W poniedziałek przedstawiciele nieformalnej grupy "W obronie Górki na Skraju" wraz z przyrodnikami i naukowcami złożyli w ratuszu kolejny list otwarty w sprawie przyszłości terenu między ulicami Szolca-Rogozińskiego, Gandhi, Rosoła i Grzegorzewskiej. Społecznicy chcą powołania na części tego terenu tzw. strefy biocenotycznej. W liście czytamy, że chodzi nie o całą górkę, ale o jej południowe zbocze wraz z przyległym "laskiem".
To właśnie w tej części parku znajduje się większość najcenniejszych siedlisk ptaków, owadów, i innych zwierząt, w tym licznych gatunków chronionych. Utworzenie tak wyznaczonej „strefy przyrody” byłoby równoznaczne ze spełnieniem istotnej części postulatów listu otwartego z 8 lutego i stanowiłoby ważny krok w kierunku konsensusu dotyczącego zagospodarowania parku Polskich Wynalazców
- czytamy w liście otwartym skierowanym do burmistrza Roberta Kempy.
[ZT]18041[/ZT]
Strefa biocenotyczna to wyznaczone miejsce, na którym wszystkie gatunki rozwijają się bez ingerencji człowieka. Na Psiej Górce mieszka kilkanaście rodzajów owadów, w tym cenne pszczolinki, oraz ponad 50 gatunków ptaków.
- Taka strefa jest dostępna dla osób korzystających z parku, a jednocześnie oznacza minimalną ingerencję w środowisko. Pomaga chronić różnorodność biologiczną, a zarazem służy edukacji i rozwojowi dzieci, zapewniając bezpośredni kontakt z przyrodą. Można w takiej strefie wytyczyć ścieżki, ułożyć kłody do siedzenia, czy urządzić ścieżkę edukacyjną - tłumaczą inicjatorzy powołania takiej strefy.
Utworzenie strefy biocenotycznej, to rozwiązanie, które umożliwia równoczesne zbudowanie parku z zachowaniem w stanie nienaruszonym jego części - podkreślają wnioskodawcy.
Podobne strefy tworzy się obecnie w parkach w wielu miastach w Polsce i w Europie, dobre przykłady można odnaleźć również w niektórych parkach w Warszawie. Miasta takie jak Kraków i Wrocław przyjęły niedawno standardy zarządzania zielenią, w które wpisane zostało tworzenie stref biocenotycznych.
Placów zabaw jest wiele (warto je modernizować), a takich wysp przyrodniczej różnorodności, jaką jest Górka wraz z przyległym "laskiem" - coraz mniej. Samorządy w całej Europie rozumieją, jak wielką wartością są takie przyrodnicze enklawy w mieście. Oby nareszcie doceniły ten skarb również władze Ursynowa!
- komentują członkowie grupy "W obronie Górki na Skraju".
Jak już informowaliśmy, niedawno dzielnica zrezygnowała z budowy parku Polskich Wynalazców wg projektu, który budził sprzeciw części sąsiadów, m.in. ze względu na konieczność niszczenia siedlisk zwierząt, przeładowanie parku atrakcjami, budowę placu zabaw w miejscu występowania chronionych gatunków oraz zbyt dużą - zdaniem społeczników - ilość betonu.
Projekt parku zakładał powstanie m.in. zjeżdżalni, tarasów widokowych, alejek i oświetlenia. Społecznicy i organizacje przyrodnicze przyłączyły się do postępowań prowadzonych przez Regionalną oraz Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w sprawie odstępstw od przepisów, które były konieczne do rozpoczęcia budowy parku przez dzielnicę. Na zgody środowiskowe dzielnica i wykonawca parku czekali aż 17 miesięcy, co w praktyce doprowadziło do upadku projektu. W tym czasie zmieniły się realia i koszty. 4 kwietnia ratusz poinformował o rozwiązaniu umowy z firmą wykonawczą, w ramach obustronnego porozumienia.
Jednocześnie dzielnica podtrzymała zamiar wybudowania parku w przyszłości. Na razie zadeklarowała, że do przyszłego roku na górce ma zostać posadzonych 37 drzew liściastych, 1,5 tys. krzewów liściastych i 1,5 tys. roślin cebulowych. Część pieniędzy z budżetu na park (ponad 5 mln złotych) została przesunięta na budowę skwerku przy ul. Cynamonowej – na części działki po tzw. Fortepianie.
[ZT]22390[/ZT]
Katie20:37, 25.04.2023
To jakaś kpina. Laszczkowski z tymi ekologami nie dość, że zablokował powstanie parku, to teraz jeszcze zablokuje w ogóle korzystanie z części parku. Bo do strefy dzikich zwierząt z psem na smyczy lub bez już nie wejdziemy. To jakieś pseudo ekologiczne szaleństwo w środku blokowiska.
JacekS21:55, 25.04.2023
To Pan Laszczkowski chce abym teraz nie mógł tam wychodzić z psem na spacer? Jak tak to żałuję, że poparłem petycję przeciwko parkowi wynalazców. Na to wychodzi, że Lenarczyk przy Laszczkowskim to zrównoważony człowiek.
Laszczkowski13:21, 26.04.2023
Nie, proszę Pana. Proponowane utworzenie "strefy przyrody" (strefy biocenotycznej) nie oznacza zakazu wstępu, ani dla ludzi, ani dla psów. Więcej napisałem w komentarzu poniżej, a wszystkie szczegóły znajdzie Pan w treści listu otwartego, opublikowanego na profilu FB "W Obronie Górki Na Skraju".
