Zamknij

"Paździerz, który stał się memem". Radni żądają likwidacji "lapidarium" i przywożą gruz pod urząd dzielnicy

Sławek Kińczyk Sławek Kińczyk 08:03, 19.05.2023 Aktualizacja: 14:05, 19.05.2023
Skomentuj SK SK

- To paździerz, który stał się memem o Ursynowie - tak o kupie gruzu w parku Cichociemnych, który wg architektów jest lapidarium, upamiętniającym budowę ursynowskich osiedli, mówią ursynowscy radni Projektu Ursynów i Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa. Na znak protestu przywieźli pod ratusz... taczkę z gruzem.

Lapidarium. To słowo rozsławiło Ursynów w całym kraju. W nowym parku Cichociemnych Zarząd Zieleni postawił dwa gruzowiska z połamanych płyt betonowych. Mają to być nowoczesne rzeźby "land art", które w zamyśle architekta parku Marcina Bratańca z pracowni eM4, będą się starzeć razem z parkiem, zarastać patyną i mchem, upamiętniać smutne czasy wielkich budów okresu PRL, których symbolem było wszechobecne błoto i porzucony skruszony beton.

[ZT]22623[/ZT]

O oryginalnych rzeźbach huczał internet, wspomniały też ogólnopolskie media. Zdecydowana większość komentarzy jest nieprzychylna pomysłowi. Zarząd Zieleni nie chce jednak słyszeć o ich usunięciu.

Taczka z gruzem pod ratuszem

W piątek rano działacze Projektu Ursynów oraz Inicjatywy Mieszkańców Ursynowa w proteście przeciwko kontrowersyjnym instalacjom przywieźli... taczkę gruzu pod ursynowski ratusz.

Postanowiliśmy stworzyć nowe lapidarium, upamiętniające niespełnione marzenia mieszkańców naszej dzielnicy - terenów rekreacji i zieleni. To są kamienie z trzeciorzędu i czwartorzędu, ustawiamy je tak, żeby miało to charakter ruralny, bo to przecież rzeźba land-art

- żartował Łukasz Błaszczyk z Projektu.

Radni Maciej Antosiuk z PU i Antoni Pomianowski z IMU żądają usunięcia lapidariów z parku pod Kazurką. - To absurd rodem z PRL. My nie chcemy, aby Ursynów dalej był kojarzony z takim paździerzem - mówił Antosiuk.

Działacze wymieniali nieudane inwestycje parkowe dzielnicy i miasta. Przypominali, że park Cichociemnych jest opóźniony o dwa lata i jest "ciut za mało zielony, a za dużo tam betonu".

- Drugą rzeczą jest Park nad POW, mieszkańcy czekają już od kilku lat, a jak na razie miasto przeznaczyło tylko 50% potrzebnych środków. Apelujemy do władz miasta i Zarządu Zieleni, aby ten park nie został takim "Lapidarium 2", żeby został wreszcie zrealizowany - dodawał. 

Pomianowski przypomniał, że także na górce "Na Skraju" dzielnica chciała urządzić "kolejne lapidarium" w postaci parku Polskich Wynalazców.

Chciała zabudować go niepotrzebnymi instalacjami, zjeżdżalniami, trylinkami i widokowymi oknami. Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko temu, udało się to zablokować. Apelujemy, by zrezygnowały z tej niepotrzebnej inwestycji

- mówił radny IMU.

Kolejnym "lapidarium", czyli niezrealizowanym pomysłem, jest - zdaniem radnych opozycji - pływalnia na ul. Kajakowej. Radni zaapelowali do dzielnicy w sprawie likwidowanego Multikina przy al. KEN.

- Wystąpiliśmy z petycją, którą podpisało 2,5 tys. osób, aby miasto rozpoczęło dialog z deweloperem, aby w tym miejscu znalazło się miejsce z barami, restauracjami, aby ten teren nie wymarł - powiedział Piotr Antosiuk, działacz PU.

