Zamknij
REKLAMA

Więcej drzew na skwerku przy Cybisa, ale kosztem górki saneczkowej?

14.47, 17.10.2022 Kamil Witek Aktualizacja: 14.50, 17.10.2022
Skomentuj KW
REKLAMA

Kolejne drzewa i krzewy na skwerku przy Cybisa. Dzielnica sadzi, a mieszkańcy obawiają się o bezpieczeństwo swoich dzieci. Czy nasadzenia staną na drodze zimowemu szaleństwu?

Ruszają prace nad dalszym zazielenieniem skwerku przy ul. Cybisa. To realizacja zaległego projektu z budżetu obywatelskiego „Zielone skwery na Ursynowie” autorstwa radnego Otwartego Ursynowa Pawła Lenarczyka, na który zagłosowało 2,7 tys. osób. Teraz jednak pojawiają się pytania, czy to na pewno dobry pomysł.

- Jeśli to miałaby być łąka kwietna z prawdziwego zdarzenia, to jak najbardziej tak, ale drzewa… Tu jest szaleństwo, gdy pojawia się śnieg. Już te drzewa, które są, mogą być niebezpieczne - mówi pani Elżbieta, mieszkanka okolicy.

Drzew nie da się przesunąć

Na skwerku znajdującym się u podnóża górki dzielnica posadzi trzy drzewa i ok. 50 m kw. krzewów. Dla zjeżdżających na sankach dzieci zderzenie z nawet niewielkim drzewem może się skończyć tragicznie. Podobne obawy mieszkańcy mieli dwa lata temu, gdy na skwerku - także w ramach budżetu obywatelskiego - posadzono kilka drzew i tuż przed stokiem powstała ogrodzona łąka kwietna i postawiono ławkę. Wówczas władze Ursynowa obiecały, że w razie opadów śniegu ogrodzenie zostanie zdemontowane. Zasadzanych właśnie drzew nie da się jednak zdemontować.

- Przy planowaniu nasadzeń było uwzględnione, żeby w zimę była możliwość zjeżdżania na sankach. Z tego samego względu do przestawienia w ramach projektu jest jedna ławka - uspokaja wiceburmistrz Bartosz Dominiak.

Łąka u podnóża górki. Już raz się nie udała

Drzewa i krzewy to niejedyne zmiany, jakie czekają skwerek przy Cybisa. Wykonawca skuje jeszcze pamiętające początki osiedla asfaltowe ścieżki. W ich miejscu wylana zostanie nowa mineralno-żywiczna nawierzchnia.

- Założeniem było, żeby upodobnić tę część skwerku do tej zadrzewionej. To będą chyba ostatnie rzeczy, jakie jeszcze można tam zrobić - stwierdza wiceburmistrz Dominiak.

Tylko jak to wyjdzie? Upiększanie tego kawałka zielonego terenu do tej pory nie szło dzielnicy najlepiej. Posadzona dwa lata temu łąka kwietna okazała się niewypałem.

- Trochę się tym interesuję i to, co było, to nie była łąka kwietna. Z drugiej strony ludzie też tędy przechodzili, wychodzili z psami i deptali - zauważa mieszkanka okolicy.

W przyszłym roku łąkę urząd planuje nieco podrasować. - Mam w głowie pomysł, żeby dosypać tam nasion i ją zagęścić - mówi Bartosz Dominiak.

Oprócz skwerku przy Cybisa zmiany w ramach „Zielonych skwerów” czeka jeszcze kilka innych terenów. W najbliższym czasie prace będą trwały na polance przy Raabego, przy ul. Bogatki oraz przy ul. Akustycznej. Zakończenie do połowy grudnia.

(Kamil Witek)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (10)

Zbuntowany KaszojadZbuntowany Kaszojad

7 3

Na Polance Raabego poestają utwardzone alejki zamiast trawnika - ładne mi "zielone skwery". Komu przeszkadzał łasny trawnik? Ławek dookoła też nie brakuje. 15:43, 17.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Mieszkanka Zakątka CMieszkanka Zakątka C

8 8

Nie interesuje nas ta górka. Mało tu zieleni. Powinny być nowe drzewa. 18:07, 17.10.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Mieszkaniec spółdzieMieszkaniec spółdzie

4 4

Nasadźcie sobie drzew za śmietnikiem. Nam się drzewa podobają i lubimy je, a wam zasłonią widok z "apartamentów". Wszyscy będą zadowoleni. 00:27, 18.10.2022


~Mieszkanka Zakątka ~Mieszkanka Zakątka

0 3

Lubię patrzeć na stare bloki. Są wręcz urocze. Po co ta górka jak nie ma już właściwie śniegu, lepsze drzewa? 16:41, 18.10.2022


Ada22 Ada22

9 9

Czyli Dominiak z Lenarczykiem psują dzieciakom możliwość saneczkowania. A skwer przy Cybisa kilka lat temu został zagospodarowany w ramach budżetu obywatelskiego. Teraz pomysły by sadzić drzewa przed stokiem saneczkowym górki to głupata i nieodpowiedzialność. Może burmistrz Kempa pomoże uratować stok dla saneczek. 18:32, 17.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

asteraster

11 8

Zimy są praktycznie bezśnieżne. Po za tym dzieci powinny same ogarniać, że jeśli wjada w drzewo to będzie bolało. 12:09, 18.10.2022


 ~Mieszkanka Zakątka ~Mieszkanka Zakątka

0 4

Mnie bardziej szokuje, że boisko szkolne jest tuż pod naszymi oknami. Nie wyobrażam sobie tych hałasów. Na pewne tak tego nie zostawię. 16:38, 18.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

po-elapo-ela

1 0

Można było kupić z drugiej strony budynku. 13:35, 10.11.2022


UrsynowiankaUrsynowianka

3 1

Boisko szkolne przeszkadza? A to kupując mieszkanie go nie było? 07:04, 20.10.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Erwin Erwin

2 2

Kto kupując? Jak ty piszesz po polsku? 13:08, 20.10.2022


REKLAMA
REKLAMA
0%