W pierwszy wiosenny wieczór w tym roku Ursynoteka przygotowała coś wyjątkowego dla mieszkańców. Podczas kolejnego spotkania z cyklu "Wieczór z non-fiction", ursynowianie spotkają się z gościem specjalnym, z którym wymienią się wspomnieniami i historiami z czasów PRL. Do naszej dzielnicy przyjedzie autor wielu książek o tej tematyce, w tym tej najnowszej: "Zakupy w PRL".
Ta książka jest efektem kilkudziesięciu rozmów z ludźmi, którzy pamiętają tamten czas i stali po drugiej stronie lady. Pamiętajmy też, że ci ludzie, którzy zajmowali się handlem, sami później stawali się klientami. Po obu stronach tej lady stali i po obu stronach musieli się zderzyć z podobnymi problemami
- mówi Wojciech Przylipiak, autor książki, gość Ursynoteki.
Oprócz wielu historii i rozmów autor zadba o te materialne wspomnienia. Przywiezie ze sobą walizkę wypełnioną gadżetami, dzięki, którym uczestnicy powrócą do przeszłości. Będzie wiele zdjęć, ale też kartki, reklamówki, gadżety reklamowe, prasa, torby wielokrotnego użytku czy zwrotne butelki po oranżadzie zamykane na porcelanowy kapsel. Nie zabraknie różnego rodzaju pieniędzy i środków płatniczych czy charakterystycznych przedmiotów, które można było kupić w wielu miejscach.
- Będę miał też takie przedmioty, które przywołają kilka ciekawych zapachów sprzed lat - zachęca Przylipiak.
Spotkanie z Wojciechem Przylipiakiem odbędzie się w czwartek 21 marca o godz. 18 w Muzeum Ursynoteki przy ul. Barwnej 8, a poprowadzi je Paweł Jaskulski. Wstęp wolny. Sam gość przyznaje, że będzie wesoło, ale nie przez cały czas.
Bardzo często podczas spotkań i wspomnień opowieść zaczynamy siłą rzeczy troszkę zabawnie, humorystycznie, nostalgicznie, bo cofamy się do czasów naszej młodości. Ale później zaczyna się już opowieść bardziej mroczna. Jak sobie pomyślimy, że musielibyśmy stać po kilka godzin dziennie po każdą potrzebną rzecz, to okazuje się, że wcale tak śmiesznie i humorystycznie nie było...
- mówi Wojciech Przylipiak.
Podczas wydarzenia będzie można również kupić książkę "Zakupy w PRL" i zagłębić się w opisanych tam historiach w swoim wolnym czasie.
- Kilka sztuk przywiozę, więc jak ktoś będzie chciał zabrać to domu, to chętnie się wpiszę i coś tam ciekawego z gadżetów dołożę - dodaje Przylipiak.
Na Ursynowie w siedzibie Ursynoteki przy ul. Barwnej 8 - w miejscu środowego spotkania - znajduje się muzeum Ursynowa. Jedno z pomieszczeń wystylizowane jest na pokój z czasów PRL: z meblościanką, ławą i fotelami z epoki oraz oryginalnymi sprzętami - telefonem, magnetofonem czy maszyną do pisania. Inne to odtworzony gabinet Juliana Ursyna Niemcewicza - patrona Ursynowa.
[FOTORELACJA]730[/FOTORELACJA]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz