Onkobieg, organizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Mięsaki i Czerniaki Sarcoma, to wydarzenie pod każdym względem wyjątkowe. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo Onkobieg “wbiega w dorosłość”, obchodząc swoje 18. urodziny. Przez prawie dwie dekady inicjatywa rozrosła się z lokalnego warszawskiego biegu w ogólnopolskie wydarzenie promujące zdrowie, profilaktykę onkologiczną oraz solidarność z osobami dotkniętymi chorobą nowotworową.
Są trzy cele Onkobiegu. Pierwszy to ten związany z profilaktyką i edukacją zdrowotną. Drugi cel to wsparcie emocjonalne dla pacjentów i wsparcie społeczne w leczeniu. A trzeci cel to pozyskanie środków na naszą działalność statutową, całoroczną
- mówi Szymon Bubiłek ze stowarzyszenia Sarcoma.

Onkobieg nie jest zwykłą biegową imprezą. Tu nie liczy się czas czy śrubowanie wyników. Pomimo nazwy do uczestnictwa nie jest wymagane nawet przebiegnięcie trasy. Dystans można pokonać również marszem, na hulajnodze czy też desce. Liczy się udział. Aby wziąć udział w biegu, konieczne było skorzystanie z zapisów, które już się zakończyły. Zapisująca się osoba dokonywała deklaracji dystansu, jaki zamierza przebiec.
Jak mówią organizatorzy, tegoroczne zainteresowanie akcją przeszło ich oczekiwania. W zeszłym roku na Ursynowie wystartowało 1720 osób, w tym roku limit zwiększono do 2000.
Onkobieg odbywać się będzie jednocześnie w trzech miejscach w Polsce. Na Ursynowie, w Szczodrem i Starachowicach. Główna część wydarzenia tradycyjnie odbędzie się przy Narodowym Instytucie Onkologii na ul. Roentgena, gdzie będą start i meta biegu stacjonarnego. Biegać z Onkobiegiem i fundacją Sarcoma można jednak na całym świecie. Wystarczyło w momencie rejestracji zadeklarować chęć odbycia biegu indywidualnego.
Można biegać z nami na całym świecie. Wiemy, że w Barcelonie jest kilku lekarzy, którzy pobiegną razem z nami. Mamy też zadeklarowanych uczestników w Lozannie w Szwajcarii
- mówi Szymon Bubiłek.

Impreza będzie transmitowana w internecie. W studiu będą rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Poruszane będą tematy profilaktyki zdrowotnej i leczenia chorób nowotworowych, oraz rehabilitacji po zakończonej terapii.
Będą też różne panele, od konkretnych nowotworów po bardziej systemowe podejście do raka i jego leczenia. W tym roku naszymi gośćmi oprócz lekarzy, medyków i specjalistów ędą też sportowcy
- zapowiada Szymon Bubiłek.
Bubiłek zdradził nam, że wśród zaproszonych gości będą: Dominika Stelmach - wicemistrzyni świata w długodystansowym biegu górskim oraz maratończyk Dariusz Nożyński. Onkobieg będzie okazją do wykonania bezpłatnych badań profilaktycznych. W poprzednich edycjach uczestnicy mogli skorzystać z badań dermatoskopowych skóry, pomiaru glukozy we krwi i ciśnienia tętniczego czy też zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku.
W ciągu 17 dotychczasowych edycji uczestnicy Onkobiegu pokonali wspólnie niemal 200 tysięcy kilometrów i zebrali ponad milion złotych na wsparcie chorych oraz profilaktykę. Zebrane środki pozwalają na wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia Sarcoma, m.in. przez finansowanie protez kończyn utraconych w wyniku nowotworu, kosztów dojazdów pacjentów do szpitali, zapewnienie wsparcia psychoonkologicznego, a także wyposażanie szpitali w niezbędny sprzęt medyczny.
Środki zbierane były w formie wpisowego dla uczestników, które wynosiło 70 zł. Do zakończenia biegu trwa też zbiórka dostępna na stronie wydarzenia, do której każdy może się dorzucić.
Zachęcam do tego, żebyśmy potraktowali Onkobieg jako doświadczenie społeczne. Każdy indywidualnie tworzy Onkobieg. Czy z pakietem, czy bez. Jeśli ktoś miałby jeszcze ochotę dołączyć do nas, wystarczy że przebiegnie dowolny dystans, zrobi zdjęcie i oznaczy je hashtagiem Onkobieg. To będzie trochę tak jakbyśmy byli razem
- mówi Szymon Bubiłek.
Jedno okrążenie trasy wiodącej po ulicy Roentgena i alejkach NIO liczyć będzie 1950 metrów - przy przekraczaniu mety uczestnik dostaje na rękę frotkę, która świadczy o liczbie pokonanych okrążeń. Wszystkie frotki są zliczane, a sponsorzy wpłacają pieniądze za pokonane okrążenia. Biegi rozpoczną się w niedzielę 14 września o godzinie 11 i potrwają przez 60 minut. Dla osób wybierających opcję wirtualną, czas na pokonanie trasy w tym samym wymiarze 60 minut przypada między godziną 7 a 12. Przy NIO na Ursynowie atrakcje ruszają już od godz. 9, o 10:45 rusza wspólna rozgrzewka.
Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do kibicowania uczestnikom i udziału w wydarzenia. By dołączyć do inicjatywy, nie trzeba biec. Wystarczy przyjść dobrze się bawić, a uzyskane w trakcie imprezy informacje przekazać dalej. Portal Haloursynow.pl jest patronem medialnym imprezy.
Fragment ulicy Roentgena na wysokości Onkologii zostanie w niedzielę zamknięty. Od godziny 10 do 13 będzie zamknięty odcinek ulicy Roentgena pomiędzy skrzyżowaniem z ulicą Pileckiego a rondem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (bez skrzyżowań). Autobusy linii 179, 209, 715, 737 zostaną skierowane na trasy objazdowe.
Autobusy linii 179 od skrzyżowania I. Gandhi i rtm. W. Pileckiego, w obydwu kierunkach, pojadą ulica rtm. W. Pileckiego. Autobusy 207, 715, 737 ominą utrudnienia w kierunku Ursynowa Płd. i Ursynowa Płn., od skrzyżowania ulicy Puławskiej z F. Płaskowickiej, jadąc ulicami Puławską i E. Romera. W stronę Dawid, P+R, al. Krakowska, Cm. Południowego od skrzyżowania ulic S. Herbsta i rtm. W. Pileckiego pojadą ulicami rtm. W. Pileckiego i Puławską.

