To już piąta edycja Inicjatyw Sąsiedzkich. Projekt jest skierowany do wszystkich mieszkańców - szczególnie do tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w przygotowywaniu inicjatyw lokalnych. W ramach akcji można zgłosić pomysły, które zaktywizują naszych sąsiadów. Mogą to być różnego rodzaju aktywności i imprezy lub po prostu... wspólne tworzenie miejsca do spotkań.
Zależy nam na budowaniu silnych i otwartych społeczności, a one opierają się na lokalnych liderach i wspólnym działaniu. Inicjatywy Sąsiedzkie to narzędzie do wzmacniania i wyłaniania takich liderów i liderek i prosta droga do aktywności. To program, który pokazuje, że nawet niewielkie działania mogą mieć duży wpływ na jakość życia w mieście
– wyjaśnia Jacek Wiśnicki, zastępca prezydenta Warszawy.
W ramach Inicjatyw Sąsiedzkich na Ursynowie. Każdy z nich zintegrował lokalną społeczność i efekty niektórych możemy zobaczyć także dziś.
Na Stokłosach mieszkańcy zgłosili pomysł sąsiedzkiej choinki. Na Surowieckiego sąsiedzi wpadli na pomysł imprezy Eko Halloween. Pomysłodawcy zakupili z miejskich funduszy materiały do tworzenia strojów halloweenowych, dynie i inne "straszne" ozdoby. Stworzone podczas warsztatów przebrania upiorów służyły później do straszenia... pozostałych sąsiadów. W 2022 roku wygrały dwa ursynowskie projekty: Piknik Sąsiedzki rodem z czterech Wiatrów oraz Dzień Sąsiada na Zielonym Ursynowie.
Jak wziąć udział w piątej edycji projektu? Wystarczy skrzyknąć się w co najmniej trójkę sąsiadów i zastanowić, czego brakuje na osiedlu: ławki na ploteczki, ogródka gdzie wspólnie można uprawiać rośliny, a może imprezy integracyjnej? Każda grupa pomysłodawców może liczyć na wsparcie finansowe swojego pomysłu w wysokości 2000 złotych. O to jak zorganizować projekt nie trzeba się martwić - na każdym etapie ursynowianie mogą liczyć na pomoc zarówno w składaniu pomysłu, jak i w jego późniejszej realizacji.
Działania aktywizujące i integrujące lokalne społeczności mogą zgłaszać mieszkańcy wszystkich dzielnic. Wystarczy do 8 marca 2025 r. wypełnić prosty formularz i opisać swój pomysł. Wyniki naboru zostaną ogłoszone pod koniec bieżącego miesiąca. W razie pytań można kontaktować się z opiekunami programu w dzielnicy, w której będzie realizowany projekt.
Na Ursynowie mieszkańcom pomaga Jan Wiśniewski. Można się z nim skontaktować mailowo pod adresem: [email protected] lub zadzwonić pod nr tel. 604 898 986. Doradca pomoże obmyślić pomysłodawcom formułę, a także doradzi w zamawianiu niezbędnych produktów. Wnioski można składać tylko do 8 marca!
Życzliwy 07:42, 05.03.2025
Kreskówce „Sąsiedzi”??? Od kiedy to kreskówka?
Czy nie ma bata na firmę Hear? LIST CZYTELNIKA
Bartosz Biernat, Zaruby ulica
Tyci w necie
15:21, 2025-07-10
Czy nie ma bata na firmę Hear? LIST CZYTELNIKA
Swoją drogą to jest coś nie tak, że mieszkańcy i prasa muszą gonić urzędników i firmy przez nich zatrudnione do pracy. Rozumiem, że burmistrz Kempa ma same poważne sprawy na głowie, jak np.negocjowanie zabudowy po Tesco. Jednak jeżeli nie radzi sobie z takimi drobnymi sprawami jak porządek na dzielni, to i nie poradzi sobie z dużymi. Zaś symbolem zdolności i umiejętności burmistrza Holdenmajera od dzisiaj staje się dla mnie zdjęcie cuchnącego i wysypującego się kosza na śmieci.
ab
14:26, 2025-07-10
Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty
A będzie tam duża siłownia rekreacyjna? Miała być.
Paker
11:55, 2025-07-10
Przełom w sprawie terenu po Tesco Kabaty
Zaraz, zaraz. Czyli władze Ursynowa przehandlują zgodę na lokale mieszkalne na wynajem w zamian za ileś miejsc parkingowych, z których nie będą korzystać mieszkańcy dzielnicy ale przyjezdni WPI? W czyim interesie działają te władze? To pytanie oczywiście retoryczne.
Hmmmm
11:37, 2025-07-10