Komisja przeciwko lapidarium w parku Cichociemnych

W czwartek nad lapidarium w parku Cichociemnych pochyliła się komisja architektury w radzie dzielnicy Ursynów. Radni przegłosowali stanowisko, w którym domagają się likwidacji lapidariów.

Wszyscy radni, poza Pawłem Lenarczykiem z Polski 2050, jednoznacznie opowiedzieli się za likwidacją lapidarium. Po pierwsze jest stosunkowo niebezpieczne, szpetne i absurdalne. Po drugie bardzo dalekie od sztuki. Jest ośmieszeniem Ursynowa, nie nawiązuje w żaden sposób do Cichociemnych

- mówi Antosiuk.

Rada przyjęła stanowisko 6 głosami. Za byli radni: Tomasz Sieradz, Olga Górna, Halina Kupiecka, Tomasz Krasowski, Krystian Malesa (wszyscy z KO), Maciej Antosiuk z Projektu Ursynów. Przeciw stanowisku zagłosował Karol Radziwiłł z PiS. Zapytaliśmy go, dlaczego - odpowiedź w innym artykule. Paweł Lenarczyk i Leszek Lenarczyk nie wzięli udział w głosowaniu, wcześniej opuścili posiedzenie. Jak mówił Antosiuk, Paweł Lenarczyk w dyskusji sprzeciwiał się likwidacji lapidarium, uznając, że to dobre upamiętnienie przeszłości.

[ZT]22821[/ZT]

Na pytanie, w jaki sposób można upamiętnić czasy budowy Ursynowa, kiedy porozrzucany gruz rzeczywiście był symbolem rosnącej dzielnicy, radni PU i IMU odpowiadali, że można stworzyć wystawę, makietę lub postawić tablicę przypominającą, że Kopa Cwila oraz górka Kazurka zostały usypane z gruzu.

- Ale nie nazywajmy gruzów rzeźbą. To paździerz, który stał się memem - dopowiadali radni.

Koszt powstania lapidariów: 1 tys. złotych

Zarząd Zieleni wykluczył podczas czwartkowego posiedzenia komisji likwidację lapidariów. Przedstawiano prezentacje z podobnymi instalacjami w różnych krajach. Przypominano, że lapidarium jest elementem zwycięskiej koncepcji konkursowej na zagospodarowanie Parku Cichociemnych Spadochroniarzy AK, a projekt był konsultowany z mieszkańcami od samego procesu dyskusji nad wyglądem parku.

- Informacja o lapidarium była zawarta już w dokumentacji konkursowej. Pierwotne miejsce lapidarium było łączone z górą Kazurką, natomiast ze względu na bezpieczeństwo rowerzystów i ciągłe przekształcenia tras rowerowych na Górce Kazurce - zmieniono lokalizację. Po ogłoszeniu wyników konkursu, odbyła się dyskusja, w której uczestniczyli mieszkańcy - mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Zarząd tłumaczy, że "zebrane w jednym miejscu pozostałości z czasów budowy osiedla tworzą lapidarium epoki, w której ono powstało".

Fragmenty wielkiej płyty, bryły i pokruszone betony, druty zbrojeniowe to oryginalne ślady przeszłości ściśle związane z miejscem i czasem, w którym ono powstało. Zgrupowane w formie rzeźby land art opowiadają o materiałach, technologii i sposobie budowania. Co więcej, jako zestaw luźno ułożonych elementów stanowią schronienie dla małych ssaków pełniąc rolę niszy ekologicznej. Z upływem czasu będą ulegać erozji i sukcesji stopniowo wtapiając się w krajobraz.

- przekonują urzędnicy.

Budowa parku pod Kazurką kosztowała ok. 9 mln złotych, koszt robocizny przy tworzeniu lapidariów to ok. 1 tys. złotych.

