Konkurs “Ursynowskie Skowronki” z roku na rok zyskuje na popularności, a jego formuła polega na wykonywaniu utworów jednego wybranego artysty. Po Krzysztofie Krawczyku, Annie Jantar i Zbigniewie Wodeckim, bohaterką czwartej edycji będzie Kora.
To jest wyjątkowa artystka. To charyzmatyczna wokalistka, można powiedzieć ikona polskiej piosenki. To także fenomenalna autorka tekstów, z którymi do tej pory, które są dla wszystkich i od dekad dla tych, którzy słuchali i którzy zaczynają słuchać, osoba o niesamowitych umiejętnościach i niesamowitym oddziaływaniu na polski rynek muzyczny, na odbiorców
- mówi Marek Kałużyński, zastępca dyrektora Ursynowskiego Centrum Kultury “Alternatywy”, które jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu.
Jury szuka talentów w czterech kategoriach: dzieci do lat 10, młodzież w wieku 11-18 lat, dorośli oraz grupy wokalne. A piosenki w wykonaniu uczestników będzie oceniać znakomite jury: Adam Sztaba - kompozytor i pianista, przewodniczący jury, związany z konkursem od pierwszej edycji, Marcin Januszkiewicz - piosenkarz i aktor, debiutujący w roli jurora, Paweł Sztompke - dziennikarz radiowy i telewizyjny, również po raz pierwszy w jury konkursu oraz Olga Górna - radna dzielnicy Ursynów, przewodnicząca Komisji Kultury i pomysłodawczyni konkursu.
Czego będą szukać u wykonawców członkowie jury?
Zawsze w takim wypadku padają czasami nawet duże słowa, że nie wolno dotykać, że padają nawet hasła profanacji. Nic bardziej mylnego. Jak ktoś ma pomysł na Korę, ktoś ma pomysł na Grechutę i na Niemena i robi to po swojemu, przekonująco, mądrze, muzycznie, to należy to absolutnie robić. … Liczę na nowe spojrzenie. Nie nowej Kory będę oczekiwał, bo to nie ma sensu. Nikt się nie będzie z Korą ścigał. Tylko nowego spojrzenia, nowego odczuwania
- zapowiedział Adam Sztaba.
- Na podstawie tych piosenek będziemy słuchali i będziemy budowali spojrzenie na Korę roku 2025 - mówił Paweł Sztompke, który zdradził, że najbardziej zapamiętał debiut Kory Jackowskiej w Opolu.
Osoby zainteresowane udziałem w konkursie powinny: przygotować jedną piosenkę z repertuaru Kory, nagrać swoje wykonanie (ważne, aby było to nagranie live, można śpiewać a cappella, z własnym podkładem lub z gotowym podkładem), wysłać link do nagrania wraz z formularzem zgłoszeniowym na adres [email protected] do 23 maja 2025 roku. Zapisy już ruszyły.
Organizatorzy przyjmą tylko pierwszych 100 zgłoszeń, a więc warto się spieszyć, bo w ubiegłych latach miejsca szybko znikały.
“Ursynowskie Skowronki” odbywają się od 2021 roku, gdy zorganizowano pierwszą edycję pt. “Znalazłem Ciebie na Ursynowie” dla uczczenia pamięci zmarłego wówczas Krzysztofa Krawczyka, który przez pewien czas mieszkał na Ursynowie. Kolejne edycje były poświęcone Annie Jantar oraz Zbigniewowi Wodeckiemu.
Olga Górna, pomysłodawczyni konkursu, przypomniała ideę stojącą za wydarzeniem:
Po pierwsze, kultywowanie polskiej muzyki rozrywkowej. Drugi element to jest poszukiwanie nowych, świeżych talentów, nowych pomysłów, nowych interpretacji na utwory, które wszyscy znamy
Laureaci konkursu wystąpią podczas uroczystej gali finałowej 25 czerwca 2025 roku w Ursynowskim Centrum Kultury “Alternatywy”. Otrzymają specjalnie zaprojektowane statuetki “Ursynowskie Skowronki” oraz nagrody rzeczowe i finansowe.
Dodatkową atrakcją będzie recital Marcina Januszkiewicza, członka jury, który wystąpi po ogłoszeniu wyników konkursu. Bilety na wydarzenie będą dostępne już od 8 maja.
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.