Sesję, która odbyła się w auli Politechniki Warszawskiej otworzyła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska Grupińska. Wprowadzono sztandar miasta, a straż miejska odegrała na trąbkach hejnał warszawski.
Z okazji Dnia Pamięci Warszawy wręczono odznaki Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy pięciu osobom. To czterech powstańców warszawskich, a także osadzony w kolonii karnej dziennikarz i działacz mniejszości polskiej na Białorusi Andrzej Poczobut.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że bez Powstania Warszawskiego nasza wolność wyglądałaby inaczej.
- Jestem głęboko przekonany, że gdyby nie było Powstania Warszawskiego, nie bylibyśmy tak bezpieczni, jak jesteśmy dzisiaj - powiedział prezydent.
Dzisiaj chciałbym powiedzieć o czymś, o czym nigdy nie mówiliśmy tak dobitnie (...), a mianowicie o miłości do naszego miasta. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że padają pewne słowa, które przez lata stały się pewnego rodzaju sloganem. Wszyscy nasi honorowi obywatele kochali i kochają Warszawę. Powstańcy też kochali i kochają Warszawę i całe swoje życie poświecili naszemu miastu. To nie jest frazes, to jest głębokie uczucie, które polegało na tym, żeby oddawać zdrowie, niekiedy życie, a później poświęcić całe życie, żeby Warszawa wyglądała tak, jak teraz
- podkreślił Trzaskowski.
Zaznaczył, że miłość do tego miasta, chęć pracy na jego rzecz, to wszystko było przekazywane z pokolenia na pokolenie, "dzięki takim ludziom jak honorowi obywatele Warszawy, których dzisiaj chcemy uczcić".
- Przekazywali nam również chęć pracy organicznej dla miasta, które się kocha. Dzisiaj możemy być dumni z tego, jak Warszawa wygląda, to wspólny sukces wszystkich warszawiaków - dodał.
Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy nadano powstańcom: Barbarze Gancarczyk, pseudonim Pająk; Stefanowi Meissnerowi, pseudonim Krzysztof; Zbigniewowi Rylskiemu, pseudonim Brzoza; Annie Stupnickiej-Bando.
Barbara Garncarczyk podziękowała za to, że mogła dołączyć do grupy ludzi szczególnie dla Warszawy zasłużonych.
- Warszawa zawsze byłą dla mnie najukochańszym miastem i nigdy by mi nie przyszło do głowy, żeby opuścić to miasto - mówiła wzruszona. Opowiedziała, że gdy wróciła do Warszawy 10 lutego 1945 roku, od razu zgłosiła się do Biura Odbudowy Stolicy, w którym od razu rozpoczęła pracę. Jako architekt, pracowała dla Warszawy przy projektowaniu osiedli mieszkaniowych.
- W imieniu wszystkich dzisiaj uhonorowanych chciałabym podziękować za to uhonorowanie nas, skromnych ludzi, którzy robili tylko to, co uważali, że trzeba robić. Dokąd będziemy żyć, będziemy kochać to miasto i pamiętać o nim - powiedziała z kolei inna honorowa obywatelka Warszawy Anna Stupnicka-Bando.
My, dzieci Warszawy, tak głośno krzyczeliśmy: "Wolność, wolność ponad wszystko", że nawet Adolf w Berlinie usłyszał i się tak zdenerwował, że rozkazał zrównać z ziemią to miasto. Miało zniknąć z map Europy. Warszawa jednak powstała, jak feniks z popiołów i jest dzisiaj jednym z najpiękniejszych miast Europy
- powiedział Stefan Meissner. Podkreślił, że jest dzisiaj najszczęśliwszym członkiem na świecie.
- Pamiętajcie młodzi, że wolność i demokracja nie jest gwarantowana na zawsze. Zależy od nas wszystkich - przestrzegał.
Na uroczystości w auli Politechniki Warszawskiej wręczono również statuetki Syreny Warszawskiej przyznane laureatom Nagrody m.st. Warszawy. Zostało nimi 25 osób fizycznych i organizacji.
Wśród nagrodzonych jest ursynowianka Magdalena Gilarska, działaczka społeczna, prezeska stowarzyszenia Pomagamy seniorom. Podczas pandemii ta ostatnia organizacja wspólnie z mieszkańcami organizowała akcję "Senior w koronie", pomagając starszym osobom przetrwać ten trudny czas. Gilarska jest też zaangażowania w utworzenie i prowadzenie punktu sąsiedzkiego Przynieś - Wynieś - Porozmawiaj przy ul. Malinowskiego 5 na Imielinie.
To wyróżnienie jest dla mnie nie tylko dowodem uznania za moją pracę, ale przede wszystkim świadectwem, że działania na rzecz seniorów są dostrzegane i doceniane. Dziękuję i serdecznie gratuluję wszystkim laureatom
- podziękowała laureatka w mediach społecznościowych.
[FOTORELACJANOWA]5820[/FOTORELACJANOWA]
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.