[ZT]22752[/ZT]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

EvorEvor

9 1

Jakie knajpy wy byście tam chcieli skoro tam nikt nie przychodzi. Starlight byl na początku super miejscem już go nie ma jest pizza gdzie siedzi parę osób jedynie kebab jakoś daje rade. Naturalna selekcja się zrobiła i w tym miejscu widocznie jest to zbędne. A już widzę jak lokatorzy będą zachwyceni,że na parterze będą mieli knajpy które pewnie będą miały ogrodki

11:02, 19.05.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

El DeweloperEl Deweloper

2 1

Dzielnica się tak dogęszcza, że niebawem kilka tysięcy mieszkańców przybędzie.

19:09, 19.05.2023

Pożyteczni ....Pożyteczni ....

9 21

Tacy pisowcy pożyteczni...... Zamiast zajmować się choćby sytuacją w szkołach do której doprowadza Czarnek to ursynowscy koalicjanci Pisu szopki odstawiają:(

11:04, 19.05.2023
Odpowiedzi:3
Odpowiedz

kredenskredens

9 2

Pomyliłeś radnych. Koalicjantami PIS to była ekipa Guziała, czyli Nasz Ursynów, a dzisiaj Otwarty Ursynów (Skubiszewski i dwóch Lenarczyków). Ci panowie wyżej to byli w koalicji z PO w poprzedniej kadencji.

16:29, 19.05.2023

AntyBaranAntyBaran

3 0

Z cyklu nie wiem ale wypowiem się beeee beeeee beeeeee.

06:28, 20.05.2023

KwiatoboryKwiatobory

0 2

abaranie- ach, ach, ach to dzisiejsze umiłowanie mowy tudzież rozmaitego sprzętu gospodarskiego

08:26, 20.05.2023

ImelińczykImelińczyk

6 12

Bosz, kto tych kolesi wybrał na radnych?

13:43, 19.05.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Z UrsynowaZ Ursynowa

1 0

W najbliższych wyborach, ich wywiozą na taczkach bo tylko wstyd przynoszą dzielnicy

21:40, 26.05.2023

kcbkcb

8 8

Widziałem jak Warszawa się zmieniała na początku lat 90-tych po okresie PRL. Mam nadzieję, że po okresie rządów eko-aktywistów również uda się odbudować Warszawę, znowu powstaną szerokie ulice po których będzie można wygodnie i bezpiecznie jeździć samochodami. Rowerami to się na wsiach jeździło. W miastach jeździły samochody.

21:45, 19.05.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Witold44Witold44

3 3

No to będzie ci ciężko.
W miastach jeździ się rowerami.
A bywa, że samochód to wiocha - szczególnie taki typowego Janusza.

14:36, 20.05.2023

AstraAstra

9 4

Lenarczyka na taczkę z tymi kamieniami i za miasto wywieźć. Kto wybrał tego szkodnika na radnego, za każdym razem, gdy się odezwie to się nóż w kieszeni otwiera. W dodatku czemu on jest tak promowany na tym portalu? Płaci wam za to?

21:48, 19.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PiotrPiotr

7 3

Ursynów nie ma szczęścia do władz. Polityczny aparatczycy nie powinni tu rządzić

06:57, 20.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WojtekWojtek

4 8

@Piotr - ja akurat uważam, że ma. Poprzedni był mniej udany. Obecny jest spoko. I byle z dała od tego by burmistrz był z PiS.

08:47, 20.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

robiszonrobiszon

4 2

Niech Kępa wreszcie założy najtańsze, plastikowe daszki nad schodami do metra, bo po deszczu jest tam ślizgawka.

10:23, 20.05.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

EnviEnvi

2 2

Ale Saska Kępa? O co chodzi? ?

13:43, 20.05.2023

[Mateusz][Mateusz]

2 1

Działalność Projektu Lublin (nowa nazwa Projekt Urynów) i IMU to sam hate. Straszne cwaniaczki, a do tego w sposób niejasny wykorzystują dane osobowe mieszkańców zbierane w ich petycjach.

11:01, 21.05.2023
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%