Beata22:19, 26.04.2023
No chyba nie do końca Pan zrozumial. To bylby teren tak samo dostepny jak do tej pory. Różnica polega na tym, ze w takiej strefie ze względu na ochronę przyrody nie można byłoby wybudować np. placu zabaw a tym samym niszczyć ekosystemu tam istniejącego.
Grzegorzewska 623:54, 25.04.2023
Z rodziną jesteśmy w szoku bo to co proponuje ten Laszczkowski jest zaawansowanym poziomem szajby. Dla mnie to zwykły wariat. Ale jest szansa że wkrótce zajmą się nim odpowiednie służby. Na ekoterroryzm oraz jego formy są paragrafy i to ciut wyżej niż z Kodeksu Wykroczeń. Pozdrawiam, Przemek z okolicy PPW
Kris12:52, 26.04.2023
Gościu, pod każdym artykułem o górce piszesz te bzdety o ekoterroryzmie, weź sobie na wstrzymanie, bo nikomu się nie chce już czytać tych twoich urojeń.
Lol13:00, 26.04.2023
Grzegorzewskiej jeżeli już, ale jeśli ktoś nie potrafi nazwy własnej ulicy poprawnie napisać, to trudno oczekiwać merytoryki w poważniejszych kwestiach xD
Beata22:25, 26.04.2023
Pierwsza rzecz: Grzegorzewskiej, nie Grzegorzewska. Druga rzecz: wypowiada sie pan w sposób chamski i podstacji. Radzę czytać ze zrozumieniem i zacząć panować nad emocjami. Jeżeli jedno i drugie sprawia panu trudność polecam terapie.
czytajoanicnierozumi09:54, 26.04.2023
"Taka strefa jest dostępna dla osób korzystających z parku (...). Można w takiej strefie wytyczyć ścieżki, ułożyć kłody do siedzenia, czy urządzić ścieżkę edukacyjną" - to cytat z artykułu dla tych, którzy czytają tylko nagłówki. Ale zabawne jest to, że teraz psiarze się odezwali - sprytny wybieg trolli z OU ?
Użytkownik10:02, 26.04.2023
Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.
Laszczkowski12:42, 26.04.2023
Dzień dobry. Z reguły nie komentuję artykułów, w których jest mowa o działaniach, w które jestem zaangażowany, ale ponieważ kilka osób w komentarzach personalnie mnie zaatakowało, zrobię wyjątek. Otóż zwracam uwagę, że utworzenie strefy biocenotycznej NIE OZNACZA zakazu wstępu, również z psami. Przeciwnie, w strefie mogą się znaleźć ścieżki, siedziska, czy np. ścieżka edukacyjna - chodzi tylko o to, żeby nie przekopywać całego terenu i nie niszczyć przyrody. Można (ale niekoniecznie trzeba i obecnie nie ma takiego postulatu) utworzyć wewnątrz strefy jakieś mniejsze obszary o ograniczonym dostępie lub wyłączone z użytkowania, np. dla ochrony zimujących jeży. Szczegółowe rozwiązania trzeba przedyskutować - z naszej strony eksperci (architekci krajobrazu i przyrodnicy) są gotowi udzielić władzom dzielnicy bezpłatnego doradztwa w zakresie sposobów urządzenia strefy i zasad jej udostępnienia - możliwie jak najbar Zachęcam do zapoznania się z pełną treścią listu otwartego na profilu FB "W Obronie Górki Na Skraju".
Ok14:56, 26.04.2023
No to dobrze, bo jak owady uciekną, to psy pozostaną;)
Kris12:51, 26.04.2023
Coś Lenarczyk nie ma ostatnimi dniami dobrej passy. Partia Hołowni mu się rozpada, lunaparku który chciał wcisnąć na górkę nie będzie, ogólnie smuteczek. Patrząc na komentarze pod tym artykułem to chyba on albo jego koledzy z Otwartego Ursynowa postanowili się wyżyć na Laszczkowskim. Gdy nie ma się nic ciekawego do zaoferowania mieszkańcom, to został hejt...
Odyn07:34, 27.04.2023
Podlasie czy Lubelszczyzna, co za różnica. Z ironią piszesz - tak, tak, "dla mnie" to takie ironiczne.
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Kompromitacja radnych, którzy sprzedali zdrowie mieszkańców za kilka głosów od oszołomów w blachosmrodach.
dr2
00:24, 2025-05-15
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
A gdzie te samochody się podziewały w czasie budowy POW? Może dalej by tam parkowały?
Nick
23:29, 2025-05-14
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Trzymam kciuki za zamianę parku w parking! Jeżeli się uda, to mieszkańcy mojego osiedla, które nie ma żadnego parkingu, wystąpią o utworzenie parkingu w Parku Ujazdowskim.
Ujazdów
23:22, 2025-05-14
Dziś drugie spotkanie z burmistrzem. O czym się nasłuch
Rada Warszawy zarządziła dziś 3-tygodniową (!) przerwę w obradach (zapewne przypadkiem przerwa kończy się po 2 turze wyborów) akurat w momencie, gdy w porządku obrad stanął punkt zgłoszony przez stowarzyszenie lokatorów im. Jolanty Brzeskiej.
Obserwator
19:42, 2025-05-14
10 4
Proponuję się zapoznać z faktami i przestać bredzić. Pozdrawiam
8 4
Nie, proszę Pani. Proponowane utworzenie strefy przyrody (strefy biocenotycznej) nie oznacza zakazu wstępu, ani dla ludzi, ani dla psów. Więcej napisałem w komentarzu poniżej, a wszystkie szczegóły znajdzie Pani w treści listu otwartego, opublikowanego na profilu FB W Obronie Górki Na Skraju.