Zamknij

Jak znaleźć grób na cmentarzu? Pomoże wyszukiwarka

13:43, 31.10.2024 PAP
Skomentuj Aleja Zasłużonych na Starych Powązkach, foto: Adrian Grycuk Aleja Zasłużonych na Starych Powązkach, foto: Adrian Grycuk

Są tam dane ponad 200 tys. grobów i ponad pół miliona osób pochowanych. Jak znaleźć grób na cmentarzach warszawskich? Miasto przypomina o specjalnie stworzonej wyszukiwarce. Swoje wyszukiwarki mają też cmentarze poza miejską administracją.

W serwisie mapowym Warszawy można znaleźć położenie grobu na pięciu stołecznych cmentarzach. - Baza danych obejmuje blisko 240 tys. grobów i ponad 500 tys. osób pochowanych - przypomniało biuro stołecznego konserwatora zabytków.

W wyszukiwarce dostępne są dane z pięciu warszawskich cmentarzy: Starych Powązek, komunalnego północnego, cmentarza Wojskowego na Powązkach, części cmentarza Ewangelicko-Augsburskiego i części cmentarza Prawosławnego na Woli.

Wyszukiwarka grobów w Warszawie

By skorzystać z serwisu, należy wejść na stronę https://testmapa.um.warszawa.pl/ wybrać kafelek "wyszukiwarka pochowanych", a następnie, korzystając z pionowego menu po lewej stronie, wybrać nekropolię, wpisać dane osoby pochowanej itp. Im więcej danych, jak np. data śmierci - tym wskazanie będzie dokładniejsze. Wyszukiwarka znajdzie osoby pochowane do 2019 r.

Inne duże warszawskie cmentarze także mają swoje wyszukiwarki grobów i pochowanych. 

Największy w mieście Cmentarz Bródzieński (Bródnowski) ma cyfrową bazę pochowanych na tej stronie internetowej.

Swoje własne wyszukiwarki (obok tej na mapie, o której piszemy powyżej) mają też: Cmentarz Północny na Wólce Węglowej - groby można wyszukać również tutaj. Cmentarz Południowy - wyszukiwarka grobów znajduje się tutaj.

Wśród cmentarzy z wyszukiwarkami - jak na razie - nie ma cmentarzy znajdujących się na Ursynowie.

Zaczęło się od Starych Powązek

Pomysł na inwentaryzację grobów na warszawskich cmentarzach zabytkowych powstał w biurze stołecznego konserwatora zabytków. Prace rozpoczęto w 2009 r. od najstarszego z nich, Powązek, założonego w 1790 r. Inwentaryzację nagrobków tej nekropolii zakończono w 2019 r.bZe Starych Powązek spisano ponad 98 tys. grobów, pól grobowych i tablic memoratywnych. Pochówki są w 436 kwaterach, w Alei Zasłużonych i w katakumbach. Praca trwała 10 lat.

W trakcie prowadzenia inwentaryzacji powstawała elektroniczna baza danych z informacjami o wyglądzie, stanie zachowania i lokalizacji wszystkich obiektów.

Dzięki połączeniu jej z internetowym serwisem mapowym i znajdującą się tam wyszukiwarką zgromadzona dokumentacja jest powszechnie dostępna. Warszawiacy mogą za jej pomocą odnaleźć położenie grobu swojego przodka lub osoby, którą się interesują

- przekazało biuro konserwatora.

Projekt był pierwszym w historii cmentarza przedsięwzięciem na taką skalę. Wcześniejsze działania inwentarzowe prowadzone były wybiórczo. Skupiano się w nich zazwyczaj na najstarszej części nekropolii lub spisywano jedynie pomniki wyjątkowe pod względem artystycznym lub poświęcone znanym osobom.

Najciekawszym i jednocześnie najtrudniejszym aspektem pracy inwentaryzatorów na Powązkach było odczytywanie zatartych, nieczytelnych inskrypcji. Wypróbowanych zostało kilka metod.

Ostatecznie jednak najlepsze rezultaty przynosiło polewanie wodą, a także podświetlanie inskrypcji pod odpowiednim kątem, by wydobyć kontrast między płaską powierzchnią a głębią liter. Często zdarzały się także pomniki porośnięte mchem, przysypane ziemią i porośnięte roślinnością. W takich przypadkach niewiele można było zrobić, ponieważ zespół nie miał uprawnień konserwatorskich, aby oczyścić kamień. Finalnie inskrypcje skryte pod mchem udawało się jednak zazwyczaj odszyfrować za pomocą dotyku

- wyjaśniło biuro konserwatora.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%