Zamknij
ZOBACZ:

W weekend kulminacja piękna w Powsinie!

13:58, 14.04.2023 Aktualizacja: 14:16, 14.04.2023
Skomentuj Ogród Botaniczny PAN w Powsinie Ogród Botaniczny PAN w Powsinie

W weekend na Ursynowie nastąpi prawdziwy wybuch naturalnego piękna! W ogrodzie botanicznym kulminację kwitnienia zaczynają właśnie słynne japońskie wiśnie - sakury. Wyglądają i pachną obłędnie.

W Ogrodzie Botanicznym w Powsinie, oprócz setek rodzimych gatunków roślin spotkamy również wielu przybyszów z Ameryki czy dalekiej Azji Wschodniej. Rośnie tu wiele drzew i krzewów pochodzących z Japonii i to właśnie nim zawdzięczamy obchody „Miesiąca Japońskiego”, który nadal trwa.

Dary natury z Japonii

Od 28 lat autentyczne wiśnie japońskie można spotkać w wielu miejscach Warszawy. Między innymi na ulicach Ursynowa, na Polu Mokotowskim i właśnie w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Tysiąc drzewek autentycznej sakury Polska otrzymała w 1995 r. w darze od prefektury Hokkaido dla Warszawy.

Aby naród polski czerpał energię życiową z piękna kwiatów symbolizujących Japonię

- powiedział na uroczystości przekazania daru ówczesny ambasador Japonii, Nagao Hyodo, nieżyjący już wielki przyjaciel Polski, budowniczy mostów współpracy i przyjaźni między naszymi narodami.

Prym wiodą oczywiście wiśnie japońskie – sakury, których spotkamy w Powsinie ponad 50 odmian.

Większość znajduje się na terenie założonej w 2019 roku kolekcji „Reiwa Sakura Teien”. W lipcu 1995 r. w Ogrodzie gościł Jego Cesarska Wysokość Następca Tronu Książę Akishino wraz z małżonką Jej Cesarską Wysokością Księżną Kiko.

Para Książęca odwiedzająca Ogród posadziła wówczas drzewo wiśniowe Autumnalis Rosea (Prunus × subhirtella) – jedną z najpiękniejszych w naszym kraju odmian wiśni, która wiosną zachwyca różowymi, a później białymi kwiatami, pięknie prezentując się również jesienią.

Czas na kontemplację!

Z krótkim okresem kwitnienia sakury wiąże się hanami (花見), czyli zwyczaj obserwowania i kontemplacji kwiatów wiśni. Hanami to także czas spotkań z rodziną, przyjaciółmi i współpracownikami pod kwitnącymi drzewami wiśniowymi, wspólne rozmowy, picie i jedzenie tradycyjnych potraw zdobionych płatkami kwiatów wiśni. Okres kwitnienia wiśni jest bardzo krótki (kilka-kilkanaście dni) i zależy od odmiany, gatunku, położenia geograficznego i pogody.

Jak zapowiada powsiński ogród właśnie w ten weekend (15-16 kwietnia) można będzie podziwiać kulminację kwitnienia sakur.

- To co dziś zobaczyliśmy, upewnia nas, że „grand performance” kwitnienia sakur przypadnie na ten weekend. Pogoda też zapowiada się fantastycznie, a zatem grzechem byłoby nie skusić się i nie odwiedzić ogrodu Reiwa w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. My tam będziemy a Wy? Chwytajcie za aparaty i polujmy wspólnie na niepowtarzalne ujęcia ulotnej sakury - zachęcają do wizyty.

Do kwitnących sakur dołączają magnolie, których w powsińskim ogrodzie jest blisko 80 taksonów, w tym 13 gatunków pochodzących z Azji (głównie z Japonii, Chin i Korei). Natomiast wszystkich magnolii jest tam ponad 300 egzemplarzy, które co roku - na przełomie kwietnia i maja - urządzają odwiedzającym spektakl ulotnego piękna.

W ramach rozpoczętego 1 kwietnia Miesiąca Japońskiego w ogrodzie w alei Dębowej można podziwiać fotografie artystki Sensei Margot Toh-kou Olejniczak. 

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie jest czynny od 9 do 19, a kasy i oranżeria do 18. Bilet normalny kosztuje 20 zł, a ulgowy 15 zł. Ten drugi przysługuje m.in. studentom do 26. roku życia, seniorom pow. 65. roku życia oraz dzieciom pow. 100 cm wzrostu. Wstęp za złotówkę dla dzieci do 100 cm wzrostu i seniorów w wieku 75+.

Dla tych, którzy nie mogą się pojawić w ogrodzie osobiście mamy próbkę piękna sakury prosto z Powsina.

Zobacz, jak kwitnie sakura w ogrodzie botanicznym:

[FOTORELACJA]5125[/FOTORELACJA]

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%