, 15.04.2025
Arc, a ile to będzie po odliczeniu leasingów? Na samym Mokotowie zarejestrowano ok. 100 tysięcy ciężarówek które pewnie nigdy nie zobaczą stolicy.
4 2
to jedź
3 2
Około 80% produktów które są na bazarku, można kupić np. na pasażu przy Metrze Natolin.