„Czy jakość wody w Warszawie jest dobra?” – to pytanie, które przynajmniej raz zadało wielu mieszkańców Warszawy. Czy z wody można bezpiecznie korzystać i dlaczego czasem zdarza się, że pomimo zapewnień wodociągów, z kranu nie płynie woda, jakiej byśmy oczekiwali?
Warszawskie wodociągi w coraz lepszym stanie
Już w 2015 roku została oddana ostatnia duża inwestycja SUW „Praga” – instalacja ozonowania pośredniego oraz filtrów węglowych. Był to znaczący krok w kierunku poprawy jakości wody w Warszawie.
Każdego dnia do użytkowników trafia około 300 milionów litrów oczyszczonej wody. Władze wodociągów utrzymują, że jest ona zdatna do picia w każdej dzielnicy.
Faktycznie, woda wodociągowa przechodzi wiele analiz o różnych porach dnia. Nie należy się więc obawiać, że jest niezdrowa. Problemem jest fakt, że po drodze jej właściwości ulegają zmianie, jest wzbogacana w dodatkowe pierwiastki.
Ogromnym problemem jest stan rur. Zazwyczaj za właściwości wody z kranu nie ponoszą winy zakłady wodociągowe, a administratorzy budynków, którzy zaniedbali instalacje hydrauliczne. Należy pamiętać, ze zakład zgodnie z przepisami odpowiada za jakość wody do głównego wodomierza w budynku. Z tych powodów tak ważna jest filtracja wody w konkretnych domach. To najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed nadmiarem zanieczyszczeń.
Twardość wody – problem, który pozostaje
Wyniki analizy wody przedstawione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wskazują na dość wysoki stopień twardości wody.
W II półroczu 2016 roku Zakład Centralny SUW FILTRY odnotował maksymalny stopień twardości wody na poziomie 250 mg CaCO3. W SUW Praga było to 239 mg CaCO3, natomiast w Zakładzie Północnym aż 283 mg CaCO3.
W SUW „Stara Miłosna” oraz SUW „Wola Grzybowska” twardość wody to nawet 328 mg CaCO3.
Z czym to się wiąże?
Warto wspomnieć, że wysoki stopień twardości wody wynika z dużego stężenia jonów wapnia i magnezu w wodzie. Nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, jednak twardość wody znacznie zmniejsza komfort życia, a w dodatku ma negatywny wpływ na instalacje hydrauliczne, grzewcze, a także urządzenia AGD.
Jednym z najczęściej spotykanych objawów twardej wody jest osad gromadzący się w czajniku. Każdy z nas nieraz miał szansę go zaobserwować.
Ten sam nalot gromadzi się na częściach pralek i zmywarek, dlatego ulegają licznym awariom. Ponadto może prowadzić do drogich napraw instalacji grzewczych oraz hydraulicznych.
Twarda woda sprawia, ze tkaniny po praniu tracą swój pierwotny kolor, są szorstkie. Naczynia po płukaniu w zmywarce mogą stać się matowe, a nawet wyglądać, jakby były zarysowane.
Warto wspomnieć, że woda o wysokim stopniu twardości nie jest polecana osobom z nadwrażliwością skóry. Może ją dodatkowo przesuszać, prowadzić do powstawania zaczerwienień.
Najlepsza recepta na twardość wody
Najczęściej polecanym rozwiązaniem jest instalacja zmiękczacza wody. Doskonale sprawdzi się w przypadku, kiedy istnieje możliwość podłączenia urządzenia przed podgrzewaniem wody.
Doskonałym urządzeniem zmiękczającym wodę jest Ecoperla Toro przeznaczony do małych i średnich gospodarstw domowych.
Działa na zasadzie wymiany jonowej. W tym celu zastosowano najlepszą na rynku żywicę jonowymienną Lewatit niemieckiej produkcji. W trakcie filtracji woda pozbawiana jest jonów wapnia i magnezu. To świetny sposób na redukcję stopnia twardości wody.
Osobom, które nie mają możliwości podłączenia tego typu urządzenia polecane są systemy odwróconej osmozy. Informacje na ich temat można znaleźć na stronie internetowej: http://www.filtry-do-wody.info/odwrocona-osmoza/
Jak skutecznie chronić się przed zanieczyszczoną wodą?
Do jednych z najprostszych metod stosowanych przez administratorów budynków należą filtry narurowe. Ta metoda nie sprawdza się w każdym przypadku. Za każdym razem zapotrzebowanie na konkretną jakość wody jest trochę inne. Jeżeli odczuwasz u siebie problem związany z wodą użytkową, a nie wiesz jak sobie z nim poradzić, warto zapytać o poradę eksperta z branży uzdatniania wody. Jest to możliwe za pośrednictwem czatu dostępnego na filtry-do-wody.info
(mat. promocyjny)
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz