Betonowy plac z wielką fontanną pośrodku. Tak mieszkańcy opisywali teren między parkiem Jana Pawła II a kościołem Wniebowstąpienia Pańskiego. W ubiegłym roku dzielnica postanowiła zmienić wizerunek popularnego miejsca wypoczynku. Szumnie zapowiadano walkę z betonozą.
I rzeczywiście trochę tę ursynowską "patelnię" odbetonowano. Dookoła fontanny zostały posadzone krzewy i rabaty. Pojawił się też nowy rząd drzew - lipa drobnolistna oraz świdośliwa lamarca. Są hortensje, sosny górskie oraz róże, byliny i rośliny cebulowe, m.in. jeżówki, bodziszki, narcyzy i tulipany. Plac stał się bardziej zielony.
- Od początku mieszkańcy byli niezadowoleni z wyglądu tego placu. Oprócz fontanny nic tutaj nie był, goła bryła betonu. Dlatego cieszę się, że miasto zdecydowało się na ożywienie tego terenu i wprowadzenie więcej zieleni. Jak te roślinki będą kwitnąć, to będzie tu naprawdę bardzo pięknie – mówi mieszkanka Ursynowa, wypoczywająca na ławeczce.
[ZT]18658[/ZT]
Ławek też przybyło - te wysłużone zostały zastąpione tzw. ławką warszawską - z oparciami lub bez oparć. Te drugie były jeszcze przed zakończeniem inwestycji krytykowane przez część ursynowian, głównie seniorów, dla których ławki bez oparcia są bezużyteczne. W liście do redakcji jeden z seniorów nazywał plac "Skwerem męczenników".
Dziś - po zakończeniu remontu - opinie o metamorfozie placu także są podzielone. - Oprócz tego, że przybyło więcej drzew, nie widzę za bardzo dużej różnicy. Według informacji w sieci miało być mniej betonu, a więcej zieleni. Trochę jest więcej zieleni, ale czy mniej betonu? Nie byłbym taki pewny. Remont trwał kilka miesięcy, kupę kasy to kosztowało, a efektów nie widać – podsumowuje Rafał, mieszkaniec Ursynowa.
W marcowej wypowiedzi dla naszego portalu wiceburmistrz Bartosz Dominiak tłumaczył, dlaczego zastosowano takie, a nie inne rozwiązania.
- Po pierwsze, jest to plac miejski, po którym się chodzi w wielu kierunkach. To nie jest trawnik. Po drugie, to też kwestia podziemnej infrastruktury, którą - oczywiście – można przebudować i przełożyć, ale kosztowałoby to wiele pieniędzy - mówił.
Teren zieleni to obecnie ok. 18 procent jego powierzchni, przed remontem było to zaledwie 2 procent. Takie dane podaje dzielnica.
[ZT]21266[/ZT]
Całość zaprojektowała arch. Katarzyna Łowicka z firmy Proinwestycja, znana na Ursynowie m.in. z koncepcji parku linearnego czy projektu metamorfozy "Wieloryba" pod Kopą Cwila.
Przebudowa ursynowskiej starówki - bo przypomnijmy wg projektu prof. Marka Budzyńskiego to miejsce jest rodzajem centralnego placu dzielnicy - kosztowała 1,3 mln złotych. W cenie jest już zawarta dwuletnia pielęgnacja zieleni. 100 tysięcy złotych do projektu dołożył marszałek województw mazowieckiego w ramach programu adaptacji do zmian klimatycznych.
[FOTORELACJA]5141[/FOTORELACJA]
DBC14:14, 27.04.2023
"Trochę jest więcej zieleni, ale czy mniej betonu? Nie byłbym taki pewny"
Tak, jest mniej betonu. Wystarczy spojrzeć, to widać.
Boom14:52, 27.04.2023
Było tyle szumu przy projekcie, a efekt taki sobie.
Grażyna 17:48, 27.04.2023
Byłam i widziałam. Zmiana na duży plus.
abis19:23, 27.04.2023
Te pożal się Boże "zydelki" bez oparć trzeba jak najszybciej wymienić na normalne ławki, użyteczne dla seniorów! To nie jest park tylko dla zdrowych i wydolnych fizycznie. A generalnie to krok we właściwą stronę - im mniej betonu, tym lepiej.
DBC12:29, 28.04.2023
Byłem wczoraj obejrzeć na żywo, wrażenia generalnie na plus. Jasne, chciałoby się więcej wyższej zieleni, jakichś krzewów itp. zamiast tych malutkich nasadzeń, ale rozumiem, że warunki nie pozwalały (instalacje, gleba itp.). Ogółem jest DUŻO lepiej, a już szczególnie ucieszą się te drzewa po bokach, które wreszcie mają wokół siebie więcej luzu i powierzchni do wchłaniania deszczu. Na serio, jeśli ktoś krytykuje efekty tej przebudowy, niech wybierze się na dowolny inny plac w Warszawie i porówna.
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Od razu deportacja dla tego śmiecia
Polak
17:51, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
Dobrze byłoby, żeby zrobiono strefę płatnego parkowania, tak jak na części Raabego przy Galerii Ursynów. Większość aut zostawiają na tym parkingu przyjeżdżający do metra z okolic. Po zlikwidowaniu parkingu przy dawnym Tesco jest armageddon z parkowaniem.
Natolin
17:05, 2025-05-17
Siedmiolatka z pytaniem do burmistrza! Co odpowiedział?
a kiedy Karczunkowska?
agnik
10:23, 2025-05-17
Ruszył remont dużego parkingu na Ursynowie
A na Bartóka dalej brak jakiejkolwiek infrastruktury rowerowej, która połączyłaby stację Metra Ursynów i Veturilo z kampusem SGGW. Burmistrz Kempa najpierw zablokował realizację pasów rowerowych na tej ulicy, a potem obiecał drogę dla rowerów, która do dziś nie powstała i raczej nie powstanie...
Obserwator
10:15, 2025-05-17
5 1
Ale widziałaś, że tam jest też sporo ławek z oparciami? Można sobie wybrać, jak kto woli.