Stołeczni politycy partii Razem oraz przedstawiciele lokatorów chcą, aby władze Warszawy zmieniły przepisy dotyczące wynajmu mieszkań komunalnych. Twierdzą, że obecnie zbyt wiele osób jest pozbawionych możliwości wynajmu lokalu od miasta.
- W związku z niską dostępnością mieszkań, wzrostem czynszów, a także wzrostem wynagrodzenia minimalnego, coraz więcej osób nie spełnia kryteriów pozwalających o ubieganie się o wynajem mieszkania komunalnego. I tak na przykład dwie osoby, które otrzymują jedynie pensję minimalną przekraczają kryterium dochodowe umożliwiające wynajem mieszkania komunalnego o niemal 1,2 tys. złotych - powiedział Konrad Wiślicz-Węgorzewski z Razem.
Działacze przygotowali projekt zmian, pod którym chcą zbierać podpisy. Jeśli zbiora 300 podpisów, projekt będzie mógł zostać wniesiony pod obrady rady miejskiej. Przewiduje on powiększenie kryterium zarobkowego, który umożliwia staranie się o wynajem mieszkania komunalnego, jak również zniesienie kryterium metrażu.
- Już trzy osoby tworzące wspólnie gospodarstwo domowe nie mają możliwości wynajęcie mieszkania z zasobu komunalnego - mówiła Zenobia Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
- Jak to możliwe, że mieszkania na wynajem mogą budować takie miasta, jak Słupsk, Świdnica czy Włocławek, a nie jest w stanie tego robić Warszawa, najbogatsze i największe miasto w Polsce, miasto, które dziś zajmuje się wyprzedażą gruntów deweloperom, które nie inwestuje w lokale komunalne, które ma w swoim zasobie pustostany, których nie remontuje - powiedziała z kolei przewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat.
Wg informacji stołecznego ratusza liczba mieszkań przygotowywanych oraz budowanych w inwestycjach TBS i komunalnych to w tej chwili 2 195 lokali. W latach 2018-2022 na remonty i modernizacje budynków i lokali z zasobu miasta Warszawy przeznaczono ponad 1,05 mld zł, w tym 412 mln na wydatki inwestycyjne oraz 245 mln zł na remonty ok. 9 000 mieszkań komunalnych. Od początku kadencji prezydenta Trzaskowskiego 12 793 gospodarstw domowych otrzymało pomoc mieszkaniową.
W całej Warszawie jest ponad 81 tys. mieszkań komunalnych, na Ursynowie jest ich ponad 450. Przypomnijmy, prezydent Rafał Trzaskowski w swojej kampanii wyborczej obiecywał przyspieszenie budowy mieszkań komunalnych. Przez cztery ostatnie lata zbudowano ich nieco ponad 800, a obiecywano 1,5 tys. rocznie.
Misiek23:52, 03.04.2023
nie za bardzo rozumiem jak podniesienie progu spowoduje że będzie więcej mieszkań komunalnych?
Poza tym komunałki w Warszawie roiły się od patogii... tu jakiś polityk PiS , PO albo Kukiz15 wykupywał mieszkanie komunalne za ułamek ceny...
W pierwszej kolejności trzeba bezwzględnie skończyć z wykupowaniem mieszkań komunalnych.
Może dla tych co nie pracują w Warszawie oferować mieszkania komunalne w tańszych miastach?
Tak samo może wziąć pod uwagę wykonywane zawody - pielęgniarek potrzeba więcej w Warszawie,
taksówkarzy niekoniecznie...
Normalny08:33, 04.04.2023
jeszcze chwila i towarzysz czarzasty z koleżankami i kolegami z młodzieżówek postpzpr'owskich będą chcieli przywrócenia sklepów tylko dla lewactwa
Niezadowolony 17:52, 05.04.2023
Ieszkania komunalne są dla ludzi biednych a nie odwrotnie
1 1
Warszawa jest we władaniu Platformy Obywatelskiej, więc tylko platfusy mogłyby wykupować mieszkania komunalne za ułamek ceny.
2 0
ortopeda - chyba mózg ci się zwichnął. Popytaj spisiałych ile mieszkań wykupili. Ba, są nawet i tacy, którzy mając mieszkanie w Warszawie pobierają dodatek hotelowy...