Ursyniak11:41, 12.09.2025
Miłego biegania! Ale mapa całkowicie do niczego.
Waldi06:11, 14.09.2025
Czy nie można tego organizować w lesie? Trzeba koniecznie innym dowalić, polsza...
Odyn 09:28, 14.09.2025
Jeżeli nie podobają się ci takie inicjatywy, to w każdej chwili możesz się spakować i wyprowadzić. Mieszkanie w Warszawie i w "polszy" nie jest obowiązkowe.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Park nad POW. Nowa część oficjalnie otwarta!
mnie brakuje pięknych, schludnych paczkomatów: przykładowo takich, jak na skwerku przy Pileckiego vis a vis Onkologii
@
15:49, 2025-11-28
W nocy i rano ślisko! IMGW ostrzega przed oblodzeniem
Proszę te ostrzeżenia wysyłać do konkretnych podmiotów tak by nie zaspali z ogarnianiem chociaż chodników.
Q
14:27, 2025-11-28
Park nad POW. Nowa część oficjalnie otwarta!
A gdzie są te 4 toalety z projektu? Jedynie pojawił się kod QR o toaletach.
Boom
14:03, 2025-11-28
Deweloper wykłada karty na stół. Co powstanie po Tesco?
Mieszkam przy ul. Wąwozowej 17/19 blok pod którym idzie ulica pierwszy blok przy metrze Kabaty, jest tam teraz Empik, prosimy Pana Burmistrza i Dewelopera o pobudowanie, jakiegoś super marketu, po Tesco nie ma sklepu większego a to jest Centrum Kabat metro Kabaty i ja jeżdżę autobusem 504 na Dereniową i robię zakupy w Biedronce, a inni jeżdżą na Stokłosy, metrem i w inne dalekie miejsca, jest tylko Lidl i to daleko od Metra Kabaty na Stryjeńskich, miało się mieszkać miło i przyjemnie przy metrze a tu sklepu większego nie ma, Echo sprzedawało kawalerki po 25 tys metr + obligatoryjnie garaż i ma nie być blisko sklepu, ja też jak kupowałam mieszkanie było drogo 20 lat temu bo przy samym metrze pierwszy blok i żeby nie było większego sklepu to po co kupować te mieszkania i walić wielką kasę w milionach, jak pół dnia trzeba jechać daleko do sklepu i robić zakupy, masakra bez większego sklepu, my mieszkańcy Kabat przy metrze nie mamy większego sklepu i prosimy o pobudowanie jakiegoś sklepu a nie tak, nie może tak być, Agnieszka z Wąw 19
Agnieszka
13:33, 2025-11-28