Na Ursynowie powstaje Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii "Cezamat". Przy Poleczki 19 rośnie najnowocześniejsze laboratorium dla nauki i gospodarki. Dziś z udziałem wicepremiera Janusza Piechocińskiego wmurowano akt erekcyjny pod budowę obiektu.
Cezamat to projekt powołany do życia przez konsorcjum 8 warszawskich uczelni i instytutów naukowych. Cel: wybudowanie supernowoczesnej laboratoriów wyposażonych w zaawansowane urządzenia, których w Polsce dotąd nie było. Chodzi o stworzenie naukowcom warunków do pracy na najwyższym światowym poziomie, ściągnięcie do Polski wybitnych i pomysłowych naukowców, którzy w Cezamacie będą pracować nad modelowaniem i symulacjami właściwości materiałów, przebiegu procesów technologicznych, projektować przyrządy i systemy przemysłowe.
W budynkach laboratorium przy Poleczki powstaną tzw. clean roomy - pomieszczenia o wysokiej klasie czystości powietrza, odporności na drgania czy promieniowanie elektromagnetyczne. Pozwolą one na rozpoczęcie badań nad materiałami wysokich technologii - takich które mogą zmienić świat. Dlatego niektórzy Cezamat nazywają "polską Doliną Krzemową".
- Cezamat ma promienować na całą Polskę. Będą tu przygotowywane prototypowe rozwiązanie zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i wielkich korporacji. Chcemy, aby z tych rozwiązań korzystała nasza gospodarka - mówi Janusz Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej.
- Mam nadzieję, że powstające laboratorium będzie ściśle współpracować z podmiotami gospodarczymi - mówił wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. - Ważne jest, aby tutaj nie powstały tylko mury, ale zespoły współpracujące ze sobą, nadające polskiej gospodarce nowe innowacyjne impulsy - mówił Piechociński.
Budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii ma zostać zakończona w 2015 roku. Projekt finansowany jest z unijnego funduszu "Innowacyjna Gospodarka" oraz z budżetu państwa. Całość będzie kosztować ponad 385 mln złotych.
Wśród gości Cezamatu na wmurowaniu aktu erekcyjnego byli Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy oraz Piotr Guział, burmistrz dzielnicy Ursynów.
ZOBACZ UROCZYSTOŚĆ W CEZAMACIE
[WIDEO]114[/WIDEO]Policja mówiła do pustych krzeseł
A po co iść na spotkanie z nimi? Nie wiedzą jakie problemy są na dzielnicy? Nie wiedzą co mają robić i jakich przepisów pilnować? To co zrobili to taka sztuka dla sztuki. Wyjdźcie na ulice.
Boom
12:55, 2026-06-26
Burzliwa sesja na Ursynowie. Chcą odwołać burmistrza
Dlaczego mamy chłopa odwoływać? Niech sam zrezygnuje, dajmy mu tylko 7 dni żeby zdążył się spakować. Mam taczkę, możemy go dalej zawieźć w publiczne miejsce celem kompromitacji. Nie wiem czy wiecie, jako szef Rady Nadzorczej klepnął plan 1mln na napisanie planu o dofinansowanie z KPO dla Szpitala. Warszawki Szpital Południowy zapłacił za to finalnie 725tys zł firmie DELOITTE, gdy inne szpitale płaciły 25-30tyś zł. SKANDAL!!!
Mieszkaniec
12:52, 2026-06-26
Uzbecki bar zmorą mieszkańców!
Po drugiej stronie stoi grill dj burger - nikomu stamtąd dym nie przeszkadza? Guzar ma dobre ceny, dobre mięso i lokalsi zaglądają. Na mieście baraniny, cielęciny nie uraczysz w tej cenie. Kwestie Nadmiaru Boltów i Uberów to nie na Guzara zrzucać ale na polityków. Dziękujemy wyborcom prawej i lewej frakcji za głosowanie od 30 lat na swoich faworytów, to dzięki nim mamy to co mamy. Syf który nam gotowali dotarł wreszcie do bonżurów z Ursynowka. Przecież nie tylko Mordor ma być zajechany blokami, samochodami i internaszonal ludnością. A od porządnego miejsca się odwalcie bo lubie tam jeść.
BrodzikIntelektualny
12:00, 2026-06-26
Policja mówiła do pustych krzeseł
Słaba promocja spotkania, a nawet bardzo słaba. Spółdzielnia Przy Metrze umieściła na klatkach informacje o spotkaniu w ramach akcji "Bezpieczna Dzielnica", które było w Klubie Przy Lasku tego samego dnia o 10.00. Przecież gdyby organizatorzy spotkania w szkole poprosili, to mieszkańcy otrzymaliby na drzwi klatek informacje o obu tych spotkaniach. W internecie też trudno było natrafić nainfo o tym "szkolnym" spotkaniu,.
Optyczny ufolud
11:07, 2026-06-26
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz