Czwartek jest ostatnim dniem na odebranie zaświadczenia o prawie do głosowania, które umożliwi zagłosowanie w wyborach prezydenckich w dowolnej obwodowej komisji wyborczej w kraju i za granicą. To też ostatni moment na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania.
Wniosek składa się w postaci papierowej z własnoręcznym podpisem w dowolnie wybranym urzędzie dzielnicy. Zaświadczenie wyborca odbiera "od ręki" - osobiście albo przez pisemnie upoważnioną do tego osobę. W tym drugim wypadku wnioskujący musi sporządzić wniosek o wydanie zaświadczenia i upoważnienie.
Wyborca otrzyma dwa zaświadczenia: jedno o prawie do głosowania w wyborach 18 maja i drugie o takim prawie w dniu ponownego głosowania, czyli tzw. II tury wyborów, która, jeśli będzie konieczna, odbędzie się 1 czerwca. Trzeba pamiętać, żeby do lokalu wyborczego zabrać właściwe zaświadczenie.
Ponadto zaświadczenie takie w danych wyborach otrzymuje się tylko raz, ważne więc, by go nie utracić. W przypadku zgubienia zaświadczenia, zniszczenia go czy kradzieży, wyborca nie będzie mógł zagłosować, nawet jeśli będzie chciał to zrobić w obwodowej komisji wyborczej w miejscu, w którym mieszka. Bowiem po wydaniu mu zaświadczenia, zostanie on z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym uprzednio był ujęty.
W przypadku konieczności przeprowadzenia II tury wyborów, jeśli wyborca zmienia miejsce pobytu po pierwszym głosowaniu a przed ponownym, może też otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania na drugą turę.
W wydanym w środę komunikacie Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, że nieprawdziwe są informacje dotyczące rzekomych możliwości uzyskania przez wyborcę więcej niż jednego zaświadczenia o prawie do głosowania tak na pierwsze głosowanie, jak i na ponowne głosowanie.
Jeśli wyborca otrzymał takie zaświadczenie jest skreślany ze spisu wyborców, w którym był ujęty, zatem nie ma możliwości pobrania przez niego kolejnego zaświadczenia o prawie do głosowania.
- informuje PKW.
PKW zaznaczyła też, że obwodowa komisja wyborcza ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę czy wyborca przedstawia oryginał zaświadczenia, czyli czy ma ono hologram z nadrukiem "PRP 2025", którym są te zaświadczenia zabezpieczone. Ewidencję wydanych zaświadczeń o prawie do głosowania prowadzona jest w Centralnym Rejestrze Wyborców, a ponadto każda gmina ma obowiązek rozliczenia się ze wszystkich otrzymanych hologramów. Przypomniano też, że zgodnie z Kodeksem wyborczym podrabianie dokumentu, przerabianie go i używanie takiego dokumentu jako autentycznego jest przestępstwem przeciwko wyborom.
PKW podkreśliła też, że na zaświadczeniu o prawie do głosowania "nie wskazuje się, na którego kandydata wyborca oddaje głos" - to reakcje na takie nieprawdziwe informacje, które pojawiły się w internecie.
Również w czwartek mija termin, jaki osoby przebywające czasowo poza miejscem swojego zamieszkania lub zameldowania, albo takie, które nie są ujęte w żadnym stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców, mają na złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania. Wniosek taki, w którym podaje się m.in. adres przebywania w dniu wyborów, można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej.
Wniosek na papierze z własnoręcznym podpisem składa się do urzędu gminy, na której terenie wyborca przebywa i chce głosować w wyborach prezydenckich w wybranej komisji obwodowej. Wniosek w postaci elektronicznej, opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub osobistym, można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej na stronie internetowej gov.pl.
Jeśli wyborca zmieni miejsce głosowania, to zostanie z urzędu skreślony ze spisu wyborców, w którym był wcześniej ujęty. Wyborca, który złożył wniosek o zmianę miejsca głosowania, będzie ujęty w tym samym spisie wyborców również w przypadku przeprowadzania ponownego głosowania (tzw. II tury wyborów).
Na mocy zarządzenia nr 748/2025 mieszkańcy stolicy będą mogli skorzystać 18 maja br. z darmowej komunikacji miejskiej - poinformował stołeczny ratusz.
Urzędnicy przypominają, żeby do lokalu wyborczego zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka) lub telefon komórkowy, w przypadku chęci wylegitymowania się przy użyciu aplikacji mObywatel.
Osoby, które mają problem z poruszeniem się, lecz nie wymagają transportu specjalistycznego, mogą w dniu głosowania skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w dotarciu do lokalu wyborczego.
Zamiar skorzystania z tej formy transportu można zgłosić wyłącznie w dniu wyborów w godzinach od 7:00 do 19:00 pod numerem telefonu 22 598 69 30. Nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Transport będą realizować umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej. Obejmuje on pomoc w dotarciu do lokalu wyborczego i odwiezienie wyborcy do domu.
Na stronie urzędu miejskiego dostępna jest wyszukiwarka lokali wyborczych. Wystarczy podać dane o miejscu zameldowania, aby dowiedzieć się, gdzie znajduje się odpowiednia siedziba obwodowej komisji wyborczej, w której należy oddać głos.
Na stronie www.warszawa19115.pl, zamieszczone są zagadnienia dotyczące wyborów. Znajdują się tam szczegółowe informacje o każdej kategorii sprawy, dotyczące m.in. wymaganych dokumentów, terminów złożenia i odpowiedzi, jednostki odpowiedzialnej za realizację oraz co należy zrobić – krok po kroku - by skutecznie załatwić sprawę.
Po lewej zieleń, po prawej parking. Czy ratusz posłucha
Podczas poszerzania ulicy Rosoła na Kabatach zlikwidowano około 100 miejsc parkingowych, aby wzdłuż ulicy mogły powstać jakże potrzebne 3 drogi dla rowerów. Trzymam kciuki za konsekwencję M.St. Warszawy w likwidowaniu miejsc parkingowych przy osiedlu Kazury.
Gax
17:10, 2025-05-15
Paczkomaty na nielegalu przy Lanciego na Ursynowie
Przystanek i autobusy przy tych automatach powinny zniknąć.
Przeciwnik
16:58, 2025-05-15
Łopata kontra psie dołki. Nietypowa akcja ursynowianina
Brawo dla tego Pana. Ta łączka to nie jest jedynie psi spacerniak. Tam przychodzą dzieci z pobliskiej szkoły, starsi państwo przysiadają na ławkach, mamy z wowózkami i małymi dziećmi ida na spacer. Kazda z osob wpadajac w dołek zarosly trawą jest narażona na skręcenie/złamanie nogi ( juz były takie przypadki) lub złamanie ręki. Pod Lasem Kabqckim jest piaszczysta górka, niedaleko ,przekopana przez pieski i jesli mamy psa, który kocha kopać można go tam swobodnie puści i pomyśleć o bezpieczeństwie innych.
Właścicielka psa.
16:38, 2025-05-15
Źle zaparkował, wyciągnął broń. Szokujący incydent
Dlaczego partnerka i jej syn zostali zwolnieni, skoro Polaka karze sie 3 miesicami aresztu za posiadanie pol grama zielska? Czy chodzi o to, zeby smiecie mialy czas na ucieczke? Ok, nie ma sprawy, ale przedtem powinni dostac grzywne kilku tysiecy zlotych. Nie maja z czego zaplacic? Niech sprzedadza auto (dzisiaj kazdy ma) albo konsole. Ewentualnie wtedy do *%#)!& do robienia miotel.
Wujek Marian
15:18, 2025-05-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz