Pod pomnikiem ofiar terroru komunistycznego, obok kościoła św. Katarzyny, pojawiły się dziś kwiaty i znicze. 1 marca to dzień pamięci o żołnierzach wyklętych - tych, którzy nie zaprzestali walki po wojnie i którzy zginęli z rąk oprawców z NKWD i KBW.
Na Ursynowie znajduje się jeden z pierwszych pomników poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego w latach 1944-56. Krzyż i głaz z wierszem Tadeusza Porayskiego, więźnia Mokotowa, stoją na wzniesieniu przy Dolinie Służewieckiej, w miejscu, gdzie potajemnie pogrzebano ok. dwóch tysięcy zabitych.
Dziś przed pomnikiem pojawiło się kilkaset osób, aby uczcić pamięć powojennych powstańców. Swoją metę miała tu kolejna rowerowa masa krytyczna, która przejazdem ze śródmieścia na Ursynów złożyła hołd żołnierzom wyklętym.
- Tuż obok, w kościele, w prezbiterium znajduje się wizerunek jednego z żołnierzy wyklętych - pułkownika Łukasza Cieplińskiego, zastrzelonego w więzieniu mokotowskim właśnie 1 marca. Pamiętajmy o nich, o tym kim byli i co zrobili. To są nasi śpiący polscy rycerze - mówił ks. Wojciech Gnidziński, proboszcz kościoła św. Katarzyny.
Prof. Jan Żaryn, prezes stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, które obok dzielnicy Ursynów było współorganizatorem uroczystości, przytaczał wiersz, który widnieje na głazie poświęconym ofiarom terroru komunistycznego.
- "Przechodniu, pochyl czoło, wstrzymaj krok na chwilę. Tu każda grudka krwią męczeńską broczy. To jest Służewiec, to są nasze Termopile". Staramy się, aby tych 300 spartan zawładnęło dziś całą przestrzenią polską. Od nas zależy czy oni będą z nas dumni, czy Polska jest i będzie - to jest nasza rola - mówił prof. Żaryn.
Kwiaty pod pomnikiem na górce św. Katarzyny złożyli przedstawiciele urzędu dzielnicy Ursynów - wiceburmistrz Łukasz Ciołko w towarzystwie szefowej Rady Dzielnicy - Teresy Jurczyńskiej-Owczarek, radnych Kamila Orła, Michała Radziwiłła i Pawła Lenarczyka. Kwiaty składali też radni PiS, środowiska patriotyczne oraz uczniowie szkół ursynowskich. Zabrzmiała pieśń "Boże coś Polskę" (w dwóch wersjach równocześnie: "Ojczyznę wolną pobłogosław nam panie" i "Ojczyznę wolną racz na wrócić Panie") a pamięć wyklętych uczczono okrzykami "Chwała bohaterom".
Wieńce i znicze pojawią się również na grobach pomordowanych na cmentarzu przy Wałbrzyskiej.
O 16:30 rozpocznie się prezentacha umundurowania, wyposażenia oraz dioramy obozowiska Żołnierzy Wyklętych. O 17:00 wykład pt. "Narodowe Siły Zbrojne a propaganda komunistyczna" wygłosi prof. Jan Żaryn.
O 18:00 w kościele odprawiona zostanie uroczysta msza św. z asystą Grupy Rekonstrukcji Historycznych Narodowych Sił Zbrojnych „Podlasie” a o 19:00 - rozpocznie się projekcja spektaklu Teatru Telewizji pt. Śmierć Rotmistrza Pileckiego.
[WIDEO]133[/WIDEO]Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz