Rocznie w Narodowym Instytucie Onkologii na Ursynowie jest przyjmowanych ok. 90 tys. pacjentów. Od dawna jest ogromny problem z parkowaniem. Na terenie ośrodka miejsc jest za mało, opłaty za postój są wysokie, pacjenci parkowali więc swoje auta na sąsiednich osiedlach, co denerwowało ich mieszkańców. Dlatego w ramach wieloletniego programu modernizacji Onkologii przy jego budynkach zaplanowano wielopoziomowy parking.
Instytut był projektowany na 24 tysiące wizyt rocznie. Obecnie przyjmujemy co roku około 90 tysięcy hospitalizowanych pacjentów. Każdego dnia Instytut odwiedza około dwóch tysięcy pacjentów. Razem z dojeżdżającymi tu także osobami towarzyszącymi i pracownikami, liczba samochodów rośnie
- mówi Marcin Ozygała, zastępca dyrektora ds. administracji i inwestycji z NIO-PIB w Warszawie.
Parking jest budowany od września 2021 roku. Budowlańcy nie mieli łatwo. Najpierw pojawiły się problemy ze stabilnością gruntu, później z dostawami stali niezbędnej do postawienia konstrukcji. Jesienią ubiegłego roku prace wznowiono i budowla zaczęła piąć się w górę. Dziś wysoką na 18 metrów konstrukcję widać z daleka, wieczorami i nocą jest oświetlona i wygląda na ukończoną,
Wykonawca miał zakończyć prace w maju tego roku, a w lipcu parking miał zostać oddany do użytku kierowcom. Tak się jednak nie stanie.
- Aktualnie budowa dobiega końca. Trwają procedury odbiorowe ze służbami (Straż Pożarna, Inspekcja Sanitarna, Nadzór Budowlany) w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie - mówi Marcin Hołdyński, dyrektor Grupy Projektów NDI, która odpowiadała za budowę parkingu.
Władze NIO mają nadzieję, że pierwsi kierowcy wjadą na parking we wrześniu. - Z tego co wiemy, na wrzesień zostały zaplanowane odbiory. Mamy nadzieję, że to wszystko pójdzie jak najszybciej - mówi Mariusz Gierej, rzecznik Narodowego Instytutu Onkologii.
Jakie udogodnienia czekają na odwiedzających Instytut, oprócz faktu, że w końcu będą mogli bezproblemowo, choć nie bezpłatnie, zaparkować swoje samochody? Będzie możliwość sprawdzenia, ile jest i gdzie są wolne miejsca na parkingu.
- Na parkingu znajduje się łącznie 587 miejsc, w tym 24 miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz 4 miejsca z dostępem do ładowarek elektrycznych - mówi Marcin Hołdyński z NDI. Ruch samochodów pomiędzy kondygnacjami będzie się odbywał za pomocą dwóch ramp żelbetowych. Piesi będą korzystać z dwóch klatek schodowych i dwóch wind.
[FOTORELACJA]5230[/FOTORELACJA]
[ZT]13190[/ZT]
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz