Zamknij

Tydzień do wyborów. Gdzie sprawdzić swój lokal wyborczy?

11:50, 06.10.2023 Aktualizacja: 12:20, 06.10.2023
Skomentuj SK SK

W kolejny week­end odbędą się wybory par­la­men­tarne i rzą­dowe refe­ren­dum. W przy­szłym tygo­dniu mijają ostat­nie ter­miny na zała­twie­nie spraw zwią­za­nych z gło­so­wa­niem. Tylko do 12 paździer­nika można dostać zaświad­cze­nie o gło­so­wa­niu poza miej­scem zamiesz­ka­nia.

Już tylko nieco ponad tydzień został do wyborów parlamentarnych. Na Ursynowie otwartych zostanie 69 lokali wyborczych, w tym 5 zamkniętych - w areszcie i szpitalach. 

W wybo­rach mogą wziąć udział oby­wa­tele pol­scy, któ­rzy ukoń­czyli 18. rok życia, osoby które nie zostały pozba­wione praw publicz­nych i nie zostały ubez­wła­sno­wol­nione. Gło­so­wa­nie odbę­dzie się w godzi­nach 7-21.

Sprawdź, gdzie możesz zagło­so­wa­ć

Warto wiedzieć, że już teraz możemy sprawdzić, gdzie powinniśmy głosować. Dane te są zgro­ma­dzone w Cen­tral­nym Reje­strze Wybor­ców.

Wystarczy otworzyć stronę mOby­wa­tel i zalogować się na niej profilem zaufanym lub poprzez serwisy bankowe. Można też to sprawdzić w aplikacji mobilnej mObywatel (aplikacja może wymagać zaktualizowania).

Tak to wygląda na stronie i w aplikacji:

Oczywiście te dane możemy sprawdzić też w urzędzie dzielnicy. 

Swój lokal wyborczy, właściwy dla naszego adresu, możemy wyszukać w wyszukiwarce online na stronie PKW - wystarczy wpisać swój adres:

Zmiana miej­sca gło­so­wa­nia

Każdy, kto chce zagło­so­wać poza miej­scem zamel­do­wa­nia na pobyt stały czy zamiesz­ka­nia w nie­prze­kra­czal­nym ter­mi­nie do 12 paździer­nika może zło­żyć wnio­sek o zmianę miej­sca gło­so­wa­nia.

Wnio­sek o wyda­nie zaświad­cze­nia można zło­żyć w dowol­nym urzę­dzie gminy na tere­nie kraju. Trzeba pamię­tać, że doku­ment ten jest wyda­wany tylko raz i nie można dostać kolej­nego. W wypadku jego zagu­bie­nia wyborca traci moż­li­wość gło­so­wa­nia w wybo­rach.

Do 12 paździer­nika wszyst­kie urzędy dzielnic (tylko okienka, które obsługują sprawy wyborcze) są czynne codziennie od 8 do 18.

Osoby prze­by­wa­jące za gra­nicą

Aby oddać głos poza kra­jem, należy posia­dać ważny pol­ski pasz­port i do 10 paździer­nika zło­żyć wnio­sek o uję­cie w spi­sie wybor­ców do wła­ści­wego tery­to­rial­nie kon­su­latu albo posia­dać zaświad­cze­nie o pra­wie do gło­so­wa­nia.

Wnio­ski można skła­dać na trzy spo­soby:

Trans­port dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi­

Mia­sto zapew­ni trans­port do urny wyborczej dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ściami, pomimo że zno­we­li­zo­wany kodeks wybor­czy samo­rzą­dów do tego nie zobo­wią­zuje. Osoby, które wyma­gają spe­cja­li­stycz­nego trans­portu, mogą w dniu wybo­rów sko­rzy­stać z bez­płat­nej pomocy w dotar­ciu do lokalu komi­sji wybor­czej.

Zgło­sze­nia przyj­mo­wane są do 12 paździer­nika do godz. 16 w dni robo­cze od ponie­działku do piątku od 8 do 16 pod nume­rami tele­fo­nów (22) 298 59 00 lub 720 915 300 lub na adres mailowy bus@spe­cjal­trans.pl.

Usługa ta skie­ro­wana jest tylko do osób posia­da­ją­cych orze­cze­nie o nie­peł­no­spraw­no­ści (lub rów­no­ważne) i jed­no­cze­śnie poru­sza­ją­cych się na wóz­kach. W ramach usługi reali­zo­wany jest tylko prze­wóz do lokalu wybor­czego i z powro­tem. Pod­czas zama­wia­nia prze­wozu konieczne jest poin­for­mo­wa­nie prze­woź­nika, że jest to prze­wóz na wybory.

(źródło: UM Warszawa)
Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%