Od lat na prywatnej działce przy ul. Cyrhli 8 rośnie okazałe drzewo. Jak się okazuje jest to jedyna w Polsce sosna himalajska. Z tej przyczyny miejskie Biuro Ochrony Środowiska wystąpiło o objęcie tego unikatu ochroną, a tym samym o oznaczenie drzewa jako pomnik przyrody.
Ursynowski okaz to niezwykłe drzewo. Historyczne zdjęcia i relacja właściciela działki potwierdzają, że zostało posadzone na samym początku powstawania Ursynowa w latach 80. XX wieku.
Na wysokości 1,3 m obwód pnia drzewa wynosi aż 1,7 metra. Korona sosny ma charakterystyczny stożkowy kształt. Zwisają z niej igły o długości do 20 cm oraz szyszki, które potrafią mierzyć nawet 35 cm.
W Centralnym Rejestrze Form Ochrony w Polsce taki gatunek drzewa jeszcze się nie pojawił. To kolejny argument za tym, że powinno się to wydarzyć. Trwają ostatnie prace nad uznaniem drzewa za pomnik przyrody.
Sprzeciwia się temu część sąsiadów, którzy uważają drzewo za szkodnika. Więcej o tym aspekcie sprawy napiszemy już niebawem.
Pomnik przyrody to jedna z najstarszych form ochrony przyrody wprowadzony przez niemieckiego przyrodnika i podróżnika Aleksandra von Humboldta. Najczęściej pomnikami zostają drzewa, krzewy, głazy, skały, jaskinie, wodospady czy źródła, które w pewien sposób się wyróżniają.
Jeśli chodzi o drzewa zwykle bierze się pod uwagę ich wymiary, kształt czy wiek. W momencie, gdy drzewo, które jest pomnikiem ochrony, zachoruje, zostaje otoczone specjalną opieką w celu jego zachowania.
Na Ursynowie w tej chwili znajduje się aż 46 pomników przyrody - nie tylko drzewa, ale i głazy narzutowe. Najstarszym jest dąb szypułkowy Mieszko I przy ul. Nowoursynowskiej, który ma aż 900 cm w obwodzie. Na liście figuruje również inny piękny dąb - Hetman z Parku Kultury w Powsinie. Wśród innych gatunków króluje orzech rosnący przy rektoracie SGGW na Nowoursynowskiej. Legenda głosi, że zasadził je Julian Ursyn Niemcewicz z nasionka przekazanego przez pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych Jerzego Waszyngtona.
Wiesław 11:22, 09.11.2023
Jest Pani pewna, że to jest jedyne takie drzewo w Polsce?
Czy Pani to sprawdziła?
Miłego dnia.
Anna 11:55, 09.11.2023
Pieknie, nie lepiej przesadzic takie drzewo na plac 3 krzyzy, gdzie dorosle drzewa sciagamy z Niemiec za 14 tys. Bo w Polsce nie mamy a tu pomnik prxyrody jakis chwast. Nie ma juz w Polsce dendrologow? Ze takie glupoty ktos pisze?
Milo23:06, 09.11.2023
Najpierw się zastanów, jakie głupoty sama wypisujesz.
Dorosłe drzewa sprowadzone z niemieckich szkółek były specjalnie posadzone 40 lat temu z myślą o tym, że będą PRZESADZANE. Tutaj nikt nie myślał o tym, że to drzewo miałoby być gdziekolwiek przenoszone. Nie każde duże drzewo da się przesadzić, nie każdy system korzeniowy jest w stanie to znieść.
Przypuszczam zresztą, że to właśnie silny system korzeniowy sosny przy Cyrhli 8 jest przyczyną sporów i kłopotów sąsiadów.
Daniel 12:00, 09.11.2023
Znając ludzi to pewnie wlasciciel posesji zlecil Pani ten artykuł jakie ma piękne drzewo ma w ogrodzie :) kogo to obchodzi ??
Hanna 12:10, 09.11.2023
Międzynarodowa organizacja IUCN przyznała temu gatunkowi kategorię zagrożenia LC (least concern), czyli najmniejszej troski, spośród gatunków niższego ryzyka[4].- To jaki pomnik przyrody?
WCz12:35, 09.11.2023
To nie ma nic do rzeczy. Pomnikiem przyrody jest konkretny okaz, a nie gatunek.
Kaska 12:55, 09.11.2023
Jak my porównujemy dęby do takich krzaków to u nas jest coraz gorzej. Naprawdę w tych urzędach nie mają się czym zajmować i tracą czas I pieniadze na takie rzeczy
Busio15:17, 09.11.2023
Parodia i komedia, jeśli u Nas nie ma normalnych polskich drzew.
tnbm21:05, 09.11.2023
Ale jaja, wpisujesz "sosna himalajska" w Google i możesz przebierać w sadzonkach w każdym rozmiarze, a tu robią dym, że "JEDYNA TAKA ZOBACZ" 🤣
Fakt, że w rejestrze taki gatunek nie występuje oznacza tylko, że nie pojawił się jak dotąd okaz wart wpisania. Bo gatunek sam w sobie jest dość pospolity 🤣
Nika23:36, 10.11.2023
Smutne, że ludziom przeszkadza stare drzewo
Zenek22:12, 05.12.2023
Pewnie lepiej niech się wszyscy wyprowadza w promieniu 20 metrow bo drzewo ważniejsze niż ludzie. Budynek grozi zawaleniu, ale o tym Pani redaktor nie wspomniała. Łatwo się wypowiadać nie znając sytuacji. Gratulacje.
2 0
https://www.szmaragdowe ogrody.pl:
Sosna himalajska - Pinus wallichiana to drzewo iglaste które rośnie w paśmie Himalajów. Porasta górskie doliny i słoneczne zbocza na wysokości do 1400-2500m n.p.m. W swoim naturalnym środowisku osiąga wysokość nawet 30-50m, w Europie dorasta do 25m. [...] W Polsce chętnie wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych jak i w parkach. Z racji swojego orientalnego wyglądu, wybiera się dla niej pojedyncze stanowisko w eksponowanym miejscu. Sosna himalajska doskonale sprawdza się w ogrodach nowoczesnych i japońskich, które są ostatnio bardzo modnym nurtem w ogrodowej architekturze.
1 0
Jasne, że nie jedyne. Sosny himalajskie rosną w wielu miejscach w Polsce. Sam mam sosnę himalajską w ogrodzie od 25 lat.