Pięciu młodym chłopakom - Dominikowi, Piotrowi, Radkowi, Patrickowi oraz Minukowi - temat ekologii i środowiska nie jest obojętny. Gdy otrzymali szansę wzięcia udziału w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii", której celem jest wykonanie projektu społecznego, wiedzieli, że nie zmarnują takiej okazji. Ursynów mocno ich zainspirował.
- Na pomysł ecovity wpadliśmy, gdy zobaczyliśmy, jak wielki kontrast występuje pomiędzy Zielonym Ursynowem a zabetonowaną Pragą. Nie chcemy, by to w przyszłości stało się z naszą dzielnicą, w której się wychowaliśmy. Projekt powstał od razu po tym, gdy dostrzegliśmy te wielkie różnice w poszczególnych rejonach Warszawy - mówi kierownik projektu Dominik Dyga.
Dziś jeżdżą po warszawskich liceach i przekazują swoją wiedzę dalej. Od października zespół ecovity organizuje eko-quizy. Wszystko odbywa się na urządzeniach mobilnych, tak aby było, jak najbardziej ekologicznie.
Cała inicjatywa eko-quizów w szkołach ma za zadanie badanie świadomości ekologicznej młodzieży. Używamy w tym celu platformy Kahoot, dzięki której możemy bez marnowania papieru przeprowadzać quizy, a dodatkowo wprowadzić element rywalizacji
- mówi Dominik.
Chłopaki w sumie odwiedzą 8 placówek. Udało im się już dotrzeć do XLII LO im. Marii Konopnickiej, XLIV LO im. Stefana Banacha, XXI LO im. Hugona Kołłątaja oraz LXXV LO im. Jana III Sobieskiego. Przed nimi kolejne cztery szkoły - LXIII LO im. Lajosa Kossutha, CLV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego, II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stefana Batorego oraz jedna wciąż poszukiwana.
Zespół ecovita po zrealizowaniu połowy akcji już doszedł do szokujących wniosków. Polskiej młodzieży brakuje wiedzy w zakresie ekologii.
Na pytanie o główny gaz cieplarniany, tylko jedna z czterdziestu ośmiu osób odpowiedziała poprawnie! Dodatkowo około 5% uczestników quizu stwierdziło, że głównym składnikiem atmosfery jest... dwutlenek węgla, a to przecież azot.
Na pytanie "Ile czasu rozkładać się będzie zwykła plastikowa jednorazowa torba?" poprawnie (400 lat) odpowiedziało średnio ok. 50% osób. Zdarzały się też odpowiedzi, że torba taka rozkładać się będzie tylko 200 dni. Jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, ponieważ takie osoby same nie mają świadomości, jaką szkodę mogą wyrządzić środowisku, wyrzucając przykładową "jednorazówkę"
- opowiada Dominik Dyga.
Po zakończeniu projektu zespół chce opublikować wyniki, a następnie dalej edukować młodych ludzi, wiedząc już, na jakie tematy powinni kłaść największy nacisk.
- Po całej akcji planujemy stworzyć serię postów na naszych social mediach dedykowaną zaskakującym wynikom, jakie uzyskaliśmy podczas quizów - zapowiada Dominik.
Uczniowie oraz nauczyciele są bardzo zadowoleni ze zrealizowanych quizów przez ecovitę. Najwyraźniej również odczuwają potrzebę większej edukacji w tym zakresie.
- Młodzież odbiera projekt bardzo pozytywnie. Na końcu każdego quizu znajduje się ankieta o tym, czy quiz się podobał uczestnikom. Zebrane odpowiedzi przerosły nasze oczekiwania - ponad 96% osób odpowiedziało, że cała akcja się im bardzo podobała - mówi Dominik.
Zdarzyło nam się nawet raz, że nauczyciel sam się nas zapytał, czy nie możemy na jego lekcjach przeprowadzić jeszcze kilku quizów, ponieważ akcja mu się tak podobała. Widać, że profesorowie są bardzo zainteresowani całym projektem i przypadł im do gustu
- dodaje.
Chłopaki mają również swoją aplikację ecovita oraz działają na social mediach pod nazwą ecovita.app. Wiedzą, że w ten sposób uda im się dotrzeć jak najszybciej i jak najlepiej właśnie do młodzieży.
- Nasze działania na social mediach oraz na stronie internetowej polegają na publikacji materiałów o tematyce ekologicznej, takich jak ciekawostki lub porady. Posty tworzymy w sposób przyjazny młodzieży, ponieważ to właśnie pokolenie Z jest naszą grupą docelową. Koncentrujemy się na krótkich filmikach oraz postach ze zdjęciami i opisem pod nimi, które rozwijają dany temat - opowiada Dominik.
Nauczyciel01:36, 12.11.2023
Brawo dla chłopaków! Jest jeszcze nadzieja w młodzieży!
Elus09:06, 12.11.2023
Chłopaki mają wielu sponsorów, więc w konkursach jest zawsze duża pula nagród, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej atrakcyjne dla młodzieży.
3 3
No nie wiem...