Stołeczni politycy partii Razem oraz przedstawiciele lokatorów chcą, aby władze Warszawy zmieniły przepisy dotyczące wynajmu mieszkań komunalnych. Twierdzą, że obecnie zbyt wiele osób jest pozbawionych możliwości wynajmu lokalu od miasta.
- W związku z niską dostępnością mieszkań, wzrostem czynszów, a także wzrostem wynagrodzenia minimalnego, coraz więcej osób nie spełnia kryteriów pozwalających o ubieganie się o wynajem mieszkania komunalnego. I tak na przykład dwie osoby, które otrzymują jedynie pensję minimalną przekraczają kryterium dochodowe umożliwiające wynajem mieszkania komunalnego o niemal 1,2 tys. złotych - powiedział Konrad Wiślicz-Węgorzewski z Razem.
Działacze przygotowali projekt zmian, pod którym chcą zbierać podpisy. Jeśli zbiora 300 podpisów, projekt będzie mógł zostać wniesiony pod obrady rady miejskiej. Przewiduje on powiększenie kryterium zarobkowego, który umożliwia staranie się o wynajem mieszkania komunalnego, jak również zniesienie kryterium metrażu.
- Już trzy osoby tworzące wspólnie gospodarstwo domowe nie mają możliwości wynajęcie mieszkania z zasobu komunalnego - mówiła Zenobia Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów.
- Jak to możliwe, że mieszkania na wynajem mogą budować takie miasta, jak Słupsk, Świdnica czy Włocławek, a nie jest w stanie tego robić Warszawa, najbogatsze i największe miasto w Polsce, miasto, które dziś zajmuje się wyprzedażą gruntów deweloperom, które nie inwestuje w lokale komunalne, które ma w swoim zasobie pustostany, których nie remontuje - powiedziała z kolei przewodnicząca partii Razem Magdalena Biejat.
Wg informacji stołecznego ratusza liczba mieszkań przygotowywanych oraz budowanych w inwestycjach TBS i komunalnych to w tej chwili 2 195 lokali. W latach 2018-2022 na remonty i modernizacje budynków i lokali z zasobu miasta Warszawy przeznaczono ponad 1,05 mld zł, w tym 412 mln na wydatki inwestycyjne oraz 245 mln zł na remonty ok. 9 000 mieszkań komunalnych. Od początku kadencji prezydenta Trzaskowskiego 12 793 gospodarstw domowych otrzymało pomoc mieszkaniową.
W całej Warszawie jest ponad 81 tys. mieszkań komunalnych, na Ursynowie jest ich ponad 450. Przypomnijmy, prezydent Rafał Trzaskowski w swojej kampanii wyborczej obiecywał przyspieszenie budowy mieszkań komunalnych. Przez cztery ostatnie lata zbudowano ich nieco ponad 800, a obiecywano 1,5 tys. rocznie.
Misiek23:52, 03.04.2023
nie za bardzo rozumiem jak podniesienie progu spowoduje że będzie więcej mieszkań komunalnych?
Poza tym komunałki w Warszawie roiły się od patogii... tu jakiś polityk PiS , PO albo Kukiz15 wykupywał mieszkanie komunalne za ułamek ceny...
W pierwszej kolejności trzeba bezwzględnie skończyć z wykupowaniem mieszkań komunalnych.
Może dla tych co nie pracują w Warszawie oferować mieszkania komunalne w tańszych miastach?
Tak samo może wziąć pod uwagę wykonywane zawody - pielęgniarek potrzeba więcej w Warszawie,
taksówkarzy niekoniecznie...
ortopeda08:45, 04.04.2023
Warszawa jest we władaniu Platformy Obywatelskiej, więc tylko platfusy mogłyby wykupować mieszkania komunalne za ułamek ceny.
Adam00:15, 05.04.2023
ortopeda - chyba mózg ci się zwichnął. Popytaj spisiałych ile mieszkań wykupili. Ba, są nawet i tacy, którzy mając mieszkanie w Warszawie pobierają dodatek hotelowy...
Normalny08:33, 04.04.2023
jeszcze chwila i towarzysz czarzasty z koleżankami i kolegami z młodzieżówek postpzpr'owskich będą chcieli przywrócenia sklepów tylko dla lewactwa
Niezadowolony 17:52, 05.04.2023
Ieszkania komunalne są dla ludzi biednych a nie odwrotnie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu haloursynow.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Burzliwa sesja na Ursynowie. Chcą odwołać burmistrza
To byłoby zbawienie dla całego Ursynowa tylko co na to mafia? bo jak raz wejdziesz to już nie wyjdziesz.
Q
03:01, 2026-06-26
Wystąpienie burmistrza na sesji 25 czerwca ws. Szpital
Mam szczerą nadzieję, że Rada Dzielnicy go w końcu wykopie ze stanowiska. Ale mam też poważną obawę kim go zastąpi. Dlaczego wciąż nie mamy bezpośredniego wpływu na wybór i dlaczego w Warszawie zawsze mamy partyjnych aparatczyków traktujących władze miasta jako trampolinę? Choć znając życie to mielibyśmy wybór jak między dżumą, a cholerą.
Boom
21:20, 2026-06-25
Wycinka na Kulczyńskiego. Czy była legalna?
Zapłacili odpowiednio wysoką cenę, to wycinka jest legalna. Tyle w tym temacie.
Paulo
20:23, 2026-06-25
Otwarto kolejny odcinek parku nad POW. ZOBACZ
POTEM WAŻNE SKARGI,OSTRZEŻENIA,WYJAŚNIENIA,ZALECENIA ITD WAM WYPISZĘ.
OSKARŻYCIEL
20:07, 2026